V době, kdy se Česká republika potýká s dozvuky inflačních tlaků minulého roku a reálným poklesem mezd, Češi nalézají zásadní oporu ve svých rodinách. Podle nedávného průzkumu BNP Paribas Cardif Pojišťovny si 36 % Čechů cení pocitu jistoty, který jim poskytují právě dobré vztahy s příbuznými a stabilní domácí zázemí. Téměř dvě třetiny populace (60 %) navíc spoléhají na finanční pomoc od rodinných příslušníků v případě náhlých finančních potíží.

Rodina přitom neplní jen finanční roli, ale je také první volbou, když člověk potřebuje radu a podporu v těžké situaci. Tato pomoc funguje nejen v krizových podmínkách, ale stává se, možná překvapivě, běžnou součástí vzájemných vztahů. „Podle našeho komplexního výzkumu 54 % rodičů finančně podporuje své dospělé děti, a naopak 31 % dospělých Čechů předpokládá, že v budoucnu budou muset táhnout nejen chod vlastní domácnosti, ale také finančně podporovat stárnoucí rodiče. Již nyní svým rodičům takto pomáhá 19 % dospělých, zatímco 27 % přispívá na jiné členy rodiny nebo se stará o známé,“ shrnuje nedávná zjištění generální ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny Zdeněk Jaroš.

V reakci na ekonomické tlaky se občané naší země snažili v minulém roce snižovat výdaje, a to zejména na energie (50 %) a potraviny (47 %). Dalších 41 % šetřilo na drogistickém zboží a kosmetice a 32 % výrazně omezilo volnočasové aktivity.

Zdroj: BNP Paribas Cardif Pojišťovna

Znepokojivé je, že náš výzkum ukazuje, že velká část lidí žije v domácnosti s pouze jednou ekonomicky aktivní osobou, což může mít v případě nenadálé situace naprosto fatální následky. Ostatně z minulých průzkumů víme, že hlavními obavami spojenými s rodinným rozpočtem, kde navíc figurují spotřebitelské úvěry a hypotéky, jsou zvýšení měsíčních výdajů, ztráta práce a snížení příjmů vinou změny práce či přechodu na mateřskou dovolenou,“ doplňuje Zdeněk Jaroš.

V nečekaných situacích může výrazně pomoci s řešením negativních dopadů do rodinného rozpočtu pojištění schopnosti splácet finanční závazky. Kryje totiž dlouhodobou pracovní neschopnost, ztrátu zaměstnání, ošetřování člena rodiny, invaliditu druhého a třetího stupně, a počítá také s případy úmrtí.

Spočítejte si v kalkulačce BNP Paribas Cardif Pojišťovny, o kolik peněz přijdete, když se stane něco neočekávaného: Kalkulačka (cardif.cz)

Doplnění k průzkumu:

Výzkum BNP Paribas Cardif index jistoty byl realizován metodou CASI prostřednictvím on-line panelu agentury Ipsos Populace.cz a sběr dat probíhal v říjnu 2023. Účastnilo se ho 1000 respondentů starších 18 let.

BNP Paribas Cardif Pojišťovna plánuje index jistoty realizovat dlouhodobě a opakovaně.