Proč jste se rozhodli vstoupit do tohoto segmentu?

Vzniklo to jako nápad v průběhu prodlouženého pracovního večera začátkem března. Stát trápil akutní nedostatek zdravotnického materiálu a obyčejní lidé si museli pomoci, jak uznali za vhodné. Rozhodli jsme se proto konat a využít toho, co jsme měli na skladě. Mluvíme o speciálním pratelném materiálu s obdivuhodnou filtrační schopností, který obsahuje až 29% podíl stříbra a bambusové vlákno. Obojí s přirozenou antibakteriální funkcí prokázanou atestem antibakteriální účinnosti dosahující hodnoty ≥ 99,9%. Výhodou z pohledu výroby ve spojitosti s užitnou vlastností je, že stříbro není pouze nastříkáváno na již existující materiál [ jak je to prezentováno na většině konkurenčních produktech ], ale je do bambusového vlákna rovnou vetkané patentovanou technologií, což významně prodlužuje jeho životnost. Pro ty, kteří by měli se stříbrem jako s kovem problém, jsme se rozhodli materiál doplnit o zdravotnickou bavlnu k ochraně pokožky Oko-tex 100, třída 1 a tím zvýšit výslednou účinnost. Vzhledem k časové urgenci korona virové epidemie jsme se spolehli na certifikaci výrobce textilie a dále dle našich potřeb provedených dalších testů z vědeckých laboratoří v ČR.

Jaké jsou vlastnosti roušky a proč stříbro?

Z pohledu obsahu jsou vlastnosti zřejmé. Antibakteriální, antiseptická funkce stříbra prokázána řadou světových i tuzemských universit, a samozřejmě antibakteriální složky bambusového vlákna, které poskytuje mimo jiné i UV ochranu. Na vnitřní straně roušky pak kvalitní bavlna pro ty, kteří by měli se stříbrem dermatologický problém. Výsledný produkt je tedy sestava 3 různých složek ve vzájemné podpoře, zatím co kvalita materiálu zabezpečí oboustrannou filtraci. V případě, že je člověk nemocný, při nošení roušky chrání své okolí před vlastním kontaminovaným výdechem. Rovněž platí v opačném vnímání, t.j. kdy je nakažené okolí. Rouška po nasazení na tvář okamžitě „pumpuje“, je těžké to popsat zprostředkovaně, je to až hmatatelný pocit.

Jiří TerenZdroj: ASAP Jiří Teren

Nepouštěli jste se trošku do vámi neznámých vod?

Určitě, ale nechtěli jsme jen přihlížet tomu, co se děje. Stejně jako většina Čechů. Vzali jsme proto do rukou mobilní telefon a hledali, co s tím můžeme udělat. Oslovili jsme pár známých a při designu zakomponovali řadu podnětů nejen od lékařů, ale i od samotných uživatelů. Výsledkem je zpevněná dvojitá úchytka na nos pro lepší anatomickou přilnavost, ale také pro snížení zamlžovaní brýlí. Nositel si může sám upravit dle potřeby úchyt samotné rousky výměnou gumičky za šňůrku. U šátků si zatažením zadního klipu povolit, nebo utáhnout obepnutí dle momentálních potřeb. Celkem ke spokojenosti jsme vyřešili i podněty některých mužů, kteří nemají zrovna ideální konfekční hmotnost a standardní ochranné prostředky jsou jim malé. Speciálně těch, kteří nosí plnovous. Při výrobě jsme mysleli i na děti. Roušky máme také v dětských velikostech.

Máte i jiné produkty, zmínili jste šátky?

Ano, ty jsou směřované všem se sportovnějším způsobem života nebo jako varianta dlouhodobého využití do budoucna. Nevíme, jak dlouho bude pandemie trvat, můžou jej pak využít v průběhu svých volnočasových aktivit. Návrh nám pomohlo zpracovat profesionální oděvní družstvo na Moravě, abychom se do toho nezamotali.

Laboratoř VU ChomutovZdroj: ASAP Laboratoř VU Chomutov

Co byste řekli k délce použití?

Roušky i šátky jsou pratelné, vydrží tedy opakovaný nápor dýchání. Vzhledem ke kvalitě svrchního materiálu a způsobu zpracování se nevypere ani po 50-ti násobném praní. Vzhledem k původnímu zaměření materiálu tento musí něco vydržet. Jestli pak postupně investovat do jednorázových roušek, nebo si pořídit jednorázovou dlouhodobou investici, je pak na individuálním rozhodnutí. Udělali jsme maximum, aby to bylo srovnatelné.  

Chcete čtenářům něco vzkázat?

Možná je ještě vzhledem k aktuálnímu vývoji situace na trhu důležité dodat, že výrobky existují, jsou na skladě, a když si je objednáte, třeba na dobírku, budou do 24 hod expedovány a následně doručeny, a to do vyčerpání našich zásob.

Více informací najdete na stránkách: www.aspeva.cz nebo na Facebooku: https://www.facebook.com/aspeva.cz/