Máme za sebou soutěž Firma roku 2021 a Živnostník roku 2021 Plzeňského kraje.  Myslíte si, že je účast v této soutěži dobrou vizitkou pro její účastníky, a hlavně tedy pro její vítěze? A kolik se letos přihlásilo soutěžících?
Krajská hospodářská komora je tradičním partnerem soutěže Firma a Živnostník roku. Letos proběhl již 16. ročník. Cílem soutěže je soustředit se na menší a střední firmy a živnostníky z kraje, představit je a ukázat jejich podnikání a jejich aktivity. Mnozí z nich pro veškerou práci nemají čas se zviditelňovat. Tato soutěž jim k tomu pomáhá. Samozřejmě vyhrát může pouze jeden. Nicméně dobrou vizitkou celé soutěže je to, že se zvyšuje počet přihlášených. Letos se přihlásilo více než 200 soutěžících. Za sebe mohu říci, že úzce spolupracujeme s firmami z Plzeňského kraje a vždy mě každým rokem překvapí nějaká nová, o které jsme neslyšeli nebo s ní třeba nikdy nespolupracovali.

Můžete konkrétněji okomentovat výsledky obou soutěží?

Zdroj: Krajská hospodářská komora v Plzeňském kraji
V soutěži Firma roku 2021 se umístil na prvním  místě RT soft, s. r. o., na druhém místě COMTES FHT, a. s., a na třetím místě výrobce pečených čajů, sirupů a džemů, firma Od Macháčků, s. r. o. Všechny tři firmy jsou velmi kvalitní a zvlášť mě těší, že jedno z předních míst obsadila paní Macháčková, protože ta je i lokálním výrobcem a jako lokální výrobce místních potravin zvítězila v soutěži Regionální potravina Plzeňského kraje, což je jedna ze soutěží, které také podporujeme. Co se týká živnostníků, tak na prvních třech místech se umístili pan Radovan Sochor za gastro-ubytovací služby a zemědělskou činnost, pan Jurík ze Strašic, který ilustruje knížky pro děti a který je jako živnostník velmi zajímavý, a paní Denisa Huňatá, jež vyrábí dámské a pánské kšandy a je s touto výrobou velice úspěšná.

Zdroj: Krajská hospodářská komora v Plzeňském kraji

Jaký byl podle Vás ten letošní rok pro podnikatele? A chcete nějakým způsobem podpořit ty, kterým se podařilo covidové období překonat a podnikání udrželi?
Tak jednoznačně. Poslední dva roky s covidem nejsou zátěží jenom pro nás občany, ale zejména pro podnikatele a podnikající osoby, a to hlavně ve službách. Uvědomujeme si, jak velké břímě na sebe museli vzít a jaké vedlejší náklady, se kterými nikdy nepracovali, musí vydávat. Navíc v posledních měsících se nepřiměřeně zvýšily ceny všech komodit a materiálů, problémem jsou dodací lhůty, ale i přeprava zboží a rychlý růst cen energií. Hospodářská komora celou dobu pomáhá živnostníkům a firmám s testováním, očkováním a dalšími povinnostmi v pocovidové době, aby překonali toto těžké období. Hospodářská komora se aktivně snaží apelovat na stát, aby snižoval administrativu, která je neúměrně vysoká, aby v souvislosti s covidem provozy nebyly přerušovány, aby docházelo k minimálnímu omezování podnikání a zásahům z pozice státu. Předáváme aktuální informace podnikatelům například z krizových a bezpečnostních štábů, ale i jejich zpětné vazby směrem k ministerstvům a vládě.

A u soutěží ještě chvíli zůstaneme. Zajímalo by mě, jak hodnotíte letošní výsledky soutěže Regionální potravina, na jejímž vyhlášení jste se setkali v rámci Slavností jablek v Nebílovech? Je tam nějaký zajímavý příběh nebo výrobek někoho ze soutěžících, který si zaslouží určitě vyzdvihnout?
Letošní ocenění výrobců regionálních potravin a lihovin proběhlo právě v sadech v Nebílovech a koneckonců i Nebílovské sady vyhrály jednu z cen, což je takové zajímavé. Nicméně, jak jsem zmínila například u Živnostníka a Firmy roku, neustále nás každý rok překvapuje, jak jsou lidé v Plzeňském kraji aktivní, s jakými nápady, co se týká podnikání, přicházejí a v čem jsou úspěšní. Protože vyhrát v soutěžích skutečně zvládají pouze ti úspěšnější. Mají odvahu a my jim všem fandíme, snažíme se je podpořit a propagovat. Představujeme je nejenom v rámci Plzeňského kraje, ale také našim zahraničním partnerům. Snažíme se přivést pozornost zákazníků právě k jejich výrobkům a produktům, protože cílem soutěže Regionální potravina je ukázat na kvalitní výrobce. Poukázat na to, že ovoce nemusí být pouze ze vzdálené exotiky, že tady máme například producenty borůvek, jablek, máme tady skvělé výrobce chleba, uzenářských výrobků, piva a vína, výrobce sýrů a mléčných výrobků a další. Například jedním z výherců minulého roku byl výrobce hlemýždích lahůdek. To jsou věci, které jsou strašně zajímavé, a my si ceníme a jsme rádi, že tito lidé je vyrábí a pochází právě z Plzeňského kraje.

Trojici oblíbených soutěží v kraji uzavírá Stavba roku Plzeňského kraje. Tento titul získala za rok 2020 Mariánská Týnice, konkrétně tedy dostavba východního ambitu, z kategorie Novostavby budov. Jak hodnotíte tento výsledek?
Ano, já myslím, že tento rozhovor bude asi o soutěžích. Jak říkám, je to prostě zviditelnění úspěšných lidí v Plzeňském kraji a k nim bezpochyby patří i stavitelé, architekti, projektanti. Ti, kteří se podílejí na tom, aby nejenom naše města a obce, ale i krajina Plzeňského kraje jako taková vzkvétaly. Titul výherce za rok 2020 získala Mariánská Týnice a to je pro mne skutečně srdeční záležitost. Unikátní věc, protože Mariánskou Týnici naplánoval a stavěl Santini a tento geniální architekt a stavitel z Itálie působil v našich zemích v době baroka. V českých zemích vytvořil řadu unikátních staveb, které jsou pod památkovou ochranou, a právě jednou z nich je i Mariánská Týnice, kterou navrhl. Bohužel mu nebylo dopřáno dostavět svůj původní návrh do finální podoby. A to se podařilo minulý rok. Současní stavebníci dokončili jeho unikátní odkaz a v tom já spatřuji tu genialitu, že jsme dokázali navázat na dávnou myšlenku, která vznikla v dobách, kdy neexistovaly žádné počítače a těžká technika. Všechno se dělalo rukama a vznikaly nádherné stavby. Poděkování patřím všem, kteří se na tom projektu podíleli, ale bezpochyby stavba by nebyla dokončena, nebýt paní ředitelky Ireny Bukačové z Mariánské Týnice, která si musela prošlapat veškerou cestu administrativními a finančními zdroji.

Krajská hospodářská komora v Plzeňském kraji
Nerudova 25
301 00 Plzeň