Podzimní knižní sezona, kdy návštěvníci už netrpělivě očekávají, jaké novinky se na trhu objeví, bude zahájena v Plzni. Motto akce zní “Knížky žijí“.

„Chceme, aby knížky žily, proto se chystáme v Plzni zájemcům o literaturu otevřít knižní svět, samozřejmě za nutných opatření, která si doba žádá,“ říká ředitel veletrhu Radovan Auer.

Díky plzeňskému veletrhu bude možnost po dlouhé pauze navštívit větší knižní akci, kde téměř 70 vystavujících nakladatelů představí svou publikační činnost za první pololetí letošního roku, ale zároveň uvedou i prezentaci chystaných titulů na podzim a především na vánoční trh.

V připraveném programu se opět objeví oblíbení domácí autoři, zajímavé výstavy, řeč bude také o kulturním, společenském a politickém kontextu literatury. Mezinárodní rozměr akce prezentuje jak tradiční účast Polska, Francie či severských zemí, nově také Goethe-Institut, který zastupuje německy psanou literaturu.

„V programu se objeví několik zajímavých zahraničních hostů a především populární čeští literáti,“ uvádí Radovan Auer. Z prózy pro dospělé se představí například Jiří Hájíček, Jakuba Katalpa, Jan Němec, Kateřina Tučková či Jaroslav Rudiš. Ten uvede ukázku z nově připravované knihy, včetně hudebního doprovodu. Literaturu faktu budou reprezentovat Václav Cílek, Jan Novák nebo Pavel Kosatík. Rovněž příznivci sci-fi a fantasy si přijdou na své, jmenujme Ondřeje Neffa, Danielu Kovářovou a Františku Vrbenskou. I pro návštěvu rodičů s dětmi je v programu vyhrazen prostor. Těšit se mohou na oblíbené autory Galinu Miklínovou, Olgu Stehlíkovou, Petra Stančíka a další. „Je toho opravdu hodně, co je pro návštěvníky připraveno,“ dodává Auer.

Organizátoři veletrhu ale myslí také na propojení s regionálními aktivitami, a tak v předvečer veletrhu proběhne v Plzni oblíbené Čítání lidu doplněné účastí finalistů Ceny Jiřího Ortena. Zároveň mají šanci návštěvníci festivalu Finále Plzeň získat vstupenku zdarma na veletrh a naopak návštěvníci veletrhu získají vstup na filmovou projekci. Ve spolupráci s Víkendem otevřených ateliérů je po celou sobotu připravena dílna k výrobě vlastních ex libris.

 „Těší nás, že s těmito akcemi můžeme spolupracovat. Propojení různých kulturních aktivit je pro obyvatele města i kraje atraktivní a nabízí jim multižánrový zážitek,“ uzavírá ředitel veletrhu Svět knihy Radovan Auer.

Od 25. do 26. září se Plzeň opět stane středem literárního světa, a tak by si nikdo z milovníků knih neměl Svět knihy Plzeň 2020 nechat ujít.

Další informace najdete na www.svetknihy.cz