Co domácnost, to v průměru 30 kilo plastových odpadů. Není divu, vždyť v každé domácnosti se nejspíš najde nějaká ta PET lahev od nápojů, plastová vaničky od zeleniny, sýrů, kelímky od jogurtů, igelitové sáčky, plastové tašky nebo obaly od sprchových gelů a šamponů. Má však smysl plastové obaly třídit? V poslední době se hovoří o tom, že o plastové odpady není zájem, protože Čína je už nechce, a tak hrozí, že skončí na skládkách! Jenže skutečnost je trochu jiná. Čeští zpracovatelé plastových odpadů se na Čínu téměř neorientovali, což potvrzují i údaje Českého statistického úřadu – loni tam podle nich směřovalo jen 7 % českého exportu vytříděných plastových odpadů. Poměrně dobré uplatnění nachází vytříděný plastový odpad u zpracovatelů přímo v tuzemsku a u našich nejbližších sousedů.

Zdroj: Asset Media
PET lahve se drtí a upravují na tzv. PET flakes, které  slouží jako vstupní surovina pro výrobu technického (silonového) vlákna.

Naše role – třídičů – je poměrně jednoduchá a jasná. Stačí jen správně vytřídit plastový odpad do příslušného barevného kontejneru (má zpravidla žlutou barvu). Odtud se pak sváží plastové odpady na třídicí linku, kde je nejprve dotřídí a následně roztřídí podle druhů. Vytříděný odpad se díky této úpravě mění na druhotnou surovinu, která už míří ke zmíněným zpracovatelům. Mnoho firem se orientuje zejména na zpracování PET lahví. Ty se drtí a upravují na tzv. PET flakes, které  slouží jako vstupní surovina pro výrobu technického (silonového) vlákna. Toto vlákno má široké využití v textilním i automobilovém průmyslu a ve stavebnictví. Známe je třeba v podobě fleecových mikin, výplní spacáků, koberečků do aut, dětských plen, či plastových trubek pro podlahové topení.  Zhruba 10 – 50 % recyklátu obsahují také nové PET lahve. Část tuzemských výrobců pak zpracovává pěnový polystyren – a to zejména do pálených cihel, izolačních omítek, lehčeného betonu a jiných tepelných izolací. Kromě toho má ale Česká republika i zpracovatele, který využívá jako vstupní surovinu směsné plasty -  fólie a tvrdé plasty. Z nich si pak připraví plastovou směs, kterou roztaví a vtlačují do forem. Takto se vyrábějí například zatravňovací dlažby, obrubníky, plotovky, kabelové žlaby nebo protihlukové stěny.

Zdroj: Asset Media
Trysky vyrábějí z tzv. PET flakes široce využitelné technické vlákno.

Zásluhou všech těchto tuzemských i zahraničních firem si denně můžeme v obchodech vybírat mezi produkty vyráběnými ryze z primárních surovin a těmi, kde jsou primární zdroje alespoň částečně nebo zcela nahrazeny druhotnou surovinou. Tyto výrobky tak chrání přírodu hned dvakrát – jednak šetří přírodní suroviny, zároveň pomáhají redukovat množství odpadu končícího na skládkách. Více informací o třídění a recyklaci najdete na www.jaktridit.cz nebo www.samosebou.cz.