V první řadě se zamyslete, za jakým účelem trezor pořizujete. Pokud chcete pouze jakýmkoliv způsobem cennosti zamknout, aby k nim neměly přístup další osoby, pak vám postačí uzamykatelná schránka nebo levný trezor bez bezpečnostní certifikace – sejf. Hlavním účelem trezorů je však zajištění vysoké bezpečnosti proti vloupání, s níž souvisí masivní tělo i dveře trezoru se speciální konstrukcí a kvalitní zamykací mechanismus. Trezor pak musí odolat pokusům proti násilnému překonání, jako je řezání, vrtání, páčení dveří a podobně, a zároveň musí být vybaven zámkem s ochranou proti dekódování.

Celkovou odolnost trezoru proti různým technikám překonání udává bezpečnostní třída. Nižší bezpečnostní třídy trezorů se označují S1 a S2, vyšší pak 0 až 5. Čím vyšší je bezpečnostní třída, tím je trezor odolnější a jeho cena je vyšší. Od bezpečnostní třídy se také obvykle odvíjí částka, na kterou jsou pojišťovny ochotné obsah trezoru pojistit. V každém případě platí, že bezpečnostní třída a cena trezoru by měla být přiměřená vzhledem k hodnotě předmětů, které plánujete do trezoru uložit. Pokud chcete mít záruku bezpečnosti, požadujte výhradně kvalitní trezor s certifikací bezpečnostní třídy a požární odolnosti. Ta bývá obvykle uvedena na štítku uvnitř trezoru.

Zdroj: HB group s.r.o.

Při výběru trezoru přemýšlejte dopředu – zvolte raději trezor o velikost větší, než jaký aktuálně potřebujete. Do budoucna do něj možná budete chtít uložit další předměty a vždy je levnější připlatit si za větší velikost než později dokupovat další trezor. Zvažte dobře i plánované umístění trezoru: menší trezory lze namontovat do skříní či pracovních stolů, velké trezory bývají obvykle samostatně stojící, avšak ve všech případech je nutné trezor bezpečně ukotvit (ke stěně, podlaze, do nábytku). Variantou jsou pak stěnové trezory, které šetří místo v interiéru, avšak vyžadují stavební přípravu a profesionální montáž. V neposlední řadě je nutné zvolit, jestli preferujete trezor s odemykání klíčem a nebo prostřednictvím elektronického zámku – kódem, případně otiskem prstu. V případě klíče si nemusíte pamatovat kód, v případě kódu zase neztratíte klíč. Asi nejpohodlnějším řešením – a dnes již i velmi spolehlivým a bezpečným – je odemykání otiskem prstu, které však nemusí vyhovovat všem uživatelům.

Zdroj: HB group s.r.o.