Jak by se asi našinci líbilo, kdyby za nim přišel šéf a řekl: „Jestli se nenecháš naočkovat, nemůžeš tady pracovat“. Přesně to si v polovině října vyslechli mnozí Italové. Bez očkování nebo testu nesmí do práce a nedostanou ani výplatu. Přitom Itálie patří se 87,3 procenty plně nebo částečně očkovanými dospělými mezi nejvíce proočkované země. Ti neočkovaní se musí nechat testovat každý druhý den a vytáhnout kvůli tomu z peněženky nemalou částku, protože testy pro ně nejsou zdarma.

Ve státě, který je dovolenkovým rájem i pro mnoho Čechů, se proti tvrdým opatřením postavila část obyvatel, většina ale rozhodnutí vlády akceptovala a nebo naopak zdůrazňují, že tato opatření měla přijít již dávno. Připomeňme, že loni na jaře patřila Itálie mezi státy, ve kterých pod náporem epidemie kolabovalo zdravotnictví. Jen za první půlrok pandemie zemřelo v Itálii kvůli COVID-19 téměř 50 tisíc lidí, celkem téměř 132 tisíc.

Opatření přitvrdily také vlády v Izraeli, Španělsku nebo Portugalsku. Tvrdost opatření, která ohrozila jejich pozici v zaměstnání, přiměla mnohé, aby přehodnotili postoj k očkování. V Izraeli je v současné době 71 procent všech obyvatel očkovaných. Španělsko s 91 a v Portugalsko s 98,5 procenty dospělých očkovaných minimálně jednou dávkou jsou pak pomalu nedostižnými vzory. Přitom právě kolektivní imunita je jediným způsobem, jak se vyhnout příběhům, o kterých jsme psali v tomto článku.

Přestože v Portugalsku byl v prvních měsících roku rozjezd očkování velmi vlažný, nyní je premiantem, který si mohl dovolit na začátku října, kdy se jinde začíná epidemická situace zhoršovat, zrušit přísná opatření. V platnosti zůstalo nošení roušek na uzavřených veřejných místech. Nyní se v Portugalsku chystají na podávání posilovací třetí dávky těm nejzranitelnějším.

O takových číslech proočkovanosti, jaká mají v uvedených zemích, si v České republice s 67,7 procenty dospělé populace zatím můžeme nechat jen zdát. Poslední dny znovu narůstá počet nakažených, ale také počet lidí, kteří se rozhodli, že se nechají naočkovat.

Zatímco v létě se počty očkovaných pohybovaly kolem 50 tisíc za den, v polovině září počet klesl na 10-15 tisíc, počátek října byl ještě horší. Za poslední týden, kdy vláda zpřísnila opatření, se počet lidí, kteří jsou ochotní se nechat očkovat, zase navýšil. V pátek 22. října se počet využitých vakcín dostal ke 30 tisícům. Aktuální informace týkající se koronaviru naleznete ZDE na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.

I přes zpřísnění v Česku zatím v porovnání se zmíněnými zeměmi nejsou opatření zdaleka tak přísná. Nezasahují do běžného života v takové míře jako v Itálii nebo v Izraeli, kde je například pro učitele posilující třetí dávka vakcíny podmínkou pro další působení na školách. A rostoucí počet očkovaných ukazuje, že k dalšímu zpřísňování pravidel pro neočkované se nebudeme muset uchýlit. Stačí jediné. Chovat se zodpovědně a nechat se očkovat.

Udělejme společně tečku za koronavirem. Připojte se i vy k většině Čechů a stejně jako oni se očkujte proti COVID-19. Je to snadné. Dnes se již ani nemusíte registrovat a dokonce si můžete vybrat vakcínu, kterou vás naočkují zkušení zdravotníci. Klikněte ZDE a na oficiálním portálu Ministerstva zdravotnictví ČR najdete všechny důležité informace spojené s očkováním na jednom místě.