Právnička a expertka na právo EU Michaela Tejmlová má mnoho zkušeností ze zahraničí, kde dlouhé roky žila. Ví, co obnáší práce v Bruselu, ale strávila dva roky také ve Švédsku, kde studovala evropské právo. Nikde se jí však nelíbilo tak, jako v Jablonci. Po letech se proto vzdala lukrativního postu a vrátila se domů, aby jako právnička pomáhala místním a mohla tu s nabytými zkušenostmi měnit věci k lepšímu.

Usadila se, je maminkou jedné dcery a poslední čtyři roky hájila zájmy obyvatel Jablonce jako opoziční zastupitelka. Byla také jednou z iniciátorek referenda o zákazu hazardu, jehož výsledek ale vládnoucí koalice odmítla respektovat.

Jaké jsou vaše zkušenosti ze zastupitelstva?

Člověk má skvělý pocit, když může někomu pomoci a něco prosadit. Ale v postavení opozice je to také frustrující, člověk má mnohdy pocit, že vládnoucí koalice s námi nechce ztrácet čas. Program i materiály vychází z návrhů koalice a většinou nejde o to, o čem se hlasuje, ale kdo to navrhl. Máme navíc jen týden na přečtení veškerých podkladů, které mají až 500 stran. O spoustě problémů se tak dozvídáme spíše zprostředkovaně. Jako nyní o trestním stíhání některých osob napojených na místní vládnoucí strany ve věci místního dopravního podniku . Jsme také často odkázáni na podněty od občanů. Nedávno se takto na mě obrátila vodní záchranná služba na přehradě v Jablonci. Nemají vlastní základnu a nemohou tak bez omezení vykonávat svoji činnost. A vedení města už roky slibuje řešení, ale nijak jim nepomohlo. A najednou, když se na mě obrátili, se do věci vloží primátor a už to jde. Občas je to úsměvné. Ale dá se tak alespoň něčeho dosáhnout.

Zapojila jste se také do vyvolání závazného referenda o zákazu herních automatů a občané si tento zákaz odhlasovali.

To je pravda. Od referenda ale uplynulo už pět měsíců a automaty v Jablonci fungují dál. Vedení města se rozhodlo kasina s automaty ponechat v provozu další tři roky a pouze jim vypovědělo smlouvy. Přitom máme právní analýzu, která doporučuje změnu obecně závazné vyhlášky. Zákaz automatů by pak byl takřka okamžitý. Ani vůli účastníků referenda ale vedení města nerespektuje.

Proč jste se rozhodla kandidovat do Senátu?

Senátor by měl dohlížet na místní samosprávu, pokud má pocit, že neodvádí dobře svoji práci. A hájit zájmy občanů před úřady. Současné spojení senátora a místních politiků ze stejné politické strany se prokázalo jako nefunkční, není zde vůle problémy řešit. Jako nezávislá senátorka to chci změnit a měřit všem stejným metrem. Také chci občanům poskytovat bezplatné právní poradenství, aby se měli vždy na koho s problémy, především ve sporech s úřady, obrátit. V Senátu navíc zoufale chybí právníci a odborníci na Evropskou unii, což se často projevuje na tamní diskuzi. Bez nich ale Senát kvalitu a smysluplnost zákonů, které ovlivňují životy nás všech, ohlídá jen těžko.

Zdroj: Archiv Michaela Tejmlová

Jak podle vás má pracovat správný senátor?

Právě takto aktivně působit ve svém volebním obvodu, ale zároveň se aktivně účastnit schůzí Senátu a jeho výborů. Jeden z důvodů, proč kandidovat, jsem nalezla v senátních záznamech a statistikách. Při pohledu na aktivitu současného senátora jsem se rozhodla, že si zdejší lidé zaslouží lepšího zástupce. Vždyť za poslední dva roky na schůzích prakticky nic neřekl, ve svém výboru má hned po známém absentérovi, Františku Čubovi, snad druhou nejvyšší absenci a z obhajujících senátorů má také nejvyšší absenci při hlasování na plénu - přes 41% . Člověka pak napadá, k čemu lidem v Senátu takový reprezentant vlastně je. Jeho návrhy zákonů jsou navíc odborníky přijímány značně rozporně a dle jejich názorů na ně mohou doplatit také lidé v předdůchodovém věku, rodiče nezletilých dětí nebo lidé se stupněm invalidity. Zatímco lidé, které potkávám, si stále stěžují, že problémy se sociálně vyloučenými skupinami obyvatel nadále přetrvávají a nic se nevyřešilo. Ukazuje se, že populistické, nepromyšlené a laické návrhy nejen že problémy nevyřeší, ale často mají i nežádoucí vedlejší účinky. Je třeba nechat to na odbornících. Takže to obrátím – takto by podle mě správný senátor pracovat neměl. A já se chci funkci senátorky věnovat naplno.

Jaké jsou vaše priority?

Nechci zanedbávat nic. Ani místní záležitosti a ani povinnosti v Senátu. Jako právnička se budu zasazovat o to, aby byla česká a evropská legislativa srozumitelná, logická a sloužila především zájmům občanů. V Senátu jsou momentálně jen čtyři právníci a to na kvalitní legislativu nestačí. Zasadím se také o větší podporu pro rodiny s dětmi. Jako žena a matka na vlastní kůži poznávám nedostatky dnešního systému a vím, co je možné zlepšit, aby se rodinám s dětmi žilo lépe. Ať už se jedná o větší flexibilitu čerpání rodičovské či podporu částečných úvazků a práce z domova. Jsem také pro zpřísnění sankcí za neplacení výživného na děti. Málokdo to má v životě tak složité jako maminky samoživitelky a neplacení výživného je u nás bohužel velmi rozšířený problém, který jejich situaci dále zhoršuje. A jeho vymáhání je zdlouhavé a mnohdy marné. Jako prioritu mám také kvalitnější vzdělávání dětí a lepší zdravotní péči od narození až do pozdního věku. Jak naše děti, tak i naši rodiče a prarodiče si zaslouží to nejlepší. A ještě bych uvedla, že náš region trápí nedostatečné dopravní propojení se zbytkem republiky. Je proto potřeba zapracovat na lepším vlakovém spojení a modernizaci zdejších silnic.

Zadavatel: SENÁTOR 21, Zpracovatel: SENÁTOR 21