Na vaší škole se vyučují předměty budoucnosti, vnímáte to tak? Zvyšuje se zájem o studium na vaší škole nebo tomu tak není?
Dalo by se to tak vnímat, nicméně již dnes se můžeme bavit o současnosti, neboť vývoj a s ním spojené požadované dovednosti velmi rychle přestávají býti budoucností. Proto neustále modernizujeme naše vybavení a s ním ruku v ruce i obsah vlastního vzdělávání. Aktuálně startujeme projekt Junior centra excelence informační bezpečnosti Libereckého kraje, který je zaměřený na kyberbezpečnost. Pokud jde o zájem o studium, tak jsme velmi rádi, že se nám právě i díky modernizaci daří jej neustále zvyšovat. Pomáhají nám v tom např. i projektové dny, které pořádáme ve spolupráci se základními školami v rámci projektu Naplňování krajského akčního plánu Libereckého kraje II.
Co si vlastně můžeme představit pod pojmem kybernetická bezpečnost?
Současná doba se stále více přesouvá do online prostředí a s tím bohužel roste i riziko kybernetických hrozeb, jako je napadení jednotlivých uživatelů nebo celých systémů s úmyslem ochromit cíl nebo odcizit citlivé informace. Ochrana takovýchto dat před útoky hackerů se stala prioritou ve všech odvětvích. Na tuto skutečnost jsme před dvěma lety reagovali koncepční změnou výukových plánů oboru Informační technologie. Zároveň jsme na škole upgradovali serverové a síťové technologie. V rámci již zmíněného projektu Junior centra by v prostorách školy mělo vzniknout několik kyberlaboratoří, které budeme využívat nejen pro výuku našich žáků, ale i pro ostatní školy, firmy, samosprávy v kraji či veřejnost.
Nezapomínáte i na ostatní obory?
Rozhodně ne. Pro náš tradiční obor Strojírenství jsme před pár lety kompletně zmodernizovali strojní dílny v rámci projektu Centra odborného vzdělávání strojírenství a informatiky Libereckého kraje. Dále pro obor Elektrotechnika - mechatronika jsme v rámci již jmenovaného projektu NAKAP I a II doplnili vybavení pro výuku robotizace a automatizace. Díky tomu se naši žáci seznámí např. s programováním robotů již v prvním ročníku. První zkušenosti získávají na robotických stavebnicích, až se propracují k plně průmyslovému kolaborativnímu robotu, se kterým se lze (dnes) setkat takřka v každé skutečné výrobě.
Probíhal u vás Den otevřených dveří, jaké byly nejčastější dotazy rodičů?
Rodiče všeobecně v rámci návštěvy školy řeší rozhodování, na jakou školu si podat přihlášku, utvrzují si své preference a zjišťují, co škola v rámci oborového zaměření a dalšího uplatnění žáka nabízí. Velmi kvitují pojetí dne otevřených dveří, neboť jim umožnuje podrobně poznat jednotlivé obory a jejich odborný obsah výuky. V neposlední řadě se ptají na proces přijímacího řízení, tj. na zkoušky a podávání přihlášek. Díky záměru otevřít 2 třídy oboru IT jsme v letošním roce zaznamenali zvýšený zájem právě o tento obor, potažmo přímé dotazy na nové zaměření kybernetická bezpečnost.
V čem vidíte slabiny a v čem naopak výhody vaší školy?
Naše škola nabízí zajímavé moderní obory, které se snažíme neustále držet se současnými trendy. V posledních letech škola prošla výraznou rekonstrukcí, díky které můžeme žákům nabídnout moderní technické zázemí a vybavení pro výuku. Intenzivně spolupracujeme s firmami v okrese, kam naši žáci po celý rok dochází na pravidelné praxe. A v neposlední řadě bych rád zmínil i dobrý pracovní kolektiv, který, si myslím, je lidsky i profesně na velmi dobré úrovni.
Abychom se mohli neustále posouvat dál, je potřeba řešit i jisté slabiny či vnější hrozby. Největší hrozbou pro všechny školy je stárnoucí pracovní kolektiv, přesto věříme, že se nám podaří udržet trend nabírání mladých a perspektivních pedagogů, tak jako doposud. Dále bychom rádi do budoucna pokračovali v rekonstrukcích, protože vždy je co zlepšovat. Aktuálně bychom v této oblasti chtěli vyřešit především otázku bezbariérovosti.
Jaké mimoškolní aktivity nabízíte studentům?
V letošním školním roce jsme se poprvé s několika žáky zúčastnili tzv. IT kempu, kde žáci, učitelé a ředitelé čtyř škol mohli poznat a porovnat fungování podobně zaměřených škol, vyměnit si velké množství zkušeností, domluvit možnosti spolupráce na všech úrovních, včetně možnosti zapojení do společných projektů. Tato forma spolupráce nás velmi zaujala a rádi bychom v ní nadále pokračovali a rozvíjeli ji do dalších zaměření naší školy.
Chcete ještě něco dodat, na něco upozornit?
Chtěl bych tímto poděkovat všem přátelům školy, rodičům a žákům, kteří nám zachovávají přízeň. Účast na Dni otevřených dveří byla skvělá. Je hezké vidět, že se k nám po letech vrací i naši absolventi s celými rodinami. Snažíme se neustále pracovat na dobrém jménu školy a budeme se těšit na další společná setkání nejen v rámci Dne otevřených dveří.
Autor: Vít Černý