Přes den v ní lidé nakoupí jako v běžném obchodě, po standardní otevírací době se zákazníci obslouží sami díky využití kombinace aplikace v telefonu, bankovní identity a platební karty.

Jak uvedl generální ředitel Jednoty České Budějovice Tomáš Rada, cílem je, aby prodejna sloužila místním obyvatelům. „Naši zákazníci budou díky novému stylu prodeje časově nezávislí na otevírací době prodejny a budou moci nakoupit kdykoliv,“ komentoval otevření prodejny. „Samozřejmě si slibujeme navýšení tržeb a lepší produktivitu a rentabilitu prodejny,“ řekl. 

Samotný vstup do prodejny je podmíněn vlastnictvím bankovní identity a stažením mobilní aplikace DoKapsy od ČSOB (může každý, podmínkou není bankovní účet u ČSOB). Nákup se pak uskuteční jen díky platební kartě na standardní samoobslužné pokladně.

Jak nakupovat v samoobslužné prodejně? 

„Bankovní identitu má dnes prakticky každý, kdo využívá služeb internetového bankovnictví, takže to pro zákazníky není nic nového. Díky využití bankovní identity na jednu stranu řešíme problém s bezpečností a bráníme se případným nenechavcům a na stranu druhou zajišťujeme, že do prodejny vstupují pouze lidé starší osmnácti let, a můžeme tedy v automatickém provozu prodávat i alkohol,“ vysvětloval Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě Coop.

Trefa v Suchém Vrbném je po Trefě v Třeboni druhou automatizovanou prodejnou. Podle ředitele marketingu a rozvoje Jednoty České Budějovice Pavla Primuse v příštím roce přibude v Jednotě České Budějovice dalších pět takových prodejen. „Chceme otestovat, jestli bude tento typ prodejny fungovat spíše ve městech nebo v menších obcích," nastínil plány a pokračoval:  „V Třeboni se ukázalo, že lidé tento typ prodejny využívají. I teď, když už je po sezoně, si sem lidé nachází cestu a dělá to zajímavé obraty." 

Nenaplnily se ani částečné obavy z vyššího množství krádeží nebo případů vandalismu. Použitá technologie totiž zákazníky spolehlivě identifikuje a na rozdíl od běžného provozu je případný viník velmi jednoduše dohledatelný. Automatické prodejny jsou navíc napojeny na pulty centrální ochrany.