Co mají společného energeticky úsporná mateřská školka v Sedlejově a slaměný dům v Dobřejovicích? Kromě úspěchu v minulých ročnících soutěže E.ON Energy Globe jsou to také energetické úspory a využívání energie ze slunce. V blízké budoucnosti nejspíš najdeme malou solární elektrárnu na každém rodinném i bytovém domě. Už nyní se totiž instalace solární elektrárny většině domácností vyplatí. Solární elektrárnu od E.ONu používá již více než 2000 zákazníků a loni se počet instalací meziročně dokonce zdvojnásobil.

Nejjednodušší je solární ohřev vody

Nejsnadnější cestou k využití energie ze slunce v domácnosti je solární ohřev vody. Jedná se vlastně o jednoduchou fotovoltaickou elektrárnu, přičemž všechna takto vyrobená elektřina vám ohřívá vodu. Výhodou tohoto řešení je nízká cena, protože vám stačí jen solární panely, jednoduchá řídicí elektronika a elektrický bojler. Bojler pochopitelně stále zůstává napojen na elektrickou distribuční síť, aby ohříval vodu i v době, kdy slunce nesvítí.

Podle odborníků může správně navržený solární ohřev poskytnout až 80 % roční spotřeby teplé vody v běžné domácnosti.

Zdroj: Pixabay

Domácí solární elektrárna

Elektřina, kterou vám vyrobí fotovoltaické panely, může pohánět také vaše běžné domácí spotřebiče. V takovém případě využijete domácí solární elektrárnu. Výroba elektřiny ze slunce během roku velmi kolísá. V zimě v domácí elektrárně vyrobíte elektřiny méně a přes léto více. Nejslabším obdobím je listopad, prosinec a část ledna, naopak během letních měsíců dokáže solární elektrárna pokrýt všechnu nebo přinejmenším většinu spotřeby elektřiny.

Inspirace z E.ON Energy Globe

Slaměný dům v Dobřejovicích u Prahy je ekologickým skvostem. Jan Chvátal svůj unikátní rodinný dům budoval sám tři roky. Dům je postavený ze slámy, hlíny a dřeva, využívá dešťovou vodu, fotovoltaiku a vytápění dřevem. Tepelnou izolaci stavby tvoří slaměné balíky, které jsou zvenku pokryté vápennou omítkou. Vnitřní omítky jsou z hlíny.

Dům je energeticky pasivní. Minimum energie jeho obyvatelé spotřebují díky dobrému zateplení, solárnímu zasklení jižní stěny a fotovoltaické elektrárně. Elektrárna vyrobí za rok 5,5 MWh elektrické energie, což tvoří většinu energie nutné na vytápění i provoz elektrospotřebičů. Dešťovou vodu ze střechy využívá rodina pro splachování na toaletách a při zalévání zahrady. Ročně tak ušetří více jak 40 % pitné vody. Dům pojmenovaný Slamáček se stal absolutním vítězem soutěže E.ON Energy Globe v roce 2018.