Tradičně bylo pro přístup k získaným datům z letadla vždy nutné nejprve najít černou skříňku z letadla a poté ji připojit k počítači. Vědci a inženýři společnosti Honeywell spolupracovali se společností Curtiss-Wright na společném vývoji záznamníku hlasu v kokpitu a záznamníku letových údajů Honeywell Connected Recorder-25. Jednoduše řečeno, je to černá skříňka, která je připojená k satelitní datové síti, takže lze data získávat online v reálném čase. Díky propojení se satelitními sítěmi mohou mít aerolinky okamžitý přehled o stavu letadla a dění v kokpitu.

Několik bezpečnostních agentur zavedlo požadavek na záznamníky letových a hlasových dat, aby měly 25 hodin záznamu ve všech letadlech vážících více než 27 000 kg, včetně Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA). Nová černá skříňka získala typovou certifikaci pro letadla Boeing 737, 767 a 777. Bude instalována do nově vyrobených letadel i do těch, která jsou již v provozu. S touto přelomovou technologií z Brna se tedy brzy setkáte na svých cestách.

Zdroj: careers.honeywell.com

Brno hraje hlavní roli

Proč právě Brno? Nachází se zde největší výzkumné a vývojové centrum Honeywell v rámci Evropy, Středního východu a Afriky. Pracuje zde přibližně tisícovka odborníků, kteří vedou nebo se zásadně podílejí na desítkách projektů napříč různými technologickými obory.

Třeba pohon letadel… Možná brzy přestaneme používat letecké palivo a budeme místo něj používat vodík. Inženýři a vědci z brněnského Honeywell řídí stamilionový mezinárodní projekt NEWBORN. Jeho cílem je vyvinout megawattový vodíkový palivový článek a letecký motor – tedy pohon, který dokáže udržet ve vzduchu opravdu velké letadlo. Vodík je extrémně čistý zdroj energie, protože z letadla vychází pouze voda, respektive vodní pára. Proto je jasnou jedničkou v hledání cesty k dekarbonizaci letectví.

Zdroj: careers.honeywell.com

Příležitost měnit svět

A to není vše, Honeywell v Brně také vytváří systém, který umožní koordinaci hustého provozu dronů se zbožím nebo s lidskými pasažéry, což je klíčová součást budoucí letecké dopravy. Najdete zde ale i týmy pracující na logistických systémech, díky kterým vám balíček dorazí rychle a v pořádku domů, nebo na technologiích pro zdravotnictví či bezpečnost práce.

„Pokud chcete dělat práci, která má skutečný smysl a může ovlivnit budoucí technologie, a zároveň budovat špičkovou kariéru, jen málokde v České republice najdete takové možnosti, jaké nabízíme my,“ říká generální ředitel Honeywell Technology Solutions Michal Závišek.

Brněnský tým Honeywellu se neustále rozšiřuje a hledá inženýry, programátory, vědce… Láká taková práce i vás? Podívejte se na náš web.