Například jsem za SPD navrhla a prosadila zákon, který umožnil rodinám v době uzavření škol a školek z důvodu epidemie koronaviru zvolit si, který z jejich členů bude v rámci mimořádného ošetřovného pečovat o děti do 10 let věku– i když s ním třeba trvale nežije v jedné společné domácnosti. To dříve nebylo možné a působilo to rodinám velké komplikace, ekonomické i jiné. Díky tomuto návrhu tak získaly rodiny možnost svobodné volby, jak si v této situaci péči o děti uspořádat tak, aby to pro ně bylo co možná nejvýhodnější.
A prosadila jsem i zvýšení přídavku na dítě pro pracující rodiče. Tento přídavek je tak od 1. července letošního roku u rodičů, kteří pracují (anebo se starají v rámci rodičovské péče o děti do 4 let věku, popř. o zdravotně postižené děti závislé na péči jiné osoby) o 6 000 korun ročně vyšší, než u rodičů, kteří se úmyslně práci dlouhodobě vyhýbají, ačkoli pracovat mohou.
Mojí dlouhodobou prioritou je podpora pracujících a slušných rodin. I proto jsem se velmi výrazně podílela na tvorbě klíčového programového dokumentu hnutí SPD „Rodina na 1. místě“.
Z tohoto projektu vychází také návrh, který jsem za SPD podala, na výrazné zvýšení daňových zvýhodnění na děti pro pracující rodiče. Na dvojnásobek u prvního a druhého dítěte v rodině a na čtyřnásobek u třetího a každého dalšího dítěte. Což by v praxi znamenalo zvýšení čistých příjmů těchto rodin o více než 100 000 korun ročně. Ovšem vláda hnutí ANO a ČSSD k tomuto návrhu zaujala negativní stanovisko a ve Sněmovně blokovala jeho projednání.
Lucie Šafránková, poslankyně hnutí SPD za Jižní Moravu
Ale to není vše - v budoucím volebním období chceme všem pracujícím rodičům zvýšit porodné na první a druhé dítě a poskytnout jim porodné i v případě narození třetího a každého dalšího dítěte v rodině. A dále budeme prosazovat zavedení bezúročných manželských půjček ve výši 800 000 korun pro pracující rodiny s výrazným snížením splácené částky vždy po narození dítěte - a s úplným odpuštěním splácení po narození třetího dítěte.
Další oblastí, ve které jsem se výrazně angažovala a kde jsem předložila mnoho konkrétních návrhů, je snaha o pomoc ohroženým skupinám občanů – seniorům a zdravotně postiženým.
Jde zejména o zvýšení důchodů seniorům s nejnižšími příjmy, které jsou naprosto nedostačující, a nedá se z nich slušně žít. Lidé, kteří celý život poctivě pracovali, si zaslouží prožívat důstojné stáří bez obav, strachu a exekucí! Stejně tak jako invalidé s těžkým zdravotním postižením, kteří nemohou pracovat. Proto v SPD prosazujeme zavedení minimálního důchodu ve výši minimální mzdy (tzn. nyní kolem 15 000 Kč měsíčně ) - a nad tuto hranici poté stanovovat výši důchodu zásluhově. Samozřejmě za splnění zákonných podmínek pro vznik nároku na důchod a nikoli pro nepřizpůsobivé.
Musíme změnit i samotné nastavení zákonné valorizace důchodů, kterým jsou opět poškozováni důchodci s nejnižšími příjmy. Protože důchody se ze zákona každoročně zvyšují všem o stejný procentní poměr, nikoli o stejnou nominální částku.
Proto je životní situace nízkopříjmových důchodců rok od roku horší, jelikož jejich příjmy se, oproti těm ostatním, stále výrazněji propadají. Důchody musí být každoročně zvyšovány všem jejich příjemců o stejnou finanční částku. Každé jiné řešení je nespravedlivé!
Rovněž prosazuji i zvýšení příspěvku na péči pro zdravotně postižené občany závislé na pomoci jiných osob v tzv. domácí péči. Současná výše těchto příspěvků je absolutně nedostatečná a nemůže těmto občanům v žádném případě zajistit pořízení odpovídající a potřebné péče. I zde jsem narazila na odmítavý postoj současné vlády. Ale nevzdám to!
V celém tomto volebním období jsem aktivně bojovala za ukončení zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými.
Předložila jsem za SPD zákon, který obsahuje více než 70 návrhů, jak neudržitelnou situaci, která v českém systému sociálních dávek panuje, řešit. Jde mi o ukončení zneužívání sociálních dávek osobami, které obcházejí nebo porušují zákony při čerpání sociální pomoci z veřejných peněz. Většinou jde současně o osoby, které dlouhodobě odmítají živit se prací, ačkoli pracovat mohou. Prakticky se tak nechávají sponzorovat pracujícími spoluobčany z jejich daní a ještě se jim vysmívají.
Musíme sociálním dávkám vrátit jejich původní smysl – být finanční pomocí pro občany v přechodné existenční tísni a také pro občany, kteří z objektivních důvodů již pracovat nemohou, jako jsou senioři a zdravotně postižení.
Mojí srdeční záležitostí byl i boj za zvýšení odměn pěstounů, kteří obětavě zajišťují péči o osamělé, ohrožené a zdravotně postižené, děti. Ani tento boj zdaleka ještě nekončí.
Samostatnou kapitolou bylo období nouzového stavu v důsledku epidemie koronaviru, kdy jsem podala desítky návrhů směřujících ke spravedlivějšímu nastavení finančních kompenzací lidem postiženým dopady vládních omezujících opatření. S tím, že speciální pozornost jsem věnovala snaze o pomoc drobným živnostníkům a rodičům-samoživitelům.
A prosadila jsem zde za SPD také snížení povinné výše ročního obratu pro vznik nároku na kompenzační bonus u společníků malých eseróček – z vládou navrhovaných 180 000 Kč na 120 000 Kč. V této souvislosti mne velmi mrzí, že vláda odmítla můj návrh na odpuštění povinných odvodů sociálního a zdravotního pojištění pro rok 2021 živnostníkům postižených v době nouzového stavu zákazem či omezením podnikání. Ale ani zde ještě není všem dnům konec…
A mám i velkou radost z toho, že se nám ve Sněmovně podařilo významným způsobem zpřísnit sankce za týrání zvířat. Protože boji za práva zvířat se věnuji již velmi dlouho, od svého mládí, dávno před vstupem do politiky.
Prosím Vás o podporu v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny, ať můžeme nejen do sociální politiky vrátit spravedlnost a řád.
V zájmu slušných a pracujících občanů!
Vaše Lucie Šafránková
poslankyně hnutí SPD za Jižní Moravu
kandidátka hnutí SPD ve volbách do Poslanecké sněmovny v Jihomoravském kraji
https://www.facebook.com/LucieSafrankovaSPD
Zadavatel: Mgr. Tomáš Doležal, SPD
Zpracovatel: Bc. Lucie Šafránková, SPD