Ačkoli bydlím v Klatovech už pár let, až letos jsem poprvé zavítala na letiště, a to hned do kanceláře firmy Pink Aviation s.r.o., jako pomocná pracovní síla, která se například stará o zájemce o seskok padákem.

Vždy jsem jen s úžasem pozorovala oblohu, kde si s radostí poletovaly malé postavičky s padáky. „Jaké to asi je prostě skočit a jen tak si letět? To musí být ten pravý nadhled,“ říkám si, „brzy vypukne sezóna, tak budu mít příležitost se tomu všemu více přiblížit.“

Hned na konci dubna 26.4.-1.5. parašutistickou a leteckou sezónu otvírá para provoz, kde budou soutěžit i desetičlenné týmy parašutistů– cílem je se ve vzduchu co nejrychleji poskládat do konkrétního obrazce. Vítáni jsou i zájemci o tandemové seskoky, vyhlídkové lety a lety balónem. Diváci jsou srdečně zváni, pivo a káva na letišti chutná při pohledu na adrenalinové nadšence výtečně.

V sobotu 6. května v průběhu celého dne proběhne na letišti v Klatovech pod taktovkou Leteckého Praklubu z.s. soutěž s dlouholetou tradicí - Klatovský Karafiát, během něhož proběhne první kolo českého poháru 2023 v klasické disciplíně přesnosti přistání a "Den otevřeného letiště Josefa Hubáčka". Je to skvělá příležitost se přijít podívat nejen na napínavý závod, ale také například na výstavku letadel Pošumavského Aeroklubu.
Závod samotný je velice divácky atraktivní, čtyřčlenná družstva vyskakují z výšky 1000 m nad terénem, můžete si tedy dobře prohlédnout i otevírání padáků a jejich sestup. Přesnost přistání spočívá ve snaze parašutisty trefit se patou chodidla na bod o průměru pouhých dvou centimetrů! Elektronický terč je umístěn uprostřed na molitanové či nafukovací matraci o průměru zhruba tři metry a parašutisté se pečlivým manévrováním padáků snaží dosednout přímo do středu tohoto elektronického cíle. Zdá se to až nemožné, ale trefit takzvanou "nulu" je pro zkušené závodníky běžné. Umění spočívá i v tom, seřadit se ve vzduchu tak, aby si jednotliví závodníci při přistání nepřekáželi. Mimo běžná denní kola tohoto závodu plánujeme i noční seskoky, které jsou v České Republice spíše raritní podívanou - snad nám počasí bude přát. Pošumavský aeroklub Klatovy se takto rozhodl navázat v menší míře na loňskou slavnostní akci, kdy pojmenoval letiště Klatovy jménem vynikajícího akrobata, pilota RAF v době 2. světové války a zároveň svého předsedy pana plukovníka v.v. i.m. Josefa Hubáčka. Kromě vystavení a podrobného představení všech svých letadel zve klatovský aeroklub širokou veřejnost na vyhlídkové lety (a to i časově kratší, tedy cenově výhodnější). Zájemci o létání se mohou rovněž seznámit s možnostmi získání pilotní kvalifikace SPL (pilot bezmotorového kluzáku), ULL (pilot ultralehkého letounu). Zároveň stále jednáme o možnosti příletu či alespoň průletu historických letadel. Vyhlídkové lety je možné absolvovat po celý den od 9 do 17 hod.
Zároveň je možné na místě získat informace k tandemovým seskokům, fotoletům balonem či vyhlídkovým fotoletem a těšit se pohledem na padáky na nebi.

Na klatovském letišti odstartovala sezóna. Slibuje jako v minulosti celou řadu divácky atraktivních akcí.Na klatovském letišti odstartovala sezóna. Slibuje jako v minulosti celou řadu divácky atraktivních akcí.Zdroj: Pink Skyvan

Zajímavé letecké prostředí doplní i nafukovací skákací hrad pro děti, pískoviště, houpačky a výborné občerstvení. Těšíme se na všechny, kteří se přijdou na letiště Josefa Hubáčka v Klatovech podívat a užít si s námi všemi tento den otevřených dveří.

Další zajímavou událostí je květnový parašutistický provoz, která se koná 13.-29.5. Zde budete moci vidět výcvik nových parašutistů, trénink speciálních jednotek české armády a také formace parašutistů. Všichni jsou srdečně zváni jako diváci. Akce probíhající na letišti naleznete vypsané na našich webových stránkách www.pinkskyvan.cz se všemi podrobnostmi. Na stránkách naleznete i eshop s již zmíněnými zážitky jako tandemový seskok, fotolet balonem a menším letadlem.

V areálu letiště je restaurace, kde se můžete skvěle najíst, a i vaše děti si zde mohou vždy zadovádět na dětském hřišti. Já se už teď moc těším, až nahlédnu do světa parašutismu, a třeba si i vyzkouším tandemový seskok. Jdete do toho se mnou? Věřím, že to bude zábava!

Já i celý tým Pink Skyvan Vás srdečně zveme, abyste se za námi přišli podívat a společně si užili sezónu v oblacích.

Za Pink Skyvan zdraví
Barbora Procházková