Letošní rok nám dovolil zastavit se, vydechnout a rozhlédnout kolem sebe. Češi se vrátili do bezpečné blízkosti lesů a hájů a začali opět propadat kouzlu objevování naší země. Predikce na letošní prázdniny jasně přejí trávení času v České republice a Opavské Slezsko je přesně to místo, které se vyplatí znát nejen prstem na mapě, ale hlavně zažít osobně. Kraj vás ohromí svou pestrostí a poskytne dost prostoru a čerstvého vzduchu na to, abyste se opět pořádně nadechli, odpočinuli si a poznali ledasco nového.

Opavské Slezsko se nachází v srdci regionu Severní Moravy a Slezska, konkrétně v okolí města Opavy, téměř horského Vítkovska s Budišovskem a Hlučínska. Bohatá historie tu za sebou nechala stopy, za které budete obzvlášť při plánování naučných výletů s rodinou rádi. V minulosti se stal kraj častým působištěm šlechty, díky čemuž je dnes bohatý na krásné zámky, zámečky a sídla.  Za zmínku stojí například zámecký komplex v Hradci nad Moravicí, který vás zaujme jak svou majestátností, tak příběhem, ve kterém sehrál svou roli i geniální Beethoven. Při návštěvě památky často narazíte i na kulturní program pro celou rodinu.  Další zámky, u kterých se vyplatí zastavit a nasát dobovou atmosféru, stojí v Raduni nebo v Kravařích.

Obdivovatelé architektury a urbanismu si přijdou na své v samotném jádru Českého Slezska – ve městě Opava. Opava ukrývá zajímavou minulost, mnoho honosných staveb, je protkána městskými parky a pro město typickými vodotrysky. Procházku městskou zelení si můžete zpestřit i unikátním poznáním, neboť se v jednom ze sadů majestátně vypíná Slezské zemské muzeum, které se pyšní titulem nejstaršího muzea na území České republiky.

Při plánování výletů neminete vojenské památky s množstvím pozůstalých vojenských opevnění a pěchotních srubů, jež uchovávají střípky ještě nedávné minulosti. Poznávání dalších zajímavých míst, jako jsou větrné mlýny v Hlavnici a Cholticích, rozhledny Šance nebo Šibenice, venkovské areály, malebné údolí řeky Moravice, pstruží farma a Priessnitzové koupele v Bělé vás pomalu přivedou k tomu nejryzejšímu bohatství, kterým je oblast protkaná – k čisté přírodě. 

Krajina se pyšní malebnými kopečky i údolími, ve kterých se lesknou hladiny průzračných jezírek a zatopených lomů. Její podobu zásadně formoval výskyt a těžba břidlice, na kterou je území bohaté. Krása a zvláštnost tohoto místa je dílem přírody skloubeným s dílem člověka. Čekají vás desítky kilometrů naučných stezek, pro které jsou typické bílé rozcestníky s popisy a odpočívadla. Po cestě spatříte staré břidlicové haldy, štoly, lomy. Na své si tu přijdou milovníci pěší a cyklistické turistiky, neboť si mají možnost vybírat z různých náročností i atraktivních podívaných.

Na závěr je potřeba zmínit i lákadlo pro vaše chutě. Opavské Slezsko je známé svou autentickou gastronomií. V místních hospůdkách ochutnáte tradiční a nešizenou slezskou kuchyni, případně dobroty od lokálních dodavatelů. A když budete hledat punc regionálního produktu, i zde najdete potraviny, produkty či služby, které vám budou připomínat pěkné slezské zážitky i doma, stačí se zastavit a zeptat ve zdejších informačních centrech.

Zdroj: zadavatel inzerce

Další zajímavé informace a tipy na výlet najdete na www.opavske-slezsko.cz nebo www.facebook.com/opavskeslezsko