XXII. ročník – Sympozium Desná 2024, od 6. do 11. května
Během týdne zde budeme postupně zveřejňovat fotografie soch, které budete moci vydražit v aukci. Ta se uskuteční v sobotu 11. května od 17 hodin v Desné v zahradě Riedelovy vily.
Na našem facebooku najdete aktuální fotky soch: https://www.facebook.com/ic.desna
Socha č.1
Socha č.2
Socha č.3
Socha č.4
Socha č.5
Socha č.6
Socha č.7
Socha č.8
Socha č.9
Socha č.10
Socha č.11
Socha č.12
Socha č.13
Socha č.14
Socha č.15
Socha č.16
Riedelova vila
Riedelova vila, která byla v roce 1993 zapsaná jako kulturní památka, patří k architektonickým skvostům Desné. Vzorem pro její stavbu byla severoitalská reprezentační sídla.
V letech 1893 - 1894 ji nechal postavit Josef Riedel ml. (syn sklářského krále Josefa Riedela). Rod Riedelů patří k nejvýznamnějším sklářským rodům nejen u nás, ale i ve světě. V Jizerských horách dokázali Riedelové v průběhu tří generací vytvořit takové sklářské impérium, které se řadilo k celosvětově nejvýznačnějším. Jednou z nejvýraznějších postav rodu Riedelů je beze sporu Josef Riedel starší, který si vysloužil přezdívku „sklářský král“. Stal se zakladatelem velkého sklářského impéria a v jeho stopách šli i jeho synové. Jednou z dochovaných připomínek těchto časů je právě zmiňovaná Riedelova vila.
Je vybudována ve stylu severoitalské architektury a stavbu provedl místní stavitel Stefan Umann na základě architektonického návrhu, který vypracoval ateliér Krajinské stavební společnosti v Lublani, a projektu jabloneckého architekta Arweda Thameruse. Interiér zařizovala firma pražského architekta Jindřicha Röhrse.
Vilu obklopoval rozlehlý park s jezírky a vodotrysky, bylo zde zahradnictví se skleníkem a rybník.
Pro zajímavost, Riedlova vila stojí na místě někdejších vodoléčebných lázní založených Dr. Josefem Schindlerem. Ten ale v roce 1851 přijal nabídku nastoupit na místo Vincenta Priessnitze do Jeseníku a význam desenských lázní upadal. Posléze byl objekt prodán a využit k technickým účelům. Později jej koupil právě Josef Riedel mladší a na místě bývalé brusírny vybudoval honosnou vilu.
V roce 1924 zemřel a zanechal dědictví svým dvěma synům, Waltrovi a Arnovi. Walter Riedel vilu v roce 1927 částečně přestavěl. Rodina Riedelů ve vile žila až do roku 1945, kdy byli odsunuti a jejich majetek byl zkonfiskován. Následně byla vila využívána k různým účelům, a v důsledku toho také bohužel vnitřně upravována. Po válce v ní bydleli vojenští inženýři, poté tu byly zřízeny kabiny pro fotbalové hráče a 2 bytové jednotky, od roku 1951 tu byla učňovská škola s internátem. Od roku 1955 byla (do roku 2022) v přízemí umístěna mateřská škola a první patro sloužilo jako jesle. To vše nenávratně poznamenalo interiér budovy. Dnes je ve vile kulturní a informační středisko s knihovnou, stálou expozicí regionální historie a archivem. Konají se zde výstavy, svatby, koncerty, přednášky a jiné kulturní akce.
Budova s členitým půdorysem má polozapuštěný suterén a tři nadzemní podlaží. Třetí podlaží je včleněno do vysoké valbové střechy kryté břidlicí. Vstupní průčelí zdobí věžička. Stejně jako střecha jsou bohatě členěné fasády. Zdobeny jsou rizality, arkýři, balkóny a terasami. Další ozdobou jsou umělecké kovářské prvky. Riedelovi byli velmi zámožní, což se projevilo i na vnitřním vybavení vily, mobiliář se však bohužel nedochoval.