Síla informace z médií a sociálních sítí tímto vyvolává mezi lidmi strach a obavy. Není se čemu divit, naslouchají všem informacím z večerních zpráv, úst naší vlády a jiných odborníků. Z toho si mají udělat vlastní názor a rozhodnout se co mají v této těžké době dělat.

Jsem majitelem topenářské a instalatérské firmy působící na trhu 18 let. Navrhujeme a realizujeme vytápění v domácnostech, rodinných domech a průmyslu vždy po osobní prohlídce a konzultaci. Nynější hysterie a desítky telefonátů od zákazníků mě donutila napsat tento článek.          

Politika evropské unie, plány na záchranu životního prostředí, katastrofické scénáře a jejich řešení nebo důsledky pro ekonomiku není mým dnešním úkolem. Srozumitelně bych chtěl poradit a vysvětlit majitelům rodinných domů vše co ovlivňuje náklady na vytápění a případné vhodné změny typu zdroje vytápění.

Ceny energií
Špatná zpráva pro nás všechny – ceny za energie vždy porostou. Vývoj cen spolu úzce souvisí a bohužel mají obrovský vliv na ceny potravin, výrobků, dopravy, životní úrovně a nákladů na vytápění. Vždy porostou všechny druhy podobnou mírou. Výkyvy a vývoj cen ovlivňují vlády, politika a světové dění. Válka na Ukrajině je neštěstí pro celý svět a politické boje Evropy s Ruskem vyvolaly zdražování a nedostatky materiálů a ohrožení komfortního nebo normálního života nás všech. Plyn, železo, pšenice, ropa a spousta dalších komodit, bez kterých Evropa nedokáže fungovat….. Přiznejme si, jsme závislí na dodávkách z Ruska i Ukrajiny. Na druhou stranu zastavení plynu v Rusku není tak jednoduché a například prodej do Číny není lehce realizovatelný.

Zdroj: MM INDUSTRY, s.r.o.

Nemocnice, výroba elektřiny, průmysl, pekárny, hutě, automobilový průmysl, kanceláře, domy – prostě vše kolem nás bez plynu nebude fungovat. V případě zastavení plynu se vracíme o 100 let zpátky. Prostě katastrofa pro Evropu. Náhrada cenově stejná nebo podobná pro Evropu neexistuje. Nejsme soběstační a vyřešení těchto problémů je otázkou desítky let a astronomických částek. Toto vláda EU nemůže dopustit za žádných okolností. Ale dost politiky….

Náklady vytápění vašeho domu
Politiku můžeme probírat u piva, ale my ji nevyřešíme. Vrátím se k otázkám, co ovlivňuje Vaše roční náklady na vytápění. Nejdůležitější faktorem je tepelná ztráta Vašeho domu nebo bytu. Přesný výpočet je náročný a umí to projektanti s danou odborností. Ovlivňují ho velikost, tvar domu, střecha, okna, zdi, dveře, typ jednotlivých materiálů a jejich kvalita a míra zateplení a úniky tepla.

Pro jednodušší vysvětlení v praxi. Starý dům má většinou tepelnou ztrátu 20-30 kW, dobře zateplený starý dům 12-20 kW, kvalitní novostavba 6-12 kW, a pasivní energetický dům 2- 4 kW. Toto určuje, kolik tepla musíte dodávat ze zdroje a následně kolik za dodané energie zaplatíte. 

Typ tepelného zdroje a jeho účinnost, radiátory a provozní teplota topného systému, teploty vytápěných prostorů, kvalita materiálů jsou další vlivy na roční náklady.

V nynější době žádné perpetuum mobile vytápění neexistuje. Tady platí skoro přímá úměra, vysoká tepelná náročnost domu se rovná vysoké faktuře za energie. Ano je rozdíl, jestli používáte elektrokotel, uhlí, dřevo, tepelné čerpadlo nebo plyn. Cena za typ dodané energie je rozdílná.

Z tohoto důvodu jsme pro jednoduché porovnání udělali orientační srovnání 6 stejných domů, stejného vybavení, podmínek, starého nezatepleného domu s vysokou tepelnou ztrátou a platné ceny energií k 1.4. 2022. Stejné domy, ale tepelný zdroj jiný.

Typ zdroje Roční platba za energii zdroje tepla Investiční náklady – dodání a kompletní montáž na klíč splňující dotace Roční servis zařízení včetně revize Možné dotace Vaše investice
elektrokotel 84817,- 35 000,- 1000,- Není možná 35 000,-
Tepelné čerpadlo 28 272,- 330 – 420 000,- 3500,- 100 – 180 tisíc dle typu dotace 150 – 320 tisíc dle typu dotace
Starý plynový kotel 47 809,- Nevyrábí se, nesmí se instalovat 800,- - 2000,- Není možná Nejde realizovat
Kondenzační plyn kotel 38 247,- 90 – 130 000,- 1500,- - 3000,- 100 000,- uzavření objednávky do 30.4.2022 0 – 30 000,- Kč
dřevo 23 320,- 180 – 280 000,- 1500,- - 2000,- 130 000,- 50 – 150 000,-
pelety 35 980,- 220 – 300 000,- 1500,- - 2000,- 130 000,- 80 – 170 000,-

V případě, že bychom chtěli v těchto stejných domech ušetřit, musíme změnit typ zdroje vytápění nebo udělat kombinaci typu zdrojů. V případě že je to možné realizačně a ekonomicky, snížit tepelnou ztrátu domu tedy zateplit strop nebo půdu, sklep nebo dražší formy zateplení fasády, výměny oken.

 Kolik mě to bude stát a kolik ušetřím
Každý dům a jeho topný systém je trochu jiný, místo instalace, rozsah prací a ceny za jednotlivé komponenty rozdílné. Nárust cen ovlivnil dostupnost a ceny všech součástí topného systému a v neposlední řadě i čas dodání a případné instalace ovlivňují konečnou cenu za kompletní dílo. Rozhodnutí je jen na Vás, zda nakoupíte ihned nebo za rok, zda koupíte kvalitní zdroj nebo levnější nekvalitní. Toto rozhodnutí však rozhoduje o výši nákladů na spoustu let. Taky se rozhodujete o komfortu z provozování tepelného zdroje. Uhlí, dřevo, pelety – časová náročnost a pracnost (smutný příklad z praxe 80letá babička má tahat 25kg pytel pelet do zásobníku) sekání dřeva, uskladnění atd. Plynové kotle a tepelná čerpadla – komfortní moderní řešení vytápění.  Každá domácnost má jiný rozpočet nebo možnosti investice nebo půjčky. Nikdo dopředu ani ekonomové a analytici nedokážou říct jaké budou ceny energií za rok. Elektřina se zvedla o 100%, plyn se zvedl o 100% co mají dělat ti co pořídili přímotopy a elektrokotle……  Z tohoto důvodu již několik let doporučujeme mít dva zdroje a řešit tepelné ztráty a optimalizovat náklady na vytápění. 

Typy zdrojů a naše doporučení ohledně zdrojů tepla
V nynější době denně poslouchám, že tepelné čerpadlo je záchrana a řešení energií. Realita je však jiná, tepelné čerpadlo tzv. vzduch voda v praxi (vysvětlení fungování TČ) dokáže vynásobit elektrickou energii. Tzn dodáte 1kW elektřiny a získáte v optimálním případě 3-3,3kW tepelné energie. Když se vrátíme k tabulce nákladů vidíte jasný poměr za elektřinu cca 84 tisíc a TČ ve výši cca 28 tisíc. Tzn cca 3x násobek. Toto dokáží vyrobit jen velice kvalitní TČ.

Výrobci uvádějí laboratorní výsledky a poměry, které neodpovídají realitě, prodejci a dodavatelé budou tvrdit, že jejich výrobek je nejlepší. A známe české přísloví papír snese všechno. Avšak faktura nebo nedoplatek za elektřinu už se týká vaší peněženky.

V případě, že chcete využít dotace je rozhodnutí na Vás kolik jste ochotni investovat. Cenové rozdíly, životnost zařízení a návratnost jsou rozdílné. Pokud chcete ušetřit investujte ihned – jen ušetříte, a to v desítkách procent investice. Ideální doporučení a řešení neexistuje – novostavby a nízkoenergetické domy TČ + náhradní zdroj (krb nebo kotel na dřevo), starý dům s atmosférickým plynovým kotlem – výměna za kondenzační kotel – snížení spotřeby o 20 až 30% plynu + náhradní zdroj, starý dům s tuhými palivy – výměna za kotel na pelety nebo dřevozplyňující případně další vhodný zdroj.

Dobrá zpráva pro Vás na konec. Na konci roku 2021 jsme nakoupili a objednali velké množství všech typů zdrojů. Od nových typů tepelných čerpadel vhodné i pro radiátory a starší domy (výstup 70°C při mínus 10°C), kotle na tuhá paliva, biomasu a kondenzační kotle. Ceny na tyto zařízení jsme nenavýšili a garantujeme cenu roku 2021 do vyprodání. Termín instalace je ihned naplánována při objednání.

Děkuji za pozornost a snad jsem Vám poradil s řešením Vašeho vytápění.

S pozdravem Radek Malý