Královéhradecký kraj – Rok 2019 se ve ŠKODA AUTO v Kvasinách a ve Vrchlabí nesl nejenom na vlně oslav šedesátého výročí modelu OCTAVIA, ale i v rekordním počtu vyrobených automobilů a převodovek.

STÁLE NA VÝSLUNNÍ

Psal se rok 1959, kdy automobilka s okřídleným šípem ve znaku pustila do světa jeden ze svých nejikoničtějších automobilů – OCTAVIA. Různé modelové řady tohoto vozu se staly tak úspěšnými, že v loňském roce se do její rodiny přidal i další pokračovatel slavného rodu. Nová ŠKODA OCTAVIA, která se světové veřejnosti představila na sklonku roku 2019, se při prvním rozkoukání mohla přesvědčit, že se narodila do velmi úspěšné rodiny. Jen v Kvasinách, kde v 60. letech minulého století sjížděly z výrobního pásu první modely ŠKODA OCTAVIA, se totiž rok 2019 zapsal do kroniky automobilky zlatým písmem. S více než 320 000 vyrobenými vozy totiž dosáhla společnost ŠKODA AUTO v Kvasinách nového výrobního rekordu. Dalším milníkem v historii závodu bylo zahájení sériové výroby modelu SUPERB iV, prvního plug-in hybridu značky. Kvasinský závod neusíná na vavřínech a do své výroby dál investuje. „V roce 2019 jsme významně investovali do přestavby závodu v Kvasinách a společnějsme zvládli i náběh výroby modelu ŠKODA SUPERB iV. Tento milník v historii závodu i podniku je, stejně jako nový rekordní počet více než 320 000 vyrobených vozů, působivým důkazem odborné kompetence a týmového ducha našich zhruba 9000 zdejších zaměstnanců,“ ohlédl se za minulým úspěšným rokem vedoucí závodu v Kvasinách Miloš Halbich. Rok 2019 znamenal pro závod v Kvasinách, v němž se aktuálně vyrábí modelové řady SUPERB, SUPERB iV, KODIAQ a KAROQ i řadu novinek.

V březnu tu z linky sjel půl miliontý vůz ŠKODA SUPERB třetí generace, kterého v září následoval i první sériově vyrobený SUPERB iV s plug-in-hybridním pohonem . V loňském roce také automobilka zavedla digitalizační projekt dProdukce. Ten vedezaměstnance bezpapírovou a multimediální formou jednotlivými pracovními kroky i dokumentací a kontrolou kvality. Za to závod v Kvasinách na počátku listopadu v rámci 14. ročníku kongresu Automotive Lean Production v Autostadtu ve Wolfsburgu obdržel cenu „Special Award – Smart Digital Application“.

MILNÍK TŘÍ MILIONŮ

Minulý rok se však nečinil jen závod v Kvasinách, ale i v podkrkonošském Vrchlabí, kde ŠKODA AUTO od roku 2012 vyrábí jednu z nejsofistikovanějších automatických přímo řazených převodovek – DQ200. V závodě, kde v minulosti vznikaly nejenvozy ŠKODA OCTAVIA, ale i modely 1203 či FAVORIT, v roce 2019 překročili tří milionů vyrobených automatických převodovek DQ200. A jen v roce 2019 tu vyrobili kolem 556 tisíc kusů, které odtud putují do závodů nejen v České republice, ale i v koncernu Volkswagen. Setkají se tak s nimi jak uživatelů vozů ŠKODA AUTO, tak automobilů Volkswagen, Audi nebo Seat. (pi)