TOP 09 se v kraji zaměří na problémy nezaměstnanosti, dopravy a korupce

Olomoucký kraj dlouhodobě trápí celostátně nadprůměrná nezaměstnanost a podprůměrné platy. „To musíme změnit. Řešením může být například podpora lokálních firem, malých a středních podniků a živnostníků. Firmám je potřeba snížit zbytečnou byrokracii a administrativní zátěž a podporovat jejich modernizaci a technologický rozvoj," říká kandidátka topky na hejtmanku, dětská lékařka Jitka Chalánková.

„Aby mohl náš kraj dobře fungovat, to znamená, aby u nás byla práce a lidi mohli slušně žít, potřebujeme kvalitní napojení na dopravní sít. Konkrétně potřebujeme urychleně dobudovat D1 okolo Přerova a konečně dotáhnout D35 od Svitav na Hradec Králové a Pardubice," přibližuje další z priorit TOP 09 bývalý dlouholetý starosta Hranic a pětka na kandidátce topky Vladimír Juračka.

V nadcházejících krajských volbách kandiduje i ředitel základní školy Zdeněk Navrátil. Úspěšného učitele můžete nalézt na desátém místě kandidátní listiny TOP 09. „V krajském zastupitelstvu bych chtěl hájit zájmy Přerovska. Připadá mi totiž, že jsme v rámci kraje tak trochu otloukánkem. Máme u nás vysokou nezaměstnanost a o dokončení D1 už léta slýcháme jen samé prázdné sliby. Obojí musíme změnit," říká ke své kandidatuře Navrátil.

Stranou nechce TOP 09 nechat ani problém korupce. Na kraji chce zavést transparentní systém zadávání veřejných zakázek, správy majetku a přidělování dotací. Navíc chce, aby maximum zakázek procházelo otevřenou soutěží. To nejen pomůže v boji s korupcí, ale i ušetří peníze, protože díky větší konkurenci se podaří snížit výslednou cenu.

Topka se chce zasazovat o rozvoj celého Olomouckého kraje, ve všech jeho oblastech. To odráží i pestré složení její kandidátní listiny. Dětskou lékařku a poslankyni z Prostějova Jitku Chalánkovou, bývalého dlouholetého starostu Hranic Vladimíra Juračku a ředitele školy Zdeňka Navrátila z Přerova tak v první desítce doplňuje vysokoškolský profesor Bořivoj Šarapatka z Olomouce, odborník na dopravu Adolfa Jílek z Dolních Studének na Šumpersku, místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová, námětek primátora Olomouce Aleš Jakubec, prostějovský podnikatel Aleš Matyášek, lékařka z Velkých Losin Kateřina Bláhová a ředitelka domova pro seniory Eva Machová z Olomouce.

MUDr. Jitka Chalánková

Život Jitky Chalánkové je spojen s Olomouckým krajem, kde vyrostla, vystudovala, založila rodinua pracovala. Léčila nejmenší pacienty v prostějovské nemocnici, má čtyři děti a jako náměstkyně hejtmana několik let zodpovídala za sociální oblast.

Životním vzorem jí byl otec, prof. MUDr. Miroslav Tomšů, CSc., který se jako student medicíny osobně účastnil odporu studentů proti Únoru 1948.
Do veřejného života se pak Jitka Chalánková zapojila v roce 1987, když se začaly projevovat zdravotní problémy dětí v nově postavené škole v Prostějově-Vrahovicích. Ačkoliv se komunistický režim tehdy snažil kauzu ututlat, Jitka Chalánková se jako dětská lékařka do případu vložila. Díky její urputnosti a pomoci místních lidí nakonec vyšly pravdivé informace najevo.

Podobně Jitka Chalánková přistupuje ke své práci v politice, kterou považuje za službu lidem. Mezi své nejvyšší hodnoty řadí úctu k životu, k rodině, ke svobodě a obecným lidským právům.