Před 140 lety se v severovýchodní části města Kyjova v nové sklárně poprvé roztopila pec na výrobu tabulového skla. V průběhu let zažila mnohokrát slávu, ale i hodně těžkých chvil, a přesto svoji vášeň pro sklo nikdy nenechala vyhasnout. Vzkaz v lahvi znamená historii sklárny, která se dnes jmenuje Vetropack Moravia Glass a je jednou z nejmodernějších skláren střední Evropy.

Co zajímavého ukrývala stará lahev?

Například seznam celého sortimentu byl značně obsáhlý. Jako první se vyrábělo tabulové sklo, ale u něho dlouho nezůstalo. V následujících letech se sklárna rozšiřovala: roku 1884 o pec na výrobu dutého skla, roku 1889 o další pec na duté sklo, roku 1893 o první vanovou pec na duté sklo a mnohé další, díky čemuž se sortiment značně rozšířil. Důležitou část tvořily pak lahve na sodovku, demižony, pivní půllitry a třetinky v nejrůznějších tvarech a dekorech, sklenice na víno či limonádu, bohatě zdobené dózy, dezertní soupravy, slánky, pepřenky, karafy, popelníky, těžítka, kalamáře a jiné užitečné věci do domácnosti, dokonce i duté zámkové skleněné cihly. Například první produkce sodovkových lahví dosahovala přibližně kolem 140 tisíc kusů za měsíc. Pro srovnání – dnes se ve sklárně vyrobí za den téměř 2 miliony lahví.

historie, sklárnaZdroj: VETROPACK MORAVIA GLASS, akciová společnost

A co skláři?

Práce ve sklárně patřila vždy mezi ty těžší, takže bylo v zájmu zaměstnavatele dobře se o dělníky postarat. Možná i proto byla v roce 1889 v kyjovské sklárně založena závodní nemocenská pokladna, jako vůbec jedna z prvních v Rakousku-Uhersku.  Přímo ve sklárně byl pro zaměstnance otevřen hostinský šenk a později také vanové lázně, které navštěvovali i rodinní příslušníci zaměstnanců. Dnes mají zaměstnanci výhod mnohem víc. Kromě příspěvku na penzijní připojištění, příspěvků na životní pojištění, na stravování v závodní jídelně a pravidelné plošné navýšení mezd, mají i nově benefitní kartu Flexi Pass Sodexo, díky které si každý může čerpat benefity dle svých osobních potřeb v oblasti sportu, kultury nebo zdraví.

Z čeho se sklo vyrábělo?

Sklo se vyrábělo jen z písku, sody, dolomitu a vápence. S příchodem moderních technologií nastoupilo období recyklace použitého skla. Už v roce 1995 v moravské sklárně využívali recyklační linku, kterou díky velkým investicím modernizovali tak, že se střepy staly hlavní součástí nové skloviny. Sklo zůstalo stále přírodním materiálem, ale navíc teď šetří životní prostředí. 

O čem budou psát skláři v roce 2023?

Letošní rok je pro sklárnu Vetropack Moravia Glass nabitý událostmi. Velkou událostí je 140. výročí založení. Zároveň probíhá velmi náročná rekonstrukce tavicí vany, což v praxi znamená stavba vany nové, opatřené modernější technologií. Ale především ve sklárně vznikají zdravotně nezávadné obaly na potraviny a nápoje, které se navíc dají donekonečna recyklovat bez ztráty kvality. Proto budou sloužit minimálně dalších 140 let.