Jak název sám napovídá, počátky vinohradnictví jsou na Hodonínsku spjaty s příchodem a pobytem dnes tajemstvím obestřeného řádu templářských rytířů na Moravu. Ti si v Čejkovicích zbudovali svou komendu, řádovou tvrz, a založili rozsáhlé vinice a vinné sklepy. Tím zahájili novou epochu pěstování vinné révy v oblasti.

Ve stopách více jak 700 let trvající péče o krajinu dnes pokračuje vinařské družstvo, které spojuje přes tři stovky čejkovických vinohradníků a patří mezi nejznámější vinařské značky v České republice. „Tím, že sdružujeme drobné pěstitele hroznů jim dáváme často jedinou možnost, kam mohou svoji produkci prodat“ uvádí Ing. Jan Filipovič, ředitel vinařského družstva. „Naši členové obhospodařují celkem 1000 ha vinohradů, převážně v okolí Čejkovic. Členství v družstvu, které je jediným svého druhu u nás, je pro ně privilegium. Naše spolupráce totiž dává především každému z nich možnost podílet se na celkové produkci templářských vín“ dodává. V každé lahvi, kterých Templářské sklepy vyprodukují na 2,5 mil. ročně, se tak zrcadlí práce velkého množství pracovitých vinohradníků z jihu Moravy. Opakovaný zisk ocenění nejdůvěryhodnější značky roku a řada každoročně získávaných medailí všech kovů na prestižních vinařských soutěžích ukazuje, že práce vinařství Templářské sklepy dovádí péči vinohradníků ke skutečně špičkové kvalitě vín.

Templářské sklepy v ČejkovicíchZdroj: Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo

Hlavním magnetem Templářských sklepů v Čejkovicích je však nezaměnitelný genius loci historických vinných sklepů, které se pod vinařským podnikem nacházejí. Jejich prohlídka spojená s degustací místních vín z hroznů vinic Velkopavlovické, Slovácké a Mikulovské vinařské podoblasti řadí Čejkovice již mnoho let mezi TOP cíle vinařské turistiky na jižní Moravě. Proto každoročně navštíví areál vinařství na 15 tis. návštěvníků. Ke kuriozitám zapsaným v České knize rekordů patří třeba i největší vinná láhev, která se na prestižním seznamu ocitla díky rekordu „nejvyšší počet připíjejících si z jedné lahve“. Víno se z ní tehdy rozlilo do 174 skleniček.

„Hlavní akcí, na kterou každoročně své návštěvníky zveme, je Templářské vinobraní“, uvádí ředitel Filipovič. Pravidelná akce se koná začátkem září a je zahájením vinařské sezóny, kdy můžete ochutnat i první burčák toho roku. „Mezi dětmi a rodinami je pak nejatraktivnější mikulášská akce Čertovské hrátky pro děti, na které se naše sklepy na dva dny v prosinci promění pro všechny návštěvníky v malé peklo,“ doplňuje pan ředitel. Pro čertovské téma mají potemnělé chodby sklepů opravdu neopakovatelnou atmosféru.

Templářské sklepy v ČejkovicíchZdroj: Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo

Se vstřícností k turistům letos pro návštěvníky v Čejkovicích připravili i nový Stellplatz Panorama, určený pro parkování karavanů přímo nad areálem Templářských sklepů. Jak název napovídá, je odtud, pár kroků od zdroje zdejších výborných vín, úchvatný výhled na celou vesnici. „Výhodou pro naše sklepy je i sousedství s další známou značkou Sonnentor,“ doplňuje Ing. Filipovič. Proslulý bylinkový ráj sídlí hned vedle vinařství, a tak se oba areály navzájem podporují a doplňují.

Navštivte Čejkovice a váš zážitek bude stoprocentní!