Krbová kamna jsou skvělým doplňkem každého interiéru. I to je určitě jeden z důvodů, proč si je pořizuje do svého domu stále víc a víc lidí. Mnozí z nich si pak ale nadávají. Ty starosti kolem shánění dřeva, jeho řezání na potřebnou délku, štípání, sušení, … Někoho to baví, jiný by to nejraději měl bez práce. Málokdo ví, že to tak jde. Řešením jsou peletová kamna.

Zdroj: HAAS +SOHN RUKOV

Jak peletová kamna vypadají?

Na první pohled vypadají skoro jako klasická krbová kamna. Do automatických peletových kamen ale nepatří dříví, nahradí ho malé slisované válečky, kterým se říká peletky. Nemusíte tak nic štípat, stačí si koupit pytle s peletami a sem tam zásobník doplnit.

Víte, že peletová kamna se vyrábí i ve verzi s teplovodním výměníkem, která se napojují na ústřední topení a ohřívají vodu v radiátorech? Navíc na tato kamna můžete v rámci programu Nová zelená úsporám získat dotaci ve výši až 50 %.

Zdroj: HAAS +SOHN RUKOV

Co jsou to peletky?

Malé slisované válečky z dřevěné piliny, které si můžete zakoupit v pytlích po 15 kg nebo sypané. Díky malým rozměrům umožňují moderní a ekologické vytápění.

Mají standardizovanou velikost, díky tomu si kamna mohou sama ze zásobníku přikládat. Mají vysokou energetickou hustotu, dobré palivářské vlastnosti, dobře se skladují. Vynikají také nízkým obsahem popela.

Náš tip: Není peleta jako peleta, nejlepší jsou pelety třídy A1.

Víte, že pelety nejsou žádnou novinkou na trhu? Vyrábí se už víc než 30 let.

Zdroj: HAAS +SOHN RUKOV

Jaké jsou výhody topení peletami?

  • Topení peletami potěší vaši peněženku. Provozní náklady jsou totiž výrazně nižší, než když topíte plynem nebo elektřinou.
  • Topení peletami neznečišťuje životní prostředí.
  • Už nebudete muset štípat dříví, nebudou vás z toho bolet záda. Pelety koupíte v pytlích po 15 kilogramech.
  • Pelety stačí do zásobníku kamen nasypat jednou za čas, podle toho, jak moc topíte. Někdo je dosype jednou za týden, jiný dvakrát.
  • Spalování pelet je čisté, emise oxidu uhelnatého a uhlovodíky jsou až desetkrát nižší. Stejně tak emise prachu.
  • Z pelet vzniká jen minimum odpadu, odpadnou vám tak i starosti s čištěním kotle.

Zdroj: HAAS +SOHN RUKOV

  • Díky WLAN modulu můžete kamna ovládat na dálku, zatopíte si tak třeba před odchodem z práce. Nepotřebujete k tomu ani zápalky. Kamna si na váš pokyn „sama škrtnou“.
  • Termostat bude udržovat vámi nastavenou teplotu, jí přizpůsobí i to, jak si kamna budou „přikládat" pelety.
  • Kamna nevíří prach, jsou vhodná i do domácností s malými dětmi, alergiky a astmatiky.