Na začátku byl místní rodák a patriot

Právě nově vzniklý projekt zelených vilek na okraji Západního města v malebných Třebonicích může ukázat cestu. Na počátku tohoto výjimečného projektu byl majitel, místní patriot. Chtěl zhodnotit půdu, ale za jiných podmínek než jiní. Nechtěl místo zničit a nechat vybudovat nový satelit. Přestože vzdálenost Třebonic od centra není nikterak velká, obec není „pokroucená" necitlivou výstavbou ani velkým provozem. Architekti ze společnosti A.LT s majitelem dlouho ladili zadání a nakonec vznikl unikátní projekt vilky Třebonice, pracovně také nazvané „zelené vilky".

Co je to vlastně vila a proč se v Praze tolik nestaví?

Vila je samostatně stojící luxusní předměstská stavba. Je spojená se zahradou, často s bazénem jezírkem nebo vodním vodopádem. Vily mají dlouho tradici sahající až do starého Říma, kdy byly často stavěny velmi zdobně v uměleckém stylu. Poskytují unikátní pocit samostatnosti, bezpečí, jedinečnosti, krásy a honosnosti. Vyžadují dostatečný prostor a tedy větší pozemek, a to je v Praze problém. Developeři raději zastaví pozemek dvoudomem s malou zahradou. Ekonomicky zajímavější je vytěžit z půdy maximum. A.LT Architekti však vymysleli koncept, který je zajímavým a inspirativním řešením.

Komorní projekt, který ctí zeleň a zákony přírody

Srdcem celé myšlenky jsou samostatné přízemní vilky s nadstandardně velkým pozemkem až 1500 m2 s vlastní zahradou. Dalším důležitým prvkem pro začlenění do stávající přírody je samotné využití střech. Vilky jsou navrženy jako tvarově prosté, avšak v originálním designu s plochou střechou, která je osázená nízkorostlou zelení.  Konkrétně se jedná o tzv. extenzivní zelené střechy, obsahující odolnou suchomilnou vegetaci typu rozchodníků, trav a bylin schopnou růst na tenké vrstvě substrátu a vyžadující minimální údržbu.  Zelené střechy slouží částečně k zadržování vody a také esteticky podporují zachování zeleného rázu v krajině. A.LT však nezůstalo jen u střech a vymysleli celý systém hospodaření s vodou na ploše pozemku, tzn. systém retence a využití vody dříve než z pozemku odcestuje pryč. Standardně je zájem právě opačný - co nejrychleji dešťovou vodu odvést do kanalizace a zbavit se jí. To však přestává být chytré, vzhledem k současnému nedostatku vody v krajině. Součástí zahrady je i vzrostlá zeleň – živý plot vysoký minimálně jeden metr a vzrostlý strom. Dále projekt nabízí spolupráci se zahradním architektem. Celkový vzhled pak zajistí jednotný architektonický ráz celého nového území. Samotné domy mají velkorozměrová okna a vnitřní standardy připravené na celoroční provoz vč. vytápění, ale i chlazení tepelným čerpadlem. Cílem je, aby klient dostal hotový produkt, tedy výjimečné bydlení, které bude moci ihned používat.

Zdroj: IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.

Netradiční přístup investora

Třebonice jsme museli nejprve objevit," říká ředitel projektu a celé developerské divize investora IP Polná Ing. Josef Nevosad. „Pokud si vybíráte místo na dům na trvalé bydlení, je nejlepší si ho takzvaně vychodit. Třebonice jsou nenápadné, ale rychle si je zamilujete. Je to krásná vesnička, kde se lidé starají o své domy. Je tu čisto a klid. Měli jsme obavy z blízkého pražského obchvatu, který je za mírným kopcem, ovšem hluk je minimální, a to i ve špičce. Velkým překvapením je blízkost obchodních center, konkrétně Homepark Zličín, Ikea, Globus či metropole Zličín. Tento v uvozovkách „velký svět" je dostupný za 20 minut pěšky procházkou nebo autem za 3 minuty. Pravda je, že takových to míst je v Praze jako šafránu."

Za zmínku stojí také přístup investora. Po počáteční fázi, kdy jim autoři z A.LT vysvětlovali svůj záměr, docházelo k diskusím nad otázkami netradičního přístupu. Předmětem největší diskuse bylo právě hospodaření s vodou a zelené střechy. Zástupci IP Polná nakonec vsadili na cit tvůrců, což se jim vyplatilo u předešlých pražských projektů - Rezidence Vítkovka a právě se dokončující Rezidence Prachnerova. „Je to pro nás nové, protože jsme nic podobného ještě nenabízeli a nevíme, jak bude reagovat trh. Rozhodli jsme se ale, že do toho půjdeme," komentuje Ing. Nevosad.

Komfort a klid něco stojí, ale nemusí to být celé jmění

Celý projet začal startovat již na počátku letošního roku, ale skutečná realizace se zahájí první týden v září. Předtím, než popřejeme tomuto unikátnímu projetu hodně zdaru, jsme se nenápadně zeptali na to, za co se dají vilky pořídit. Již slovo vila vyvolává totiž dojem luxusu, výjimečnosti, ale také několika desítek či stovek milionů za pořízení. Tento projekt není levný. Rozhodně vilku s nadstandardním pozemkem a připravenou k nastěhování nepořídíte za cenu bytu. Nicméně náklady na pořízení těch menších nepřesáhnou 15 milionů korun.