V uplynulých měsících šly ceny nemovitostí, zvláště pak bytů, v Plzni strmě nahoru. Česká národní banka spolu s dalšími odborníky předpovídá růst cen nemovitostí i do budoucna, avšak s individuální stagnační tendencí. Právě plzeňské nemovitosti se dostaly do hraniční zóny tržního maxima a v důsledku zvýšeného zájmu o prodej bytů začínají naznačovat propad cen.

Ceny nemovitostí udržoval nahoře dlouhodobě malý počet obytných prostor k prodeji a stále se zvyšující zájem o nájemní bydlení. V současnosti však zaznamenáváme nárůst prodávajících, kteří v reakci na aktuálně vysoké ceny nemovitostí, nabízejí své byty k prodeji a trh se tak pomalu vyrovnává. Přibývá také projektů ve výstavbě ,u nichž je plánované předání jednotlivých bytů na konci letošního roku, případně v první polovině roku 2019. Je tedy jen otázkou času, kdy se trh naplní a prodejní ceny začnou klesat.

I přes nárůst cen se investice do nemovitosti vyplatí

Častá otázka, kterou klienti kladou realitním makléřům, se týká obavy, zda bude o nemovitosti v období růstu prodejních cen zájem. Investice do bytů v Plzni je stále jednou z nejjistějších investic na našem trhu. Nemovitosti totiž v dlouhodobém horizontu svou cenu neztrácejí, naopak u udržovaných nemovitostí konstantně cena narůstá (pokud se zrovna nenachází celý trh v bublině). Proto se investice i při stávajících cenách na trhu investorům vyplatí a prodejnost bytů je, i přes nárůst prodejců, stále vysoká. Investory ke koupi bytů láká i nepřetržitě se zvyšující poptávka po nájemním bydlení. Ceny nájmů se zpožděním, avšak stabilně, kopírují prodejní ceny a výnosy z nájemních bytů jsou tak spolehlivým a rentabilním příjmem.

Proč prodat právě teď?

Zpomalení trhu a pokles cen bytů pravděpodobně nenastane ze dne na den, ale lze jej s ohledem na zvyšující se nabídku očekávat. Klienti, kteří v současné době zvažují prodej bytu, by proto neměli se zahájením nabídky vyčkávat a využít stávající, zatím stabilní situaci na plzeňském trhu. Zájem kupujících i přes zvyšující se možnost výběru přetrvává a prodeje bytů se zatím stále daří za aktuální ceny realizovat.

 Jaké faktory mají vliv na prodejní cenu bytů v Plzni?

Výsledné prodejní ceny bytů   ovlivňují kromě celostátního tržního trendu zejména lokální faktory. Byty ve větších městech jsou dlouhodobě oblíbenou investicí, a to zejména díky vysoké občanské vybavenosti, nízké kriminalitě a nabídce pracovních pozic ve městě. Zájemci o bydlení nejvíce oceňují zasíťovanost města i příměstských oblastí pravidelnými a hlavně častými linkami MHD, výbornou dostupnost vzdělávacích ústavů od jeslí až po univerzitní kampus, trvale nízkou kriminalitu i možnost kulturního vyžití. Plzeň je bohatá nejen na kulturní a sportovní střediska, ale i na městské parky a vstup do volné přírody prakticky ze všech čtvrtí. Dalším často zmiňovaným faktorem je i velmi dobrá dostupnost zdravotní péče.

Na kolik vás nemovitost v Plzni vyjde?

Nejvyšší ceny jsou stabilně u nemovitostí v historickém centru města. O něco levněji pořídíte byt či dům v městských částech Plzně s kvalitní občanskou vybaveností. Typicky se tedy jedná o městské části Bory či Slovany. V těsném závěsu se pak drží i okrajové části města.

Plzeň - BolevákZdroj: denik