Cesta Aloise Jiráska začíná u Broumova, města ležícího v kotlině téměř na česko-polských hranicích. Společně s hřebenem pohraničních Javořích hor, Broumovskými stěnami a historií vyprávějící o řádu Benediktinů tvoří hlavní turistické lákadlo, za jehož kouzlem vyráží řada zvědavců. Cesta však rychle stoupá právě na samotný hřeben skalního města ke kapli na vrcholu Hvězda, odkud pokračuje svou nejatraktivnější částí přes vyhlídku Skalní divadlo. Chcete-li Jiráskovu cestu projít se vším všudy, doporučujeme rezervovat ubytování v Broumově a na cestu se vydat hned v brzkých ranních hodinách.

Horská cesta hřeben Broumovských stěn rychle opouští a klesá hlubokou Kovářovou roklí lemovanou rozeklanými pískovcovými skalami. Zvedat se začíná až na Klůček, odkud je to jen kousek za výhledy na Ostaš do Police nad Metují až za Bezděkov, kde cesta schází do údolí řeky Metuje. Podél té vede až do Hronova, Jiráskova rodného města s rodným domem, muzeem a divadlem. Budete-li se chtít na Náchodsku zdržet déle a poznat spisovatelův život do hloubky, určitě si zarezervujte některý z penzionů v Hronově.

Ojedinělé krásy se vám však rozprostřou teprve v předhůří do Nového Hrádku pod vrchem Šibeníkem a v podhradí přilehlého hradu Frymburka, přes který se dostanete k jednomu z nejvýznamnějších vrcholů, Šerlichu. Brzy vás však nemine ani nejvyšší bod Velká Deštná s rozhlednou nabízející výhled hned na několik významných bodů – Rychnovsko, polské Stolové a Bystřické hory, Králický Sněžník, Krkonoše, ale i Ještěd. Historií na vás v její blízkosti dýchne nejvýše položená Kunštátská kaple kruhového půdorysu, z rozhleden vás pak nemine ani ta na Anenském vrchu. Ta vás dělí jen kousek od známé dělostřelecké pevnosti Hanička, patřící do systému opevnění vybudovaného v meziválečném období.

Mezi jedinečnými krásami červeně značené trasy najdete i Zemskou bránu, chráněný přírodní výtvor a oblíbené výletní místo v Orlických horách. Skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí, vás provede osadou Čihák až k Mladkovu na nejvyšší vrch Bukovohorské hornatiny, dvouvrcholový protáhlý masiv Suchého vrchu se stejnojmennou rozhlednou.

Jiráskova cesta končí v historickém centru Litomyšle s unikátními domy kolem Smetanova náměstí, velkoryse opravenými klášterními zahradami, malovaným muzeem Portmoneum a ikonickým renesančním zámkem. Pohodlné lůžko vám po náročné cestě nabídnou hotely v Litomyšli, síly jistě naberete v některé ze zdejších pohostinných restaurací.