Chaos kolem rouškové povinnosti mnohé popudil. Budeme roušky potřebovat?

Opět musíme částečně nasadit roušky a s příchodem podzimu můžeme čekat další zpřísnění pravidel. To pro mnohé znamená pořídit si roušky, ať už jednorázové nebo oprášit ze skříně ty látkové. Ty sice mohou sloužit jako alternativa, avšak v některých případech naprosto postrádají účinnost. Roušky je potřeba měnit několikrát za den, jinak dochází k tomu, že se lidé sami infikují. Noční můrou především pro maminky je pak nejistota, zda zavedení povinných roušek nastane i ve školách, denní péče o bavlněné roušky může být u většiny z nich nad míru jejich sil. Řešení nabízí jednorázové roušky, které jsou nejen praktické, ale hlavně účinné.

Zdroj: fbfcare.com
Jednorázové roušky přijdou vhod zejména v případě, pokud budou povinné i ve školách.

Roušková naděje – budou u nás k dostání i jednorázové roušky české výroby?

V Česku je hlad po českých rouškách, lidé zajímá, nejen kolik rouška stojí, ale také odkud pochází a přednost dávají těm českým. Zvláště v případě, pokud se v chřipkové sezóně situace zhorší a bude potřeba nasadit roušky i ve školách či firmách a dalších provozech, je investice do bezpečné ochrany nejen uvědomělá, ale i ekonomická a přinese i úsporu času. Stejně tak přemýšlelo mnoho českých výrobců, kteří si uvědomili závažnost situace a podnikli kroky k tomu, aby lidé nezůstali v situaci, kdy budou váhat, zda si mohou balíček jednorázových roušek dovolit. „Jelikož se na trhu s netkanými materiály pohybuji řadu let, nechtěl jsem koukat na to, jak se jednorázová rouška prodává za 30 Kč. Řekl jsem si, že s tím něco uděláme," říká jednatel české výrobní firmy Jiří Faltys a pokračuje: „Aby lidé jednorázové roušky používali, nesmí stát tolik, jak se tomu stalo v počátku pandemie COVID-19. My je chceme nabídnout za takovou cenu, aby lidé neváhali investovat do kvalitní ochrany zdraví a chovali se tak zodpovědněji i vůči ostatním."

Zdroj: fbfcare.com
Jiří Faltys u výrobní linky ve firmě FBF care s.r.o.

Je rouška povinnost nebo ohleduplnost?

I když mnoho lidí už nošení roušek obtěžuje, základní opatření jsou ale stále na místě. "Být součástí společnosti znamená i vzájemný respekt a ohleduplnost. Zejména v dopravních prostředcích, v obchodních domech nebo v místech, kde dochází ke kontaktu s nemocnými, je naše rozhodnutí #chranrouskou klíčové" uvádí Jiří Faltys. Důležité je také si uvědomit, že rouška chrání zejména okolí před nakaženým jedincem. Právě to je princip používání roušek. Nesprávně ošetřená látková rouška, případně jednorázová rouška, kterou člověk nosí týden v tašce není dostatečnou ochranou. „Látkové roušky byly taková nouzovka, ale do škol a do firem v roce 2020 podle mě nepatří." doplňuje Jiří Faltys.

České roušky - byl to boj, ale povedlo se.

Mnoho českých výrobců se setkává s byrokratickými překážkami z důvodu certifikací, jejichž řešení je velmi zdlouhavé. „Vím, že v tom zdaleka nejsme sami, ale je opravdu zarážející kolik bariér je nutné překonat a kolik času a úsilí to stojí, abychom mohli lidem oficiálně nabídnout naši českou roušku" sděluje Jiří Faltys a vyzývá: „Lidi nebojte se nakupovat od českých firem, které stále ještě čekají na certifikaci, dbejte však na uváděné parametry. Třívrstvá rouška s filtrem ať už z nanovlákna nebo z Meltblown, ze kterého nyní vyrábíme i my, je zárukou kvalitní filtrační účinnosti." Nepodceňujme tedy naši ochranu, i když nám není příjemná a buďme k sobě ohleduplní. Ať už zvolíme jakoukoliv roušku, dbejme na její výběr a správné nošení.