Jihočeské rybníky, nádrže, řeky a potoky potřebují naši péči a ochranu. V uplynulém volebním období jsme s kolegy dosáhli mnoha úspěchů, například ochranou oblastí Slavonických rybníků, Velkého Hodonického rybníka, Zlatého potoka v Pošumaví, Údolí Lužnice a Vlásenického potoka. Mezi největší úspěchy patří rozvoj jihočeské vodárenské soustavy. Ta poskytuje pitnou vodu více než 400 tisícům obyvatel. Také usilujeme o zapojení menších obcí prostřednictvím dotačních programů.
Naší prioritou pro nadcházející období je snížení obsahu fosforu ve vodních tocích a nádržích. Řešení není jednoduché. Cesta k čistším jihočeským vodám je maratonem, nikoli sprintem. Vyžaduje dlouhodobé úsilí odborníků, politiků a široké veřejnosti. Touto situací se zabýváme již více než dva roky v pracovní skupině spolu s Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem zemědělství a s dalšími resortními organizacemi a zástupci samospráv. Námi navrhovaná opatření zahrnují legislativní, ekonomické, technické aspekty i systémové změny ve správě rybníků.
Jan Bartošek
Fosfor je důležitý pro růst rostlin a zemědělství. Na druhé straně jeho nadměrný výskyt má negativní dopad na každého z nás. Vede k přemnožení sinic, které zhoršují kvalitu vody, ohrožují populace ryb, činí vodu nevhodnou ke koupání. Zvyšují riziko zdravotních problémů i náklady na úpravu vody pro pitné účely.
Nejvíce zasaženy jsou rybníky na Třeboňsku a vodní nádrž Orlík, kam ročně přiteče až 300 tun fosforu. Hlavními zdroji fosforu v Jihočeském kraji jsou komunální odpadní vody a rybniční hospodaření. Proto se na tyto dvě oblasti zaměřujeme.
Legislativní změny jsou nezbytné, ale důležitá je i organizační a ekonomická podpora. Dotační programy na podporu investic do modernizace čistíren odpadních vod mohou naši snahu urychlit.
Velký potenciál vnímáme v těžbě rybničního sedimentu. Ten lze recyklovat a využit na polích jako hnojivo. Tento proces představuje princip cirkulární ekonomiky, kdy se půda erozí dostává do vodních toků a díky zachycení v rybnících a recyklaci se vrací zpět na pole. Dosáhneme snížení znečištění a zlepšení úrodnosti půdy. Je však nutné upravit legislativu a motivovat zemědělce k využití sedimentu na zemědělské půdě.
Zadavatel: Společně pro jižní Čechy / Zpracovatel: TOP 09