V posledních komunálních volbách jste opět vyhrál s nejvyšším počtem hlasů. Čím si to vysvětlujete?

Pevně doufám, že je to tím, že je za mnou, potažmo všemi kolegy, za těch 18 let vidět ve městě kus práce. Snad i stylem mé práce, kdy se snažím s lidmi komunikovat, dávat je dohromady a hledat společná řešení. 

Ve sportu jsem vždy byl týmovým hráčem a potvrdilo se mi, že je to potřeba i v práci starosty. Na druhé straně ale v roli pomyslného „kapitána týmu“ musím občas bouchnout do stolu a rozhodnout. Naštěstí v Telči to nebylo a není o velké politice, takže se nakonec na většině témat shodneme. 

Jak koronavirus ovlivnil život v jednom z nejkrásnějších českých měst?

Na jaře se život ve městě v podstatě zastavil. Nebyl smutnější pohled, než prázdné telčské náměstí. Na druhé straně se ukázalo, jak Telčané drží pohromadě. Ta úžasná vlna solidarity v době, kdy chybělo zabezpečení od státu, pomohla udržet alespoň základní služby pro lidi. Za to chci znovu poděkovat. 

Opatření dopadla asi nejvíc na ty, které živí cestovní ruch. Proto smekám před pořadateli Prázdnin v Telči a dalších akcí, které po uvolnění opatření dovedly zpět turisty. Přes léto byla Telč znovu plná. Bilancovat budeme až na konci roku a upřímně mám nyní strach, aby se jaro neopakovalo. 

Zdroj: Starostové pro Vysočinu

V krajských volbách kandidujete za Starosty pro Vysočinu. Čemu byste se chtěl na kraji věnovat?

Mou „předstarostovskou“ profesí je kantořina, takže bych rád přispěl k dalšímu zkvalitňování středoškolského vzdělání. Kraj podporuje učňovské a odborné školství a jeho propojení s praxí ve firmách. To je dobře, ale nesmí se zapomínat ani na všeobecné vzdělání. Pro gymnazisty by mohla být zajímavá možnost „druhé maturity“ v odborném oboru. 

Jako klíčové pak vidím zachování středních škol i v menších městech na venkově. A dalším tématem je užší spolupráce se základními školami. Na druhé straně spektra pak jsou stále aktivnější senioři. Rozšíření nabídky akademií třetího věku by si určitě také zasloužilo podporu kraje.

Co byste prosadil pro Jihlavsko?

Jsme okresem krajského města, několika malých měst a řady malých obcí. Jihlava vždy byla přirozeným centrem okresu, i když v minulosti se tak bohužel mnohdy nechovala. Třeba pro podporu nové jihlavské multifunkční arény to považuji za klíčové.

Pro obyvatele malých obcí je klíčové dopravní napojení na větší sídla. Takže jednoznačně investice do silnic. A pak dotažení Veřejné dopravy Vysočiny do stavu, který bude vyhovovat i obyvatelům menších obcí. Je toho ale samozřejmě podstatně víc

Celý rozhovor najdete na webu https://www.provysocinu2020.cz/post/rozhovor-fabes

zadavatel: STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ/zpracovatel: VML a.s.