Už před časem pořadatele zveřejnili, že na něm vystoupí například kapely Lucie, Chinaski či Pražský výběr. S počátkem prosince přibyla další dvě jména. Návštěvníci se mohou těšit i na kapely Tata Bojs a Mig 21. A to ještě zdaleka není všechno, slibují organizátoři. Celkem se během posledního červencového víkendu na pěti scénách festivalu představí pět desítek interpretů.

Hlavní hvězdou bude legendární Lucie. Patří k neslavnějším kapelám v historii české a slovenské hudební scény. "Usilujeme o její vystoupení asi deset let. Ale čekání nelitujeme. Festival musel pro kapelu takové dorůst. Navíc nás hodně potěšila, že jednání začala na impuls manažera skupiny. Sami si nás vybrali. S tím, že festival dlouho sledují, líbí se jim a chtějí přijet. To se poslouchalo hezky," uvedl za pořadatele David Moravec.

V programu se objeví hned několik mimořádných projektů. Právě "Festival mimořádných projektů" je heslo hlučínského festivalu. "Speciální projekty jsou naší cestou, jak se odlišit od konkurence. Je to mnohdy nákladnější cesta, ale zase můžeme našim návštěvníkům nabídnout něco, co jinde neuslyší," dodal Moravec. Zatím největším počinem z produkce festivalu byl projekt Symphonic Dance Music, kdy se na pódiu potkala Janáčkova filharmonie, Dj Lowa a společně zahráli největší hity taneční hudby. Jednalo se o působivou show spojenou s projekcí a lasery.

Zdroj: New Wind Production s.r.o.

"V době covidu jsme tyto projekty z ekonomických důvodů museli omezit. Pro příští rok se k nim ve velkém vracíme. Chystáme hned čtyři. Jedním z nich bude vystoupení Lucie, to je totiž mimořádné samo o sobě. Další budeme postupně zveřejňovat," dodal Moravec. Prozradil, že jeden z mimořádných projektů připravuje z podnětu pořadatelů právě pražská kapela Tata Bojs. "Dohodli jsme se, že výhradně pro Štěrkovnu Open Music znovu nacvičí a u nás zahrají konceptuální Nanoalbum z roku 2004," řekl. Kapela jej zahraje celé. Na závěr svého programu pak uvede sérii největších svých hitů.

Další mimořádné projekty pořadatelé ještě nezveřejnili. Pouze naznačili - jeden známý vousatý písničkář poprvé vystoupí s početnou kapelou. Čtvrtým mimořádným projektem pak bude zcela nehudební vystoupení jednoho známého uměleckého souboru.

I letos pořadatelé největšího mimoostravského festivalu v kraji počítají s posílením dopravy. "Chceme zajistit co nejpohodlnější přesuny našich návštěvníků. Počítáme s mimořádnými speciálními festivalovými linkami ve směr na Ostravu. Obyvatele obcí Hlučínska budou domů vozit posílené linky, které obsluhují obce jako Píšť, Bohuslavice, Kobeřice, Chuchelná či Hať. Navíc domlouváme s Českými drahami vypravení speciálního vlaku, který k nám návštěvníky bude vozit z Krnova a Opavy," doplnil další z pořadatelů Matěj Ostárek.

Festival navíc se bude snažit být maximálně ekologický. Ve svém záhlaví bude mít kromě hesla o mimořádných projektech nově i trvale udržitelnou zábavu. "Máme nového člena týmu - ekologa festivalu. Sám jako akademik v kontaktu s dalšími experty z VŠB-TUO. Společně tak na akademické půdě řeší několik okruhů spolupráce," uved Ostárek. Dodal, že festival by měl vyprodukovat minimum odpadu a zaměřit se i na jeho třídění a opětovné využití. Cílem bude i osvěta mezi návštěvníky.

Moravec dodal, že ani v příštím roce nebude chybět velká rodinná zóna. "Už tradičně se naši dětští návštěvníci mohou těšit na program Cirkulum připravený Cirkusem trochu jinak. Vystoupí i dětská kapela Bombarďák. Součástí programu bude i projekt Celé Česko čte dětem. A možná přijde i kouzelník," řekl Moravec.

Festival se v areálu Hlučínského jezera uskuteční od 27. do 29. července 2023. Vstupenky jsou již v prodeji. Akce se koná za podpory Moravskoslezského kraje, generálního partnera společnosti Betonárna Hlučín a hlavních partnerů Lama Energy a Restaurace Stará Celnice.