Miniinvazivní a endoskopické výkony používané v léčbě bolesti zad patří k těm nejpokročilejším v rámci rychle rostoucího oboru tzv. intervenční léčby bolesti. Inovativní přístup zahrnující unikátní, vědecky ověřené metody a techniky poskytuje Klinika miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics. Svým specifickým zaměřením je v současnosti jediným klinickým zařízením tohoto typu v České republice. Pacienti mohou aktuálně léčbu využít na pracovištích v Praze, Brně, Ostravě a od 15. září 2020 také v Hradci Králové.

Specializované pracoviště EuroPainClinics Hradec Králové poskytuje precizní diagnostiku a léčbu bolesti zad a dolní končetiny s využitím širokého spektra výkonů zejména u pacientů s bolestí způsobenou výhřezem meziobratlové ploténky. Hlavním přínosem léčby je komplexní přístup. Pacientům je poskytován ucelený systém péče, od ambulantního vyšetření, ošetření až po operační výkon a následná doporučení pro rekonvalescenci a rehabilitaci.

ilustrační fotoZdroj: archiv EuroPainClinics

BOLEST PŘI POSTIŽENÍ NERVOVÉHO KOŘENE

Jedním z častých zdrojů bolestí plynoucích z postižení bederní páteře je kořenový neboli radikulární syndrom, který vzniká v důsledku útlaku, dráždění či poškození nervového kořene. Příčinou jsou ponejvíce výhřezy meziobratlových plotének, dále syndrom selhání operační léčby, úrazy páteře, zánětlivé stavy aj. Typicky se projevuje jako ostrá, často pálivá bolest šířící se do dolní končetiny, brnění, mravenčení, změny citlivosti, pocit oslabení až neschopnost stoupnout si na špičky nebo paty, případně zvednout nohu do schodů.

ilustrační fotoZdroj: archiv EuroPainClinics 

PRECIZNÍ DIAGNOSTIKA BOLESTI ZAD

Předpokladem úspěšné léčby je nalezení hlavního zdroje či zdrojů bolesti. Jedná se o systematické „pátrání“ po zdroji bolesti kombinací klinického vyšetření, výsledků zobrazovacích metod a takzvaných navigovaných diagnostických blokád. Znalost hlavního zdroje bolesti je důležitá pro výběr vhodné metody k jeho ošetření. Diagnostické výkony trvají okolo 20 minut a již některé z nich mohou ulevit od bolesti na delší dobu.

ilustrační fotoZdroj: archiv EuroPainClinics

VÝKONY POD KOTROLOU RTG A VIDEONAVIGACE

Miniinvazivní výkony se provádějí v ambulantním režimu pod rentgenovou kontrolou, endoskopické výkony na operačním sále pod kontrolou rentgenu a speciální kamery. „Na rozdíl od klasické chirurgie se pro výkon vytváří pouze jeden vstup o velikosti 8 až 10 mm, kterým se zavádí do epidurálního prostoru endoskop a další pracovní nástroje. Endoskop přenáší obraz na monitor a umožňuje operatérovi přesně a bezpečně pracovat pod kontrolou videa, podobně jako například při artroskopii kolena,“ vysvětluje MUDr. Róbert Rapčan, Ph.D., MBA, FIPP, medicínský ředitel EuroPainClinics. Pacient je v průběhu výkonu v lokální, vzácně lehké celkové anestezii a doba trvání výkonů se pohybuje podle typu od 30 do 90 minut. Výkony se provádějí bez nutnosti hospitalizace.

PROČ ZVOLIT MINIINVAZIVNÍ A ENDOSKOPICKOU LÉČBU

Miniinvazivní a endoskopické výkony pacientovi přinášejí řadu výhod. Díky jejich šetrnému charakteru dochází oproti klasické operaci k minimálnímu poškození svalů kolem páteře a dalších měkkých tkání. Tím se snižuje pooperační bolest, výrazně se urychluje rekonvalescence a zachovává funkční stabilizace páteře. Výhodou je i kratší doba trvání výkonu, možnost ambulantního provedení v lokální anestezii a menší riziko pooperačních komplikací, jako jsou infekce, krvácení či tvorba zjizvené tkáně.

Bolest zad znamená vždy fyzickou i psychickou zátěž a s návštěvou odborníka je proto dobré neváhat. Pokud je příčina bolesti včas a správně diagnostikována, včasné zahájení léčby může umožnit rychlejší návrat do každodenního života, k zájmům a do zaměstnání, zabránit rozvoji trvalých následků a přechodu do chronického bolestivého stavu.

ilustrační fotoZdroj: archiv EuroPainClinics

JAK SE OBJEDNAT

Zájemci se mohou informovat o možnosti léčby a objednání prostřednictvím bezplatné online služby E-konzultace na www.europainclinics.cz/e‐konzultace.

Zdravotní péče na Klinice miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics Hradec Králové je plně hrazena pojišťovnami RBP, ZP MV, ČPZP, OZP a VoZP.

KONTAKT:

Klinika miniinvazivní a endoskopické léčby zad
EuroPainClinics Hradec Králové
Jana Černého 545/48
503 41 Hradec Králové
Tel.: +420 725 740 277
E-mail:hradec@europainclinics.cz
www.europainclinics.cz