ředitel SOU stavební Miroslav WeiszZdroj: zadavatel inzerce

Požadavky firem na to, co dnes absolventi technických oborů musí umět, se ale mění. Školy se na potřeby budoucích zaměstnavatelů svých žáků snaží reagovat a ve výuce je zohledňují. V některých případech dokonce ve spolupráci s firmami zavádějí nové obory, nebo specializace. O tom všem a spoustu dalším jsme si povídali s ředitelem opavského učiliště Miroslavem Weiszem.

Zdroj: zadavatel inzerc

Ředitel opavského učiliště Weisz: Uplatnění v oboru najdou všichni naši absolventi
Střední odborné učiliště Stavební Opava je škola, kde už desítky let vyučují nejen stavební obory. Její moderní historie se píše od roku 1967, kdy se škola přestěhovala do prostor na ulici B. Němcové a najdete ji tady dodnes. O řemeslech, která tady na učilišti mladí lidé studují, si s námi povídal Mgr. Miroslav Weisz. Se školou je spojen už více než dvacet let a posledních šest let tady zastává ředitelskou pozici.

Firmám chybí řemeslníci ze všech oborů. Mění se v čase zájem mladých studovat řemeslo?
Tradice a vážnost, se kterou společnost řemeslo vnímala, byla ve školství znát tak do devadesátých let dvacátého století. To ještě otcové dávali své syny vyučit řemeslu s hrdostí. Zlom nastal na přelomu století. Mladší generace rodičů si začala, v dobré víře ochránit své děti, myslet, že jejich dítě musí mít minimálně maturitu, aby se mělo v životě dobře. Tyto postoje měly samozřejmě vliv na množství žáků, kteří se na řemeslné obory hlásili. Bylo jich najednou téměř o polovinu méně! Minimálně posledních dvacet let jsme jako společnost řemesla neprávem upozaďovali. Odebrali jsme řemeslníkům status na společenském žebříčku, který si zaslouží a měli by jej mít. Montérky se staly téměř sprostým slovem. A teď firmám schází odborníci. Práce je plno, ale není koho zaměstnat. Naštěstí se v posledních několika letech trend začal měnit a zájem o řemeslné obory roste.

Zdroj: zadavatel inzerce

Učiliště nabízí výuku v mnoha tradičních oborech, je mezi nimi i nějaký maturitní?
Vyučujeme řadu klasických řemesel, která jsou pořád potřebná a žádaná. Obory jako je Zedník, Elektrikář, Truhlář, Tesař, Pokrývač, Klempíř, Instalatér. Maturitní zkouškou jsou zakončeny čtyřleté obory Technolog CNC dřevoobráběcích strojů a nábytkářské výroby a Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, které jsou poměrně nové. Vznikly právě v návaznosti na potřeby dnešních firem a jejich absolventi mají široké možnosti uplatnění.

Co všechno děláte proto, aby se na školu hlásilo více žáků?
Naší prioritou je oslovit žáky základních škol a jejich rodiče. Vysvětlit jim, co které řemeslo znamená. Když mladý člověk neví, co vlastně dělá klempíř nebo tesař, nemůže si takové povolání přece vybrat. Zúčastnili jsme se proto například Veletrhu povolání Opava a ten svůj účel splnil více než dobře. Přišlo velké množství budoucích studentů s rodiči a v následujícím školním roce jsme skutečně zaznamenali více přihlášených žáků, než bylo v předchozích letech obvyklé. Momentálně takové akce bohužel probíhat nemohou, jakmile to však bude možné, budeme v nich pokračovat.

Využíváte i jiné způsoby, jak budoucím studentům řemeslo přiblížit a nadchnout je pro něj?
Pro žáky posledního ročníku základních škol organizujeme návštěvy dílen, kde probíhá odborný výcvik. Autobusem je k nám přivezeme a oni pak mají možnost poznat prostředí, stroje, nářadí i materiály, se kterými se u nás pracuje. Mnoho let také za dětmi do základních škol jezdíme a obory, které v naší škole učíme, jim představujeme formou interaktivní prezentace. Bohužel v poslední době často narážíme na neochotu základních škol takové akce pořádat. Jsou jimi údajně zahlceny a my se tak za žáky někdy ani nedostaneme, což je škoda.

Zdroj: zadavatel inzerce

Co čeká studenty, pokud se rozhodnou studovat řemeslo právě na vaší škole?
Klademe důraz na celkovou kvalitu výuky. Uvědomujeme si, jak je důležitá její praktická část a snažíme se držet krok s technologickými trendy i potřebami firem. Aby byl odborný výcvik na úrovni, průběžně rekonstruujeme a vybavujeme dílny. Studenti všech oborů tak u nás mají moderní zázemí. Důležitá je také spolupráce školy s řadou místních firem. Ty umožňují žákům od třetího ročníku odbornou praxi ve svých provozech. A to je pro budoucí řemeslníky ta nejlepší „škola“. Z mnoha firem jmenujme alespoň HON, a.s. nebo SLEZSKÉ STAVBY OPAVA, s.r.o. Není výjimkou, že studentům nabídnou pracovní místo tam, kde vykonávají odbornou praxi. Často už před ukončením školy mají zajištěnou práci v prostředí, které znají. Odpadne tak starost o to, kam půjdou po škole pracovat. Uplatnění v oboru, kterému se vyučili, najdou skutečně všichni naši absolventi, kteří chtějí. Záleží jen na nich, jak možnosti, které se jim nabízí, uchopí.

Tematický seriál Řemeslo, aneb Život v současnosti najdete každé úterý ve vašem Regionu. V rámci projektu si můžete přečíst o zajímavých firmách, školách, řemeslnících a členech Okresní hospodářské komory Opava. Články jsou dostupné také na webových stránkách www.opavsky.denik.cz. Seriál připravuje Deník ve spolupráci s OHK Opava.

Zdroj: zadavatel inzerce