Je půl sedmé ráno a v areálu mostecké elektromontážní společnosti REIMONT-ELEKTRO začíná běžný pracovní den. Zaměstnanci firmy mají dnes naplánován poslední montážní den výstavby nového veřejného osvětlení v mosteckém parku Šibeník. Ačkoliv samotná montáž probíhala téměř dva měsíce, vlastní příprava stavby před zahájením výstavby nového veřejného osvětlení zabrala mnohem delší čas. „Před zahájením výstavby bylo potřeba provést řadu administrativních úkonů. Museli jsme oslovit zhruba 20 organizací, jimiž spravované inženýrské sítě se mohou nacházet v zájmovém území, jedná se například o ČEZ, RWE nebo SČVK. Když jsme od těchto organizací obdrželi stanovisko, provedli jsme vytýčení těch sítí, které se v této lokalitě skutečně nacházely,“ říká Miroslav Mical, jednatel společnosti REIMONT-ELEKTRO, která je zhotovitelem stavby. Vytýčení sítí a plánování kabelových tras probíhá v souladu s projektovou dokumentací, kterou nechal zpracovat investor, v tomto případě Statutární město Most. Projektová dokumentace přesně specifikuje umístění stožárů veřejného osvětlení, provedení zemních prací, druh a typ použitých svítidel. V případě parku Šibeník byla zvolena svítidla vybavená moderní LED technologií, která je oproti klasickým výbojkovým svítidlům mnohem efektivnější a výrazně úspornější.
Vlastní výstavba osvětlení začala zahájením výkopových a zemních prací. Kabelové trasy na Šibeníku jsou dlouhé něco přes 2,5 kilometru. Do téměř metr hluboké kabelové rýhy je připraveno pískové lože a v něm by měl být uložen kabel v plastové chráničce, který je pak společně se zemnícím páskem překrytý červenou ochrannou deskou a výstražnou fólií. „Tento postup však výrazně ztěžuje fakt, že při takto rozsáhlé stavbě jsou v kabely v chráničce dostupné a dají se poměrně snadno vytáhnout, čehož využívají sběrači kovů a zloději kabelů,“ říká Miroslav Mical. Společnost REIMONT-ELEKTRO již takovou negativní zkušenost zažila letos na jaře při výstavbě nového veřejného osvětlení v mostecké lokalitě Pod Resslem, kdy zloději odcizením kabelů a zničením lidské práce způsobili firmě škodu přesahující 100 tisíc Kč.
Na základě této zkušenosti bylo pro výstavbu osvětlení na Šibeníku rozhodnuto o změně montážního postupu. „Do rýhy jsme uložili chráničku, zemnící pásek, výstražnou fólii a rýhu jsme zasypali,“ říká Josef Zetka, technik realizace staveb ze společnosti REIMONT-ELEKTRO. Následovala příprava základů a usazování stožárů. Ty v parku Šibeník jsou pětimetrové a je jich celkem 54. „Závěrem jsme chráničkou protahovali kabel, který byl ukončen a připojen v postaveném stožáru. Jistě mi dáte za pravdu, že protahovat kabel úzkou chráničkou uloženou v téměř metrové hloubce je velmi náročné a takto jsme museli protáhnout celých 2,5 kilometru kabelové trasy a připojit všech 54 lamp,“ dodává Josef Zetka. Ani takto změněný montážní postup však nezabránil opětovnému nájezdu nenechavců a již připojený funkční stožár byl vyvrácen, zcela zdemolován a kabely byly vytrženy a odcizeny. Vzhledem k této zkušenosti musela firma najmout na hlídání stavby ostrahu.
V rámci stavby bylo pro připojení všech 54 stožárů nezbytné vybudovat elektrickou přípojku a vystavět v lokalitě několik rozvaděčů pro veřejného osvětlení. Po připojení osvětlovacích bodů a funkčních zkouškách byla provedena revize celé soustavy. Závěrem byly provedeny dokončovací terénní práce tak, aby byl vzhled zelených ploch a celé lokality uveden do původního stavu. Součástí těchto terénních prací byl i odvoz a likvidace kamenů a vytěžené nadbytečné zeminy.
Podle rozsahu montážních a stavebních prací je zřejmé, že realizaci zakázky toho rozsahu by měla provádět firma, která zaměstnává dostatečný počet kvalifikovaných pracovníků, má k dispozici potřebnou techniku a dosažené zkušenosti. Takto je tomu i v případě společnosti REIMONT-ELEKTRO, která realizovala veřejné osvětlení právě v parku Šibeník. Tato elektromontážní společnost byla založena již v roce 1992, je prototypem porevolučního rozvoje podnikání a v současné době slaví 25 výročí od svého založení. V průběhu této doby si firma vybudovala rozsáhlé zázemí, vozový park včetně vysokozdvižné plošiny, rypadla pro provádění výkopů kabelových tras a techniky pro přepravu kabelových cívek. V oboru veřejného osvětlení získala firma zkušenosti realizací mnoha projektů v celém regionu, například v Krupce, Dubí, Želenicích nebo v areálu Benedikt v Mostě.
Výstavba veřejného osvětlení v parku Šibeník byla v minulém týdnu úspěšně dokončena a dílo bylo předáno městu Most do užívání. Park Šibeník tak dostal novou tvář a do budoucna přispěje ke zlepšení využitelnosti těchto míst. Rozsáhlý park v centru města se tak stane pro občany a návštěvníky města Most přívětivějším a bezpečnějším místem.