Ačkoliv platí omezení volného pohybu osob, na poštách je lidí stále dost. Na většině poboček fungují tak, že lidé stojí frontu s odstupem 2 m venku a dovnitř se chodí po jednom. Určité bezpečnostní opatření to bezpochyby je, ale existuje ještě lepší varianta. Zůstat doma a poslat balík z domova.

Obraťte se na přepravní společnosti, bývají rychlejší

Pošta odeslání zásilky z domova nenabízí, cestě na pobočku se nevyhnete. Můžete se však obrátit na přepravní společnosti, jejich doménou je doprava a logistika. Je jich víc, nejznámější jsou patrně PPL a DPD. Tyto společnosti si pro váš balík přijedou až k vám domů. S kurýrem se přitom vůbec nemusíte setkat. Až vám zavolá, domluvíte se s ním na nechání balíku přede dveřmi. V současné době je to zcela běžné řešení ohleduplné vůči vám samotným i kurýrovi.

Poslat balík z domu není vůbec složité

Doposud jste balíky vždy posílali jen přes poštu a nemáte tušení, co obnáší odeslání zásilky z domova? Složité to není. Stačí jen zadat údaje o balíku (vaši adresu, adresu příjemce, rozměry, hmotnost apod.) a systém přepravní společnosti už se dál o všechno postará. U DPD a PPL ani nepotřebujete mít tiskárnu, kurýr, který si pro balík přijede, ho sám opatří štítkem. U jiných dopravců si budete potřebovat vytisknout vygenerovaný štítek a nalepit na krabici. DPD si pro balík přijede hned následující pracovní den, PPL většinou 3. pracovní den a ostatní dopravci druhý pracovní den od objednávky.

Lidí, kteří využívají odeslání balíku z domova, podle dat přepravních společností přibývá. Možná si na toto pohodlné odesílání zvyknou a budou ho využívat i po skončení koronavirové pandemie.

Jak vybrat přepravní společnost a jak poslat balík?

Pokud přesně víte, jakého dopravce si zvolíte, zamiřte na jeho web a podejte zásilku tam. Jestliže si nejste jistí a nejdříve byste chtěli prozkoumat ceny i rychlost dodání, zkuste poslat balík přes Tiptrans. Tato přepravní společnost má smlouvy s různými dopravci, a tak přes ni získáte zajímavé cenové nabídky. Kromě toho je dobrým rozcestníkem, pokud přesně nevíte, jaká forma dopravy by byla nejlepší.

Na webu Tiptrans zadáte údaje o zásilce a ihned se vám zobrazí nabídky jednotlivých přepravců spolu s cenami a s dobou dodání. Pak už si jen vyberete, zda preferujete nízkou cenu, rychlost nebo jiné kritérium (např. možnost odeslat balík, i když doma nemáte tiskárnu). Pro menší zásilky je nejpopulárnější DPD, pro větší balíky PPL.

Nebojte se ani odesílání do zahraničí

Přes Tiptrans míří spousta zásilek také do zahraničí. Mnoho Čechů posílá balík do Anglie či jinam, kde žijí jejich příbuzní a nemají k dispozici ochranné pomůcky. U nás se díky domácí výrobě roušky produkují ve velkém, ne všude jsou ale tak snadno dostupné. Dobrý poměr cena/rychlost nabízí při odesílání do Anglie DPD. Špatně na tom není ani Royal Mail, ale tam se připlácí stovka za vyzvednutí. Nezapomeňte si číst i tyto detailní podmínky (potřeba tiskárny, cena za vyzvednutí, zda přepravují baterie a další věci), na Tiptrans je máte všechny přehledně vypsané. Někteří dopravci vám doručí opravdu všechno včetně jídla pro lidi v karanténě. Odesláním balíku přepravní společností navíc chráníte i příjemce. I on se může s kurýrem domluvit, že mu zásilku nechá přede dveřmi a ani spolu nepřijdou do styku.