V roce 1892 došlo k založení společnosti Zettlitzer Kaolinwerke AG a k registraci ochranné známky „Zetllitzer Kaolin“ (Sedlecký kaolin). V letošním roce tak společnost oslaví 130. výročí svého vzniku.  Produkty z této velmi významné suroviny se staly postupem času nepostradatelné v celé řadě oborů lidské činnosti. Zásadní význam mají zde na Karlovarsku pro tradiční porcelánky, ale uplatnění nalézají při výrobě umělých hmot, gum, pneumatik, papíru, omítek, nátěrů, lepidel, světlovodných vláken apod. Prodej kaolinu je směřován také do farmaceutického průmyslu (výroba léků) a kosmetiky (pealingové řady, mýdla, sprchové gely).  

Zdroj: Sedlecký kaolin a. s.

Na ochranu zachování tradičního průmyslu a využívání místních surovinových zdrojů, vznikla Platforma keramiků a sklářů, která sdružuje významné regionální společnosti. Jedná se o Sedlecký kaolin a.s.; Thun 1794, G. Benedikt, Rudolf Kämpf, König Porzellan, Moser, O-I Manufacturing Czech Republic, a.s., Lias Vintířov (Liapor) a Kessl.

V těchto ekonomických subjektech, které podnikají na poli tradičního a zároveň kreativního průmyslu, nebo v přímé spolupráci s nimi, je zaměstnáno více než 3000 občanů našeho kraje. Tyto společnosti mají sídlo v Karlovarském kraji a kromě toho, že poskytují pracovní příležitosti a odpovídající odměnu za vykonanou práci značnému množství jednotlivců a rodin, jsou významným prvkem finanční a ekonomické stability.  

Tyto významné značky jsou ovšem nyní v přímém ohrožení rostoucí energetické krize a s tím spojeného enormního nárůstu nákladů. Vláda sice avizovala podporu průmyslu, ale ani do dnešního dne není zřejmé, jakou výši podpory a zejména v jakém čase můžeme očekávat. Díky vytvořené platformě jsme připraveni udělat vše pro zachování výroby a udržení zaměstnanosti. Budeme dále vytvářet podmínky pro přechod na jiný energetický mix, budeme i nadále hledat možné úspory ve spotřebách, ale bez efektivní pomoci státu se zřejmě v nejbližším časovém horizontu neobejdeme.

Zdroj: Sedlecký kaolin a. s.