TOP 09 chce rozvíjet Šumpersko a Jesenicko

Olomoucký kraj dlouhodobě trápí celostátně nadprůměrná nezaměstnanost a podprůměrné platy. „To musíme změnit. Řešením může být například podpora lokálních firem, malých a středních podniků a živnostníků. Firmám je potřeba snížit zbytečnou byrokracii a administrativní zátěž a podporovat jejich modernizaci a technologický rozvoj," říká kandidátka topky na hejtmanku, dětská lékařka Jitka Chalánková.

Zlepšení situace na Šumpersku a Jesenicku může přinést rozvoj cestovního ruchu. Více turistů v regionu povede k rozvoji obchodu i služeb. Jak vysvětluje místostarostka Jeseníku a čtyřka na krajské kandidátce topky Zdeňka Blišťanová: „Lidé se potřebují někde najíst, napít a přespat. To v praxi znamená vznik nových pracovních míst i vyšší prosperitu."

Velkým tématem je pro TOP 09 i doprava. „Chceme zásadním způsobem zlepšit stav krajských silnic, které na mnoha místech bohužel připomínají tankodromy a zvýšit provázanost jednotlivých spojů hromadné dopravy. Není přece možné, aby lidi čekali na přestup z autobusu na vlak i půl hodiny," upozorňuje Adolf Jílek, který je trojkou na kandidátce topky do kraje. Klíčové je podle TOP 09 v oblasti dopravy i to, aby se zlepšila dopravní obslužnost menších obcí.

Stranou nechce TOP 09 nechat ani problém korupce. Na kraji chce zavést transparentní systém zadávání veřejných zakázek, správy majetku a přidělování dotací. Navíc chce, aby maximum zakázek procházelo otevřenou soutěží. To nejen pomůže v boji s korupcí, ale i ušetří peníze, protože díky větší konkurenci se podaří snížit výslednou cenu.

Topka se chce zasazovat o rozvoj celého Olomouckého kraje, ve všech jeho oblastech. To odráží i pestré složení její kandidátní listiny. Dětskou lékařku a poslankyni z Prostějova Jitku Chalánkovou, odborníka na dopravu Adolfa Jílka z Dolních Studének na Šumpersku a místostarostku Jeseníku Zdeňku Blišťanovou tak v první desítce doplňuje vysokoškolský profesor Bořivoj Šarapatka z Olomouce , bývalý dlouholetý starosta Hranic Vladimír Juračka, námětek primátora Olomouce Aleš Jakubec, prostějovský podnikatel Aleš Matyášek, lékařka z Velkých Losin Kateřina Bláhová, ředitelka domova pro seniory Eva Machová z Olomouce a ředitel základní školy Zdeněk Navrátil z Přerova.

MUDr. Jitka Chalánková

Život Jitky Chalánkové je spojen s Olomouckým krajem, kde vyrostla, vystudovala, založila rodinua pracovala. Léčila nejmenší pacienty v prostějovské nemocnici, má čtyři děti a jako náměstkyně hejtmana několik let zodpovídala za sociální oblast.

Životním vzorem jí byl otec, prof. MUDr. Miroslav Tomšů, CSc., který se jako student medicíny osobně účastnil odporu studentů proti Únoru 1948.
Do veřejného života se pak Jitka Chalánková zapojila v roce 1987, když se začaly projevovat zdravotní problémy dětí v nově postavené škole v Prostějově-Vrahovicích. Ačkoliv se komunistický režim tehdy snažil kauzu ututlat, Jitka Chalánková se jako dětská lékařka do případu vložila. Díky její urputnosti a pomoci místních lidí nakonec vyšly pravdivé informace najevo.

Podobně Jitka Chalánková přistupuje ke své práci v politice, kterou považuje za službu lidem. Mezi své nejvyšší hodnoty řadí úctu k životu, k rodině, ke svobodě a obecným lidským právům.