Děsivé prognózy o nejistotě na pracovním trhu a polarizaci profesí z předchozích let se zatím naštěstí nenaplnily, a tak díky nízké nezaměstnanosti je možné si na pracovním trhu stále celkem dobře vybírat. Samozřejmě je otázkou, jak se současnou situací zatočí vysoká míra inflace, ale to je téma na dny příští.
Chybí IT odborníci a profesionální řidiči
„Vysoká poptávka je napříč obory. Největší nedostatek vidím v odborných pozicích všech druhů. Od financí přes výrobu. Snad jedině ředitelů by bylo na trhu dost,“ popisuje situaci JUDr. Kristina Stiefelová, spolumajitelka personální agentury Axial.cz. Mezi nejvíce poptávané pozice už tradičně patří IT experti všeho druhu od programátorů přes kodéry až po UX designéry. Role technologií neustále roste a jejich význam ještě urychlila situace během pandemie COVID-19.
Podle Kristiny Stiefelové se nedostává rovněž řidičů na všechny typy vozidel, zejména pro mezinárodní kamionovou dopravu. Většina současných profesionálních řidičů je v důchodovém věku, zhruba třetina v předdůchodovém věku a zájem o tuto pozici mezi mladší generací i z důvodu nižšího výdělku není velký. Alespoň to vyplývá z prohlášení Společenství autodopravců Čech a Moravy (SAČM) z roku 2021. Ty také kritizují vládu kvůli přehnaným byrokratickým překážkám při zaměstnávání řidičů z ciziny, kteří v Česku musí obhájit svůj řidičský průkaz ze své rodné země, a ještě složit zkoušku profesní způsobilosti, takže se za volant dostanou klidně až za 7 měsíců.
Nejsou dělníci a sezónní pracovníci
Klasickým evergreenem je poptávka zaměstnavatelů po sezónních pracovnících v zemědělství, zahradnictví, lesnictví či rybářství. Nedostatečná mezigenerační výměna pracovníků je jedním z důvodů malého množství zaměstnanců v zemědělství. Vyplývá to z interního průzkumu Agrární komory ČR z loňského léta. Tři čtvrtiny oslovených podniků v průzkumu uvedly, že jim chybí až pětina pracovníků z celkového počtu zaměstnanců. I proto musí najímat posily ze zahraničí, kterých přijíždí do Česka kolem dvaceti tisíc každý rok.
Specifickým oborem je stavebnictví, kde je dlouhodobý nedostatek pracovníků, který se ještě prohloubil odlivem některých Ukrajinců z důvodu povinného narukování. Vyšší fluktuaci pracovníků zaznamenalo také agenturní zaměstnávání.
Pracovní trh během války na Ukrajině
A jak naopak vypadá situace na českém trhu, který obohatili ukrajinští uprchlíci? V Česku zatím dostalo vízum 343 tisíc lidí, podle odhadů Ministerstva vnitra jich tu ale žije zhruba 200 tisíc. „Nemám informace, že by se na zlepšení pracovního trhu dramaticky projevil příliv nových ukrajinských uprchlíků. Možná se to projeví až s časem. Nyní primárně hledají ubytování, zázemí, případně školy, školky než stabilní dlouhodobou práci,“ sdílí svůj pohled Stiefelová.
Situace se navíc těžko predikuje, protože nikdo neví, jak se bude konflikt dále vyvíjet a kolik uprchlíků nakonec v Česku zůstane. Další specifikum ukrajinských uprchlíků spočívá v tom, že se jedná o jinou skupinu osob, než k nám za prací dojížděla v letech minulých. „Dnes k nám z Ukrajiny přicházejí většinou ženy a děti, o které se musí zatím postarat stát. Jejich přínos pro pracovní trh je v tento moment mizivý,“ shrnuje situaci Kristina Stiefelová.