Nejčastějším místem vniknutí jsou samozřejmě vstupní dveře. Pokud jde o staré, špatně doléhající obyčejné dveře osazené deset let starou zamykací vložkou a obyčejným levným kováním, můžete si být jisti, že i nepříliš zkušený zloděj se dovnitř dostane během pár sekund – a nenadělá při tom žádný hluk, který by mohl upozornit sousedy.

Nejdůležitějším prvkem dveří je z hlediska bezpečnosti zamykací vložka. Pokud jsou dveře v relativně dobrém stavu, zloději se je obvykle pokouší otevřít právě překonáním zamykací vložky. Vložka by proto měla být vždy bezpečnostní, tedy s certifikací pro 3. nebo 4. bezpečnostní třídu. 3. bezpečnostní třída představuje současný standard, pokud však chcete mít jistotu nebo pokud bydlíte v rizikové oblasti, je lépe investovat do 4., tedy nejvyšší používané bezpečnostní třídy. Bezpečnostní vložky jsou odolné proti všem běžným technikám zlodějů a jejich překonání vyžaduje znalosti, specializované nástroje a především čas, kdy po celou dobu zloději hrozí odhalení. Vyzkoušejte například bezpečnostní vložky CISA do největšího evropského výrobce vložek.

Zámky CISA pro bezpečnou domácnostZámky CISA pro bezpečnou domácnostZdroj: klicovecentrum.cz

Vložku je vhodné doplnit o bezpečnostní dveřní kování (vyžadovat opět můžete kování s bezpečnostní certifikací). Kování chrání zámek a zamykací vložku před napadením. Pokud navíc využijete kování s bezpečnostním překrytem, kdy je čelo vložky schované za krytkou pouze s úzkým otvorem pro klíč, bude vaše vložka chráněna také před odvrtáním a případnému zloději zbyde pouze minimální prostor pro manipulaci s vložkou.

Jakkoliv kvalitní dveřní příslušenství však postrádá smysl, pokud je namontujete na špatné dveře. Důležité jsou proto kvalitní bezpečnostní dveře a zárubně. Bezpečnost starších dveří, pokud jsou stále v dobrém stavu, lze zvýšit instalací například přídavných zámků nebo celoplošných závor. Vše výše uvedené platí samozřejmě nejen pro hlavní vstup, ale i pro zadní či boční vstup, průchod do domu z garáže a podobně.