V lednu vyšla novela vyhlášky o energetické náročnosti budov, která se oproti předchozím letům více zaměřuje na využití obnovitelných zdrojů energie. Mezi jejími požadavky je také vyšší účinnost vytápění a důraz na obnovitelné zdroje. Obojí se přitom týká i nejmenších rodinných domů nebo bytů.
Nejen pro majitele novostaveb, ale i pro ostatní, kteří řeší stoupající ceny energií, je v tomto ohledu ideálním řešením využití tepelného čerpadla, které zajistí energetickou soběstačnost. Pořizovací náklady se obvykle velmi rychle vrátí, a to nejen díky ekonomickému provozu.
Rovnici návratnosti totiž může vylepšit dotace na pořízení zařízení. „Na tepelná čerpadla je aktuálně poskytována dotace v rámci programu Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám, a to až ve výši sto tisíc korun, pokud je tepelné čerpadlo zdrojem vytápění a slouží i k ohřevu teplé užitkové vody (TUV). Na dotaci 60 až 80 tisíc korun poté bez problémů dosáhnou i ti, pro něž je tepelné čerpadlo pouze zdrojem vytápění,“ říká Lukáš Kubíček, obchodní ředitel firmy GREE Czech & Slovak, která zastupuje tradičního výrobce tepelných čerpadel na českém trhu.
Právě díky dotaci je možné snížit vstupní náklady až na polovinu. „Pořizovací cena přitom nemusí být vysoká. Kupující by měl především hledat výhodný poměr ceny a výkonu a zaměřit se na stěžejní vlastnosti, jako je dlouhá životnost, jednoduchý provoz nebo zařazení do úsporných energetických tříd A+ nebo vyšší, na nichž si u našich produktů zakládáme,“ dodává Lukáš Kubíček.
Teplo čerpané z okolního prostředí
U tepelných čerpadel si může zákazník vybrat hned z několika typů. Ty udávají, odkud si čerpadlo energii bere a kam ji následně v podobě tepla předává. Existují tak typy země/voda, vzduch/voda a vzduch/vzduch. „U nás se nejčastěji setkáváme s čerpadly, které teplo čerpají ze vzduchu,“ říká Kubíček. Oblíbené jsou pro svou snadnou instalaci, nízké pořizovací náklady a vynikající účinnost. Tepelným čerpadlem vzduch/vzduch je v principu i klasická klimatizace. Její výhodou je, že v zimě prostor rychle a komfortně vytopí, v létě naopak zchladí. To vše v rámci energetické třídy A+ nebo vyšší, takže jde o velmi účinný a efektivní zdroj.
U tepelných čerpadel si může zákazník vybrat hned z několika typů. Na obrázku je: GREE VERSATI III all-in one
Druhou rozšířenou a v současné době často aplikovanou možností je tepelné čerpadlo vzduch/voda, které předává teplo získané ze vzduchu do vody, a ta je následně rozvedena do obytného prostoru prostřednictvím podlahového vytápění nebo klasických radiátorů. Zároveň se tento typ čerpadla umí postarat o ohřev TUV pro sprchování. Funguje tak, že z vnějšího vzduchu odebírá nízkopotenciální teplo, které pomocí ventilátoru vhání do výparníku. Teplo v podobě ohřátého chladicího média v plynném stavu se přes kompresor stlačuje a přes kondenzátor předává do vody v topném systému. „Čerpadla nabízíme v mnoha provedeních a s výkonem od 6 do 16 kW, většinou podle velikosti a tepelné ztráty vytápěného objektu. Umíme tak najít vhodné řešení jak pro malý byt či novostavbu, tak pro starší dům nebo komerční prostor,“ upozorňuje Kubíček.
Instalace na míru pro každého zákazníka
Vzhledem k tomu, že zdroj tepla slouží jako „srdce domácnosti“, je dobré při instalaci nic nepodcenit a obrátit se na zkušenou instalační firmu. Její odborníci by si měli osobně prohlédnout a zaměřit prostory a instalaci přizpůsobit typu stavby i tepelným ztrátám. „Zákazníci by se měli především vyhnout takzvaným prodejům od stolu, kdy prodejce přesvědčuje k rychlému rozhodnutí bez znalosti prostor. Výsledkem toho je pak většinou zklamaný zákazník s nefunkčním či poddimenzovaným čerpadlem nebo naopak doplácející vysoké částky na neekonomický provoz,“ varuje Kubíček. Solidní firma podle něj naopak dokáže vše vysvětlit, podat informace o ceně případného servisu a se zákazníkem dopředu projít všechny dotazy a jeho potřeby.