„Toto výrobní jubileum je skvělým úspěchem celého týmu a podtrhuje technickou kompetenci našich zaměstnanců. Ve výrobě důsledně a komplexně sázíme na technologie z oblasti Průmyslu 4.0 a závod ve Vrchlabí jsme tak etablovali jako důležitý strategický pilíř koncernové výroby komponent.“ řekl k významnému milníku továrny vedoucí závodu ŠKODA AUTO ve Vrchlabí Ivan Slimák. Kapacita závodu ve Vrchlabí činí 2300 převodovek denně.

KOMFORTNÍ ŘAZENÍ
Tato moderní převodovka se používá v celé řadě modelů značky ŠKODA i ve vozech dalších značek koncernu Volkswagen. Vyznačuje se rychlou změnou převodových stupňů během několika milisekund a maximálním komfortem řazení. Necelá polovina přímo řazených automatických převodovek DQ200 vyráběných v tomto závodě, se montuje do vozů modelových řad značky ŠKODA. Ostatní převodovky se používají ve vozech dalších koncernových značek. Největší počet zákazníků, kteří si koupí vůz s automatickou převodovkou DQ200 vyrobenou ve ŠKODA AUTO, se nachází v Německu (15 %), Turecku (12 %) a České republice (10 %), Velké Británii (7 %), Izraeli (6 %) a Polsku (6 %).

EKOLOGICKÁ VÝROBA
Díky mnoha různým opatřením vyrábí závod na výrobu komponent od konce roku 2020 jako první závod české automobilky s neutrálními emisemi CO2. „Optimální energetickou efektivitu zaručují nejmodernější stroje, chladící a mazací kapaliny, které se v některých případech používají opakovaně, a využití lithiových baterií v dopravních systémech,“ dodal Ivan Slimák.

Procesy a postupy jsou ve vrchlabském závodu ŠKODA AUTO navíc ve vysoké míře digitalizované a využívají technologie z oblasti Průmyslu 4.0. Díly mezi CNC obráběcími stroji a měrovým centrem například převáží autonomní transportní robot, zatímco kované hřídele odebírá a ukládá na pozici chytrý manipulační robot.

CENTRUM ELEKTROMOBILITY
V rámci STRATEGIE 2030 – NEXT LEVEL ŠKODA se mají do roku 2030 ve všech třech českých výrobních závodech, v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí, vyrábět elektrické vozy nebo elektrické komponenty.

Cílem je vybudovat z České republiky centrum elektromobility, a tím kromě samotné společnosti ŠKODA AUTO dále posílit také svoji domovskou zemi. V sídle společnosti v Mladé Boleslavi bude na jaře zahájena výroba bateriových systémů MEB pro model ŠKODA ENYAQ iV.

PRESTIŽNÍ OCENĚNÍ
ŠKODA AUTO také úzce spolupracuje s místními úřady a institucemi a podporuje celou řadu kulturních i ekologických projektů. Vrchlabský závod patří se zhruba 1 000 zaměstnanci k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v Královéhradeckém kraji. Tento vysoce moderní závod získal v roce 2015 prestižní mezinárodní ocenění Továrna roku v kategorii Vynikající rozvoj závodu. To uděluje odborný časopis Produktion a poradenská firma A. T. Kearney. (pi)