Vypořádat se s tímto závažným problémem není tak prosté, jak se jeví. Pro nás však existuje mnoho způsobů, jak s nedostatkem zaměstnanců pomoci a připravit tak vaši firmu na budoucí vývoj na trhu práce.

Jako poradenská společnost se snažíme vypořádat s tímto značným problémem na obou stranách. Snažíme se udržet stávající zaměstnance a zároveň hledat nové a talentované pracovníky v oblasti daní, účetnictví i manažerského poradenství. Současně je naší doménou dodávat firmám svých klientů potřebné dovednosti i prostřednictvím outsourcingu či interim managementu. Mimo jiné pomáháme firmám zvyšovat efektivitu práce a nasazovat inovativní řešení, která optimalizují výkon i samotné kapacitní potřeby vlastních zaměstnanců například pomocí robotizace a automatizace procesů.

ZVYŠOVÁNÍ EFEKTIVITY POMOCÍ AUTOMATIZACE A DIGITALIZACE

Automatizace a digitalizace procesů přináší firmám nové příležitosti. Doba, kdy účetní pracovali s papíry a kalkulačkou, je dalekou minulostí. Desítky a stovky nepoužívaných šanonů, složité ruční hledání starších dokladů či ztráta zaúčtovaných dokumentů, to vše již nemá místo v moderně vedeném účetnictví a daních.  Firma, která chce být úspěšná, musí být efektivní. Inovativní, rychlé, spolehlivé a korektní řešení firmám přináší digitalizace účetnictví. 

Proč by firmy měly uvažovat o digitalizaci a automatizaci svého účetnictví?  Níže najdete několik hlavních důvodů, proč se to vyplatí:

 • Vyšší efektivita: Automatizované účetní systémy umožňují rychlejší zpracování účetních dat a transakcí. Kromě eliminace rutinní práce tak firmy zvládají rychleji uzavřít účetní období a vytvářet finanční výkazy.
 • Přesnost a spolehlivost: Ruční zpracování účetních údajů je náchylné k chybám. Digitální nástroje a automatizované zpracování dat snižuje riziko lidské chyby.
 • Lidé a jejich kapacita: Díky eliminaci rutinní práce se pracovníci účtárny mohou zaměřit na činnost, pro kterou mají kvalifikaci a která má pro společnost reálnou hodnotu.
 • Snížení papírové zátěže: Digitalizace vede k menší potřebě tisku a uchovávání papírových dokumentů, což vede k úspoře prostoru a nákladů na skladování. Nižší spotřeba papíru má i ekologický dopad a přispívá k udržitelnějším podnikovým praktikám.
 • Lepší zákaznický servis: S rychlým a přesným přístupem k finančním datům mohou firmy rychleji reagovat na dotazy zákazníků nebo problémy týkající se fakturace.

K robotizaci a digitalizaci své účetní agendy se vyplatí přizvat profesionála, který má potřebné znalosti a zkušenosti nejen technické povahy, ale dobře se orientuje i v samotném účetnictví a dobře zná související procesy. Za poskytnuté řešení také převezme odpovědnost.

Níže najdete několik dalších důvodů, proč využít služeb odborníka: 

 • Odborné znalosti a zkušenost: Externí firma má znalosti nejen v oblasti automatizace a digitalizace, ale orientuje se i v oblasti samotného účetnictví a má zkušenosti s nastavováním firemních procesů. Správně nastavené procesní toky jsou základním předpokladem toho, aby konečné řešení fungovalo tak, jak má.
  Kromě vhodného technického řešení a jeho implementace může externí společnost poskytnout nezávislý pohled na vaše stávající účetní systémy a procesy a identifikovat oblasti pro zlepšení.
 • Nákladová efektivita: Za služby externí společnosti zaplatíte, ale z dlouhodobého hlediska se vám to vyplatí, protože se vyvarujete možných chyb, které by mohly nastat při pokusu o samostatnou implementaci.
 • Rychlejší implementace: Díky svým odborným znalostem a zkušenostem externí firma obvykle implementuje nové technologie a systémy rychleji a efektivněji. Šetří tak čas i vašim pracovníkům, kteří se mohou věnovat své hlavní pracovní činnosti.
 • Průběžná podpora: Kromě implementace získáte i průběžnou podporu a školení, což zajišťuje hladký provoz či aktualizaci systémů.

JAK TO CELÉ FUNGUJE V PRAXI?

Pracovníci firmy již nemusejí přepisovat data a texty z papíru do počítače, nebo z e-mailové přílohy do účetního systému. Odpadá také tisk stovek či tisíců stránek, jejich zakládání, dohledávání, archivace… Doklady, které obvykle přicházejí e-mailem, jsou automaticky roztříděny a umělá inteligence navrhne další postup pro jejich schválení. Ředitel či manažer společnosti už pouze z počítače či telefonu odsouhlasí doklad. Ten je pak bezpečně uložen, zálohován, neměnně označen pro účetnictví a předán k úhradě. Jelikož je celý proces v zabezpečeném online prostředí, může tak schválení provést oprávněná osoba odkudkoli. 

Digitalizace účetnictví rozhodně není jen pro velké společnosti, které si za tento systém mohou dovolit zaplatit statisíce korun. V BDO máme řešení i pro menší společnosti v řádu jednotek tisíc korun. Díky tomu dokážeme zpřístupnit naše služby firmám všech velikostí a individuálně řešit komplexní problematiku velkých i malých společností. 

O společnosti BDO:
Zdroj: BDO Czech Republic s.r.o.BDO je poradenská společnost poskytující auditní, daňové, účetní a právní služby a podnikové poradenství od finančního managementu po technologie a kyberbezpečnost. Je součástí globální sítě BDO. Na českém trhu působí již 30 let. S více než 600 odborníky a dlouholetou praxí se řadí k předním společnostem s tímto zaměřením v České republice.  

Autor:
Jan Tuček, partner daňového oddělení
Jan Tuček, Partner daňového odděleníZdroj: BDO Czech Republic s.r.o.Jan je certifikovaným daňovým poradcem. V jižních Čechách vede tým daní a účetnictví (Business Services & Outsourcing).

Věnuje se především daňovému poradenství pro právnické osoby a spolu se svým týmem pomáhá společnostem se zajištěním a zefektivněním účetnictví a mezd.

Kromě praxe v Čechách působil v Salzburgu, kde se seznámil s účetnictvím, daněmi a auditem v rakouských podmínkách.