Nejpokročilejší evropská služba pro správu zelených certifikátů pro celou Evropu se jmenuje CERTIGY a „narodil“ se v Hradci Králové, v místní pobočce softwarové společnosti Unicorn. Ta letos slaví 20. narozeniny. 

„Byli jsme prvním mimopražským vývojovým centrem Unicornu. Začínalo zde pět kolegů, dnes je nás přes dvě stě. I proto jsme si k výročí nadělili nové kanceláře v centru města, které rozšíří naše dosavadní prostory na Hradecké ulici,“ říká Stanislav Mikulecký, produkční ředitel, který sám sebe označuje za inventář pobočky.

Hradec Králové patří mezi desítku českých měst, která mají při pohledu z vesmíru největší podíl zeleně vůči ostatní zástavbě. Stojí zde v současnosti nejzelenější budova v Česku a také místní veřejná doprava považována za nejzelenější z celé země. Může se proto zdát, že není náhodou, že systém Certigy vznikl právě zde. 

„Hradec Králové je velmi dobré místo pro život i pro práci. I to je určitě důvod, proč neustále rosteme a přibývají noví spolupracovníci. Nová vývojová centra vznikla i v blízkém okolí: Pardubicích, Chrudimi a v České Třebové. Vývoj registru zelených energetických certifikátů CERTIGY pro nás byl dalším z řady energetických projektů, na kterých se podílíme. Jsme v této oblasti evropskou špičkou, v Evropě není mnoho dalších společností, které si troufnou na vývoj a nasazení těch největších informačních a řídících systémů v energetice.

Naprogramovali jsme také například systém, který propojuje energetické trhy 14 zemí střední a západní Evropy, nebo systém, který pomáhá tím předcházet výpadkům elektřiny, tzv. blackoutu. Téměř všichni evropští operátoři přenosových soustav si pak vyměňují data prostřednictvím naší komunikační platformy ECP. A podobných příkladů je celá řada,“ dodává Stanislav Mikulecký.  

Blízkost Mladé Boleslavi určila i druhou specializaci královehradecké pobočky Unicornu: automobilový průmysl. Pro Škodu Auto odtud dlouhodobě a úspěšně spravují a rozvíjí cca 15 aplikací. Bez systému COMPASK by například nebylo možné určovat cenu aut na všech trzích, na kterých Škoda Auto působí. Systém OVEX pak slouží importérům a dealerům pro správu objednávek vozů. 

„Automobilový průmysl je pro českou ekonomiku klíčové odvětví a nás těší, že – přestože nevyrábíme auta, ale software – patříme k významným partnerům Škody Auto. Naše znalost světa automotive a energetiky se navíc propojila u vývoje aplikace ChargeUp, která slouží provozovatelům dobíjecích stanic pro elektromobily a jejich zákazníkům. Těm prvním umožňuje mít v reálném čase přehled o aktuální situaci na dobíjecích stanicích, majitelům hybridů nebo plně elektrických aut ChargeUp umožňuje vyhledat dobíjecí stanice, rezervovat si dobíjecí bod, sledovat průběh dobíjení a zaplatit za dobitou energii. Nedávno jsme se s tímto řešením stali dodavatelem systému pro správu, provoz a údržbu dobíjecí infrastruktury pro vozy s elektrickým nebo hybridním pohonem ŠKODA AUTO.

Pro úplnost dodávám, že systém ChargeUp sice není produktem naší pobočky, přesto se někteří z kolegů na jeho vývoji podíleli, což platí obecně pro většinu projektů v Unicornu: zkušenosti i lidské kapacity jsou sdíleny napříč všemi 23 pobočkami a vývojovými centry, která máme nejen v Česku, ale i na Slovensku, na Ukrajině, v Norsku a v Nizozemsku,“ vysvětluje Stanislav Mikulecký.  

Nadstandardní vztahy s univerzitou 

Nové kanceláře Unicornu na třídě Československé armády mají přímý výhled na renesanční dominantu města, Bílou věž, a nachází se cca 500 metrů od Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové (FIM UHK). Prakticky totéž platí i pro kanceláře na Hradecké, jen z jiné strany.  

Na Bílou věž lidé z Unicornu stoupají kvůli výhledům na město a vrcholky Orlických hor. Mezi pobočkami a fakultou je pohyb obousměrný: odborníci Unicornu chodí na univerzitu přednášet, studenti pak chodí do Unicornu na praxi nebo na brigádu, což se často přetaví v dlouhodobou spolupráci a trvalý pracovní poměr. Vysoká kvalita místního univerzitního vzdělání se přatavuje ve schopnost absolventů získat v Unicornu klíčové role. Při studiu Fakulty informatiky a managementu si v Unicornu jako programátoři přivydělávali nejen vedoucí manažeři všech východočeských poboček, ale i zhruba polovina současných spolupracovníků. Mezi Unicornem a UHK probíhá také vědecká spolupráce na projektu, který se týká problematiky tzv. chytrých měst.

Spolupráce probíhá i se známou „Kybernou“, Střední školou a Vyšší odbornou školou aplikované kybernetiky. Experti Unicornu vedou žákovské projekty zdejších studentů, ze kterých se také často stávají noví kolegové.  

Růst a stabilita 

Ajťáci jsou někdy vykreslováni jako lidé pro život nepraktičtí a pohybově nenadaní. Stanislav Mikulecký se při této poznámce zasměje: „Kdyby tomu tak bylo, asi bychom jen těžko už několik let drželi neporazitelnost v celofiremním šampionátu v malé kopané. Řada kolegů pravidelně dojíždí do práce na kolech, koloběžkách a dalších přibližovadlech, často se tak vydáme i do sousedních poboček v Pardubicích, Chrudimi nebo České Třebové. Člověk si při takové cestě vyčistí hlavu a práce pak jde hned lépe od ruky. Máme mezi sebou také několik vynikajících vytrvalců, kteří se nebojí zaběhnout si několikrát do roka maraton nebo ultramaraton.“ 

Pobočka Unicornu v Hradci Králové se pyšní také věrností. Z pěti „průkopníků“, kteří vývojové centrum otevírali, pracují ve firmě dodnes čtyři. Tím, jak pobočka roste, přibývají i možnosti osobního růstu a uplatnění. Práce na jednotlivých projektech trvají obvykle několik měsíců, pak přichází projekt nový, což také přináší stále nové impulsy a brání nudné rutině.

 „Software je dnes všude, i tam, kde jsme si ho dříve neuměli představit. To softwarovým společnostem otevírá obrovské možnosti. Každý, kdo se na tom chce podílet, u nás má dveře otevřené,“ uzavírá Stanislav Mikulecký. 

Zdroj: Unicorn