Můžete zmínit, jaké byly začátky vaší firmy?

Už to bude téměř 30 let, co moji rodiče, manželé Maděřičovi, založili společnost ALBA – METAL, bylo to v roce 1992. Tehdy se však jednalo o úklidovou firmu. O pár let později, když převzali úklid a další služby v břeclavské nemocnici, zjistili, že je velká poptávka po nemocničním vybavení. A tak se vlastně zásadně změnil směr celé společnosti a vznikla divize firmy - kovovýroba. Když v roce 1997 pořizovali první CNC stroj na ohýbání drátu, udělali důležitý krok k orientaci firmy na automotive.

V čem vyniká firma dnes?

Naše společnost se dnes orientuje z 90 procent právě na automotive. Máme zhruba 160 zaměstnanců, kteří se zabývají výrobou drátěných výztuží do sedaček automobilů, palubních desek, dále vyrábíme různá táhla a háčky. Měsíčně zpracujeme přes 260 tun drátu. Naše výrobky najdete ve více než 80 typech vozidel všech světových značek. Jako je například Audi, Porsche, BMW a podobně. Přesto, že se každý rok rozrůstáme, zůstáváme rodinnou firmou.

Část vaší výroby tedy směřuje i do jiných oblastí než je automobilový průmysl. Proč tomu tak je a na jaké další oblasti se zaměřujete?

Vzhledem k tomu, že je automotive opravdu tvrdý byznys, který nás hodně proškolil, chceme využít zkušeností a rozšířit portfolio výroby. Jsme schopni našim zákazníkům nabídnout úplný servis od počátečních návrhů z oddělení vývoje, konstrukce, přes výrobu, logistiku, až po metrologii. Díky zkušenostem v těchto oblastech jsme schopni zvládat i speciální požadavky zákazníků. Už dnes spolupracujeme s designérským studiem a další etapou je pro nás zpracování hliníku. Musím určitě zmínit i práškovou lakovnu, což je samostatná firma, která právě slaví rok od svého založení. Je to sociální podnik, kde zaměstnáváme převážně lidi, kteří nemají velkou možnost uplatnění na trhu práce.

ilustrační fotoZdroj: ALBA METAL/archiv

Jak na vaši firmu doléhají státem nařízená opatření ohledně složité situace s epidemií COVID-19?

Nutné je podotknout, že v této situaci rozhodně nejsme sami, epidemie postihla velké množství oborů a firem. Od konce března do začátku června jsme téměř nevyráběli. Samozřejmě aktuální situace s sebou nese spoustu opatření, které i my zavádíme ve firmě. Naší prioritou zůstává zdraví a ochrana zaměstnanců, a proto i nadále musíme s opatřeními počítat, i když to není vždy příjemné. 

Jaké máte plány do budoucna?

Naším cílem je vybudovat všestranný a kvalitní tým, jenom tak se můžeme rozvíjet. Stále se proto snažíme pracovat na profesním růstu stávajících i nově příchozích zaměstnanců. Je pro nás zásadní získat a udržet schopné a angažované pracovníky. Často najdete lidi, kteří například nemají praxi v oboru, ale jsou cílevědomí a mají chuť učit se, pro ty se u nás vždy najde místo.

lakovnaladna.cz

Zdroj: Deník

www.pracujvalbe.cz

Zdroj: Deník