Událost se uskuteční 12.-13. června ve WERK ARENĚ a má ambice rozšířit povědomí o vědeckých vynálezech a ukázat, že „pokrok“ ovlivňuje a posouvá dál všechny sféry našich každodenních životů a že „vědec“ či objevitel nemusí být vždycky badatel v laboratoři izolovaný od okolního světa, nýbrž kdokoliv z nás, našich dětí. Jen je potřeba mít ten správný směr.

„Mezinárodní výstavy vynálezů, jako je Invent Arena, jsou současným trendem. Každý rok jich celosvětově bývá kolem 20, v Česku se jedná o unikátní akci. Třinec se tak zařadí mezi města, jakými jsou například Ženeva, Norimberk, Soul či Santa Clara v Silicon Valley… Na výstavě je možné prezentovat své inovace na skutečně prestižní úrovni,“ přibližuje Lukáš Zmeškal, předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů.

Halu zaplní vynálezy řady českých i zahraničních průmyslových firem. Budou mezi nimi i Třinecké železárny, které představí svůj patent na technologii tepelného zpracování kolejnic, do provozu ji spouští v letošním roce. „Podstatou vynálezu je soustava difuzorů určených k chlazení kolejnic za relativně nízkých teplot, díky čemuž dosáhneme požadovaných hodnot tvrdosti zejména v hlavě kolejnice (temeni) a ve vybraných bodech příčného řezu,“ uvádí Jiří Adamík, jeden ze spoluautorů vynálezu.

Se svým vynálezem vláknově optickým senzorovým systémem pro vážení železničních vozidel se přihlásila firma Enviform. Senzorový systém dovoluje počítat nápravy, specifikovat hmotnost kolejového vozidla, monitorovat rychlost jeho pohybu i specifikovat deformace kol železničních vozů. Je založen na jednoduché možnosti instalace na tělo kolejnice, velké citlivosti, odolnosti vůči elektromagnetickému rušení a možnosti integrace do standardní optické sítě.

Zdroj: TRISIA, a.s.Další z vynálezů se týká propojení tramvajových kolejišť s přírodními trávníky unikátním systémem Brens s horní částí kolejové dráhy ze syntetického recyklátu STERED. Povrch tvoří umělý trávník a vegetační koberec. Kolejový absorbér obsahuje výhradně recyklované materiály, a to syntetický textil a pryž. Syntetický materiál kromě tlumení hluku a vibrací zadržuje srážkovou vodu, kterou ke svému růstu využívá nasázená vegetace. Je schopen zadržet až 80 litrů srážkové vody na metr čtvereční, povrchovou teplotu snižuje o 15 až 20 °C. Jedná se o slovenský patent, který se vyrábí v Myjavě.

Stejně jak se rozšiřuje počet vystavovatelů s přihlášenými patenty, stále více bohatne také doprovodný program, který bude probíhat po oba dny uvnitř WERK ARENY a také v jejím přilehlém okolí. Novinkou, na kterou chceme nalákat veřejnost, bude část programu „Výcvik pro budoucí astronauty“, v rámci které si návštěvníci budou moct vyzkoušet, co zažívá kosmonaut při letu do vesmíru na 3D simulátoru přetížení neboli gyroskopu, který bude zapůjčen z Dolní oblasti  Vítkovice - Velkého světa techniky.

Se svou přednáškou mimo jiné vystoupí Michael Rada, autor konceptu PRŮMYSL 5.0. Ve své teorii tvrdí, že základem průmyslu 5.0 je systémová prevence vzniku odpadu a plýtvání, tzv. industrial upcycling, a prioritou je využití pracovní síly strojů a lidí a jejich synergické propojení. Cílem je, dostat se z virtuálního prostředí opět do toho reálného. Podle Rady není Průmysl 5.0 pátou průmyslovou revolucí, ale jde o první průmyslovou evoluci řízenou člověkem.

„INVENT ARENA je v první řadě ukázka aplikované vědy. Návštěvníci mohou vidět věci, o kterých se v masových médiích příliš nepíše, protože nevyvolávají strach ani bulvární senzaci. Nicméně nové patenty nebo jakákoliv jiná kreativa svými multiplikačními efekty na trhu můžou zásadně změnit náš každodenní život. Proto jsme duchem přijali akci za svou a snažíme se skrze vzdělávací a doprovodný program motivovat veřejnost ke kreativitě,“ doplňuje Vojtěch Dohnal, ředitel TRISIA, pořadatelské agentury.

Vstup na výstavu a všechny doprovodné akce bude zdarma.
Kontakt:  Jana Kubiš, +420 724 130 419, info@inventarena.cz, www.inventarena.cz

Zdroj: TRISIA, a.s.