Jako první atestaci jsem si vybral internu, tu druhou - nadstavbovou - pak diabetologii. Svou praxi jsem zahájil ve Slezské nemocnici na interně, po druhé atestaci následovala práce v diabetologické poradně. Dne 1. ledna 2006 založil Vesalius, společnost s ručením omezeným, v rámci které pak vznikly současné diabetologické ambulance, nacházející se v areálu kláštera na ulici Sušilova,  ve stejnou dobu do Vesalia přistoupila i ambulance praktického lékaře. Posléze jsme péči rozšířili o výživové poradenství, zdravotnické potřeby a nyní naposled o domov pro zdravotně postižené.

Diabetem trpí stále více lidí

V České republice neustále přibývá diabetiků, touto nemocí trpí stále mladší lidé. Podle odborníků je tato skutečnost způsobena dvěma závažnými faktory. Špatnými stravovacími návyky, kdy přijaté energetické hodnoty dlouhodobě, někdy i trvale vysoce překračují energetický výdej, nedostatek pohybu a také přibývající stres.

Celý život jsem pracoval v Opavě a pomáhal lidem z Opavy a okolí.  Diabetologii jsem si vybral mimo jiné proto, že diabetes patří k velmi rozšířeným tzv. civilizačním chorobám, které znepříjemňují, ohrožují a zkracují lidské životy. Chtěl jsem ji dělat trochu jinak, než je běžné a standardní, a maximalisticky se věnovat lidem - svým pacientům. I proto jsem založil společnost Vesalius.  Za průlomové považuji, že se mi v roce 2010 podařilo v našich  ambulancích, a to ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami a Diabetologickou asociací ČR pod záštitou prof. MUDr. Milana Kvapila, CSc., MBA, zavést novou laboratorní přístrojovou techniku. Tato technika umožňuje provádět detailní rozbory krve i po jídle, výsledky pak známe do pěti minut. Je to skutečný průlom, protože poprvé v historii diabetologie nám to umožnilo zavedení tzv. časovek.  Po letech tak zmizelo to dlouhé, i několikahodinové čekání v našich ambulancích.  Pacienti jsou na řadě prakticky okamžitě

Ve svých ambulancích provádíme zdarma testy na cukrovku (tzv oGTT - orální glukosový test) a to i bez doporučení praktických lékařů. V případě pozitivního nálezu pak přijde na řadu další hlídání, léčení a sledováním nemoci - diabetu.

Komunikace s lidmi souvisí také s prostředím. I proto společnost Vesalius během uplynulých let vylepšila jak vlastní diabetologické ordinace tak i čekárnu.

V červenci 2018 jsme zavedli novou službu, a to vyhledávání rizik – tyto pak vedou k vývoji  diabetické nohy, která je relativně častou a smutnou komplikací cukrovky a řada případů nakonec zbytečně končí rozsáhlými amputacemi. S půlročním odstupem musím říct, že zpětná vazba našich pacientů je nadstandardní. Vzpomínám si na svého úplně prvního pacienta, který sem přišel prvního července o berlích. Byl léčen s páteří, ale my jsme mu zjistili cévní nález, do nohy mu netekla krev. Poslali jsme ho na cévní vyšetření a před měsícem tu byl znovu na kontrole a bez berlí.

Diabetologické centrum spolupracuje také s odbornou pedikérkou Barborou Juchelkovou, která splňuje potřebné atestace. O nohách se hodně mluví, ale je to velmi nepopulární téma. Lidé se většinou stydí. Naše pedikérka je žena, která svou práci dělá srdcem, baví ji a má za sebou úžasné výsledky.

Naše pacienty poučuje o dietě dr. Petra Samohýlová. Probere s nimi jejich stravovací zvyklosti a pomáhá jim je změnit. V úspěšné léčbě diabetu je správné stravování jedním z rozhodujících faktorů.

Daří se také spolupráce s gynekology. Vyšetření na těhotenskou cukrovku se provádí zdarma přímo na diabetologii i s hodnocením testů. V případě pozitivního nálezu pak pacientku dále sledujeme. Těhotným ženám tak ušetříme další návštěvy lékaře a čekání na biochemii.

Součástí diabetologických ordinací jsou i Zdravotnické potřeby s širokým spektrem zboží, cíleně zaměřené na diabetiky. Například v přímém prodeji především testovacích elektrod (proužků) do glukometrů je prodejna nejlevnější  v Moravskoslezském kraji. Na prodejnu je navázán i eshop - www.diabetologicka-prodejna.eu. Začali jsme dodávat i příslušenství k inzulínovým pumpám, které pacientům proplácí pojišťovna. Dříve si museli pacienti s inzulínovou pumpou složitě objednávat materiál přes centrální pražský sklad, což bylo mnohdy s velkým zpožděním. Výhodou je, že teď stačí pár kliknutí či telefon na naši recepci a dostanou se k všemu bez složitostí. V obchodě máme i senzory, které se nalepí na paži a snímají glykemii co deset sekund. 

Praktická lékařka pro dospělé - moje manželka – MUDr. Ivana Pluschková - je součástí Vesalia od roku 2006. Nyní se nově stará také o pacienty v našem Domově Vesalius. Domovsky ale působí na Pekařské ulici 67 v Opavě a také v místě našeho bydliště ve Velkých Hošticích v budově obecního úřadu. 

NOVINKY v ordinaci praktické lékařky MUDr. Ivany Pluschkové:

1) Antibiotika zabíjí jen bakterie, nikoli viry. Pokud jste nachlazení, jsme schopni do tří minut zjistit přístrojem na měření tzv. CRP hodnoty, jaký původce vám způsobil onemocnění a podle toho vás pak léčit. Proto u nás nikdo zbytečně antibiotika neužívá !!!!

2) V ambulanci praktického lékaře pro dospělé je  k dispozici tzv. "tlakový Holter". Jde o přístroj, který je schopen měřit a nahrávat do své paměti hodnoty krevního tlaku za 24 hodin. Lépe se pak určuje léčba na krevní tlak. Výkon hradí zdravotní pojišťovny.  

3) Jste léčeni Warfarinem?  Pokud ano, nabízíme nový přístroj COAGUCHEK XS, kterým se dá měřit Quickův čas (lidově Quick). Odpověď  máme do tří minut. Na základě výsledku se pak dá prakticky okamžitě doladit léčba Warfarinem. Odpadne zvyklá druhá cesta pacienta na ambulanci po odběru. Také tuto novou možnost hradí zdravotní pojišťovny. 

Nejnovější projekt uvnitř našeho zařízení je Domov Vesalius

Šanci žít svůj život důstojně, pod dohledem lékařů i zdravotních sester a za pomoci profesionálů, mají na dosah zdravotně postižení lidé z Opavy a širokého okolí od února 2017.

Náš domov poskytuje bydlení a péči lidem s onemocněním či zdravotním postižením, které vyžaduje ambulantní dohled odborného lékaře a kteří již potřebují také ošetřovatelskou péči. Nabízíme významně nižší věkovou hranici pro vstup do domova než je běžné, a to 27 let věku. Výhodou je i umístění zařízení přímo v areálu Slezské nemocnice.