Program plný barev, energie a nečekaných nástrojových kombinací nabídne díla inspirovaná moravským, maďarským, rumunským a romským folklórem. Zazní úprava populárních Rumunských tanců Bély Bartóka na unikátní lidové zobcové flétny nebo Ravelova Cikánka, virtuózní skladba pro housle a orchestr, ve které se poprvé v historii rozezní cimbál. „Já osobně jsem plný očekávání!“ říká sólista večera, český houslový virtuóz Václav Hudeček. Koncert propojí jeho interpretační umění s Janáčkovým komorním orchestrem, Ensemble FLAIR a sólisty Klárou Blažkovou a Janem Rokytou.

Jedním z vrcholů večera bude světová premiéra skladby s názvem Valašské sonety pro ženský hlas a smyčce multiinstrumentalisty a světového hráče na cimbál Jana Rokyty. „Ve svých sonetech pracuji především s hlubokou poetikou slova. Valašsko, kterým jsou inspirovány, disponuje úžasným slovesným materiálem. Společně se zpěvačkou Klárou Blažkovou, která bude skladbu premiérovat, jsme poskládali texty z různých valašských sbírek a jednu báseň o lásce k rodnému kraji jsem si propůjčil od básníka Josefa Kaluse. Půjde o čtyři miniatury na milostné texty,“ představuje nové dílo jeho autor Jan Rokyta. 

Pohled do festivalové dramaturgie slibuje i další skvělé zážitky. „V Lednici zahraje šestinásobný držitel Ceny Gramophone Pavel Haas Quartet a slovenský Janoska Ensemble, momentálně jedno z nejžádanějších komorních uskupení na světě. Recitál ze španělské hudby uvede vynikající španělská kytaristka Andrea González Caballero a o závěr festivalu se postará kapela Čechomor s Moravskou filharmonií Olomouc,“ představuje výběr z dalších koncertů LVHF 2020 jeho umělecký ředitel Jiří Partyka

„Lednicko-valtický hudební festival je pro nás synonymem vytváření hodnotných zážitků a místem setkávání lidí, jež spojuje zájem o krásu a kultivaci prostředí, ve kterém žijí. Je to příležitost zastavit se a společně vnímat krásy Lednicko-valtického areálu ve spojení s úžasnou hudbou,“ posílají čtenářům inspirující pozvánku Jarmila a Vladimír Poliakovi, zakladatelé a hlavní akcionáři společnosti ZFP GROUP, generálního partnera LVHF. 

Vstupenky na festivalové koncerty jsou k dispozici on-line na www.lvhf.cz, v prodejních místech LVHF nebo je lze rezervovat telefonicky na zákaznické lince 774 710 621 či emailem na adrese prodej@lvhf.cz. Více o festivalu se dočtete ve speciální festivalové příloze Deníku.
www.lvhf.cz
www.facebook.com/lvhf.cz
www.youtube.com/LVHFcz