Karel Gott jako zpěvák

První z trojice uctívá Karla Gotta coby zpěváka. Karel Gott díky svému talentu získal nespočet ocenění a vyznamenání. Nejznámější nám všem jsou jeho vítězství v anketách Zlatý a Český slavík.

Zdroj: ČESKÁ MINCOVNA

Autorem první medaile, z prosince 2018, byl jablonecký medailér a pedagog Mgr. Petr Horák.  Každá mince má dvě strany, tedy i tato pamětní. Averzní strana představila mladistvý portrét zpěváka spolu se symbolickým zlatým slavíkem. Reverzní strana pak známou Lady Carneval v podobě brazilské tanečnice. Nechyběl zde ani letopočet 1968, který připomněl i padesáté výročí úspěšné písně s hudbou Karla Svobody a Jiřího Štaidla.

Zdroj: Youtube

Karel Gott jako malíř

Druhá medaile, ze zmíněné třídílné minisérie, připomíná Karla Gotta v úloze uznávaného malíře a vyjde v březnu 2019. Od umění k umění. Karel Gott je pohlcen několika celoživotními láskami. Láska k výtvarnému umění je možná silnější než láska k hudbě. Do jeho života vstoupila mnohem dříve a díky jeho mamince, která jeho talent rozpoznala, začal malířské umění prohlubovat. Bohužel tehdy neměl štěstí. Jak vzpomíná: „Nebyl jsem mezi čtyřiceti šťastlivci, kteří byli přijati ze šesti set uchazečů, a tak jsem pln zklamání kufřík s barvami zase zavřel. Vyhověl jsem tak alespoň přání otce a nastoupil jsem do učiliště, abych se vyučil elektromechanikem."

Díky jeho píli a lásce k umění, však malování zůstalo důležitou a nedílnou součástí jeho života.

Zdroj: ČESKÁ MINCOVNA

Autorkou této medaile je Mária Filová, DiS., averzní stranu portrétu mistra, tentokrát, ve středním věku, umístila na malířskou paletu. Na reverzní straně nechybí podpis Karla Gotta, zakomponovaný do sady malířských potřeb.

Karel Gott jako celospolečenský fenomén

A protože platí, že do třetice všeho dobrého, ani u Karla Gotta tomu nebude jinak. Třídílnou minisérii zakončí v červnu 2019 medaile, která ho uctívá jako muže, který se stal celospolečenským fenoménem.

První gramodeskou, v roce 1962, začala hvězda Karla Gotta zářit na hudební scéně. Díky jeho profesionalitě, pracovitosti a upřímné lásce, nejenom k hudbě, ale i k posluchačům, se stal známým zpěvákem nejenom u nás, ale i za našimi hranicemi, za moři a oceány. Není to jenom láska k hudbě, co ho provází životem. V duši má lásku k umění, v hrdle slavíka a v ruce štětec, kterým zachycuje svoje pocity. Výčet jeho úspěchů je dlouhý seznam, jeho úspěchy jsou pak výsledkem dosahování jeho cílů.

Zdroj: ČESKÁ MINCOVNA

Na třetí medaili, od Asamata Baltaeva, DiS., je na averzní straně Karel Gott zachycen v současné podobě, tedy s vousy a stylovým kloboukem. Reverzní strana má podobu vinylové desky, které vévodí slavík, obklopený názvy vybraných států, ve kterých Karel Gott koncertoval.