Microgreens, to je malá zelenina

Micro znamená, že je něco malé. Greens zase, že je něco zelené nebo ekologické. Microgreens, česky mikrozelenina, jsou malé mladé výhonky běžné zeleniny, kterou znáte z vašeho běžného života. A nejenom zeleniny, vlastně čehokoliv co lze vypěstovat a co slouží k běžné konzumaci.

Možná jste se setkali také s názvem klíčky (sprouts), to ale není úplně správné označení, protože ty klíčí v klíčících miskách a pojídají se včetně kořenového systému. Výhonky se naopak ostříhají a kořenový systém se likviduje, nás konzumenty zajímá pouze ta část rostliny, která vyroste nad substrátem.

Zdroj: www.naturemarket.cz

Vypěstovat ji umí každý

Ano, umí, ale má to svoje ale. Abyste dosáhli té nejlepší kvality a výhonek vám poskytnul to, co má, musíte dát semínku tu nejlepší péči. V pěstování není třeba hledat složitosti, ale mělo by se vycházet ze zkušeností a tipů těch nejlepších. Můžete pěstovat v obyčejné zemině ze zahrádky nebo na vatelínu, ale pokud vedle toho budete pěstovat v organickém substrátu, rozdíl zaznamenáte na první pohled, jak ve sklizni, tak především v chuti. A substrátem to nekončí. Nejdůležitější co budete potřebovat, jsou vhodná semena, nejlépe z ekologického zemědělství. Ta totiž nejsou nijak mořená a neproběhla v nich ani žádná chemická úprava. Díky tomu bude vaše úroda bez chemikálií, které mohou ohrozit vaše zdraví.

Zdroj: www.naturemarket.cz

Jde pěstovat opravdu skoro všechno

Ano, v dnešní době za pomoci speciálního umělého osvětlení jde opravdu vypěstovat téměř vše, na co si vzpomenete a co byste si přáli ochutnat. V rámci tohoto článku si vám dovolíme servírovat ochutnávku nejznámějších výhonků. Výhonky ředkviček jsou příjemně štiplavé, různobarevné a zkrášlí i obyčejný chléb namazaný máslem. Slunečnice skvěle křupe a příjemně osvěží. Hrášek, ten okouzlí vaše chuťové buňky, a pokud patříte mezi milovníky hotového plodu, tak zjistíte, že výhonek chutná ještě lépe než vyzrálé hrachové lusky.

Zdroj: www.naturemarket.cz

Není to jen o chuti, jde i o zdraví

Výzkum Marylandské univerzity potvrdil několikanásobný obsah živin ve výhonku než v dospělém plodu nebo rostlině. Naklíčené semínko disponuje zásobou vitamínů, minerálů, enzymů a bílkovin, které potřebuje pro svůj růst. Díky brzké sklizni zůstane tento blahodárný koktejl významných látek pro živý organismus přímo ve výhonku a vy, konzumenti, můžete denně dopřát svému tělu zdravou přírodní energii.

Zdroj: www.naturemarket.cz

Mikrozelenina je superpotravina

A proto bychom si přáli, abyste ji ochutnali a zařadili jí do svého jídelníčku.  Sklízíme pro vás každý den různé druhy mikrozeleniny, ze které připravujeme již namíchané hotové saláty, které se průběžně mohou lišit podle toho, jaký druh mikrozeleniny nám zrovna dorůstá. Jsme schopni vám připravit jak salátek na přání, tak i jednodruhové vaničky, které si od nás objednávají především restaurace. Rádi bychom vás naučili konzumovat konkrétní výhonky s konkrétními vlastnostmi. A velmi rádi vás naučíme správně výhonky pěstovat.

Navštivte webové stránky www.naturemarket.cz a seznamte se s námi. Můžete se i podívat na výsledky naší práce na instagramu: nature_market_cz. Nebo se rovnou zastavte u nás na prodejně, vše vám ukážeme a navíc se s vámi velmi rádi seznámíme. 

Zdroj: www.naturemarket.cz

Hezký den,

Váš team Nature Market