Jaký typ čerpadla vybrat?

Tepelná čerpadla se liší podle zdroje, ze kterého si energii berou, a kam ji poté v podobě tepla předávají. Existuje tak několik typů čerpadel: země/voda (zdrojem tepla je vrt nebo zemní kolektor), vzduch/voda (teplo je získáváno z venkovního vzduchu a předáváno do otopné vody), vzduch/vzduch (známe jako klasické klimatizace) a voda/voda (zdrojem vody je nejčastěji studna). Výběr by měl záležet na tom, jaký zdroj tepla máte ve svém domě k dispozici, jak náročná je instalace čerpadla a samozřejmě svou roli hraje i pořizovací cena. Na českém trhu vede typ vzduch/vzduch, protože tento topný zdroj je dostupný pro všechny. Tento typ čerpadla vyniká snadnou instalací, nízkými vstupními náklady, a zatímco v zimě prostor rychle vytopí, v létě ho dokáže naopak zchladit. Druhou rozšířenou možností je tepelné čerpadlo vzduch/voda, které teplo rozvadí do obytného prostoru prostřednictvím podlahového vytápění nebo klasických radiátorů a zároveň se umí postarat o ohřev vody pro sprchování.

Zdroj: GREE Czech & Slovak

Jak dosáhnout na nízkou pořizovací cenu?

Lidé, kteří si pořizují nové tepelné čerpadlo, mohou využít dotaci v rámci programu Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám. „Její výše se liší podle toho, jakým způsobem má být čerpadlo využíváno. Pokud je čerpadlo zdrojem vytápění a slouží i k ohřevu teplé užitkové vody, dosahuje dotace sto tisíc korun. Na dotaci 60 až 80 tisíc korun poté bez problémů dosáhnou i ti, pro něž je tepelné čerpadlo pouze zdrojem vytápění,“ radí Lukáš Kubíček, obchodní ředitel firmy GREE Czech & Slovak, která zastupuje tradičního výrobce tepelných čerpadel na českém trhu. Právě díky dotaci je podle něj možné snížit vstupní náklady až na polovinu.

Potřebuji ten nejvyšší výkon?

Kritickým parametrem, od něhož se odvíjí funkčnost čerpadla pro vaši domácnost, je výkon. Pokud je poddimenzovaný, čerpadlo nezvládne budovu dostatečně vytopit a může tak docházet k zapínání elektrického dotopu a uživatel poté doplácí vysoké částky. Naopak u předimenzování může docházet k cyklování – tedy samovolnému vypínání a zapínání čerpadla v rychlém sledu –, což může snížit jeho životnost. Výkon by proto měl vždy vycházet z tepelné ztráty budovy a technických parametrů, které jsou definovány v rámci technického štítku budovy.

Zdroj: GREE Czech & Slovak

Jak na instalaci?

Výběr instalační firmy je klíčový pro celé další fungování čerpadla v běžném provozu. Proto je důležité nic nepodcenit a obrátit se na zkušené odborníky. Od těch se v prvé řadě očekává osobní prohlídka prostoru, jeho zaměření a přizpůsobení instalace typu stavby a jejím tepelným ztrátám. „Zákazníci by se měli především vyhnout takzvaným prodejům od stolu, kdy prodejce přesvědčuje k rychlému rozhodnutí bez znalosti prostor. Výsledkem toho je pak většinou zklamaný zákazník s nefunkčním či poddimenzovaným čerpadlem. Solidní firma dokáže vše vysvětlit, podat informace o ceně případného servisu a se zákazníkem dopředu projít všechny jeho dotazy a potřeby,“ zdůrazňuje Kubíček.