Žádná stavba by však bez řešení přívodu vody (vodovod) a odvodu odpadních vod (kanalizace) nefungovala.
Obytné domy, školy, výrobní haly a ostatní pozemní stavby, veškeré komunikace i parkovací plochy… by bez řešení nakládání s dešťovými vodami, dešťové kanalizace a retenčních (zadržovacích) nádrží nemohly plnit svou funkci.
Významnou projekční společností zahrnující do svého portfolia služeb také vodohospodářské stavby patří plzeňská pobočka Valbek spol. s r.o., která má v západočeském regionu více než 20tileté zkušenosti v oblasti projekce vodohospodářských staveb.
„Během své praxe v oboru jsem se setkala s řadou názorů na hospodaření s vodou i přístup k životnímu prostředí obecně. Předešlou historickou éru, kdy se maximum ploch v zástavbách betonovalo, konečně střídají realizace projektů, kde se hospodaří s dešťovou vodou tak, aby voda byla v co největší míře zachována a využita v místě spadu,“ přibližuje zásadní změnu v pojetí vodního hospodářství Ing. Lucie Krupičková, vedoucí ateliéru Vodohospodářské stavby a životní prostředí plzeňského střediska společnosti Valbek.
Lobezská jezírka, projektové zajištění Valbek spol s r.o.
Principy zadržování vody v krajině se v největší možné míře snaží ve všech svých projektech uplatnit ateliér vodohospodářských staveb plzeňského Valbeku. V nich je využíváno prvků jako jsou vsakovací objekty (pokud to podloží umožňuje), retenční nádrže, především ty otevřené, spojené s výstavbou mokřadů, minimalizace nepropustných ploch a další možnosti zadržení dešťové vody v místě spadu.
Příkladnými projekty respektující tuto myšlenku jsou poldry (retenční nádrže sloužící k ochraně obcí před povodní) u obcí Bukovina nebo Blatnice, řešení odvodnění komunikačních ploch obchvatu obce Plasy, obchvatu městské části Plzně-Roudná, obchvatu obcí Trstěnice Drmoul, obchvatu obce Babylon.
Ve výrobních areálech, například průmyslové zóny Mlýnec nebo Nová Hospoda u Tachova, jsou uplatňovány principy řešení přírodě blízké, kdy je v rámci projektu navrženo nakládání s dešťovými vodami, splaškovými vodami i zásobování pitnou vodu pro celý průmyslový areál.
„Samosprávy měst a obcí jsou daleko otevřenější a ochotnější zkoušet nové trendy respektující životní prostředí. Jedním z důkazů je realizovaný projekt naší plzeňské pobočky – ‚Lobezské louky‘, kde jsme v záplavovém území na pravém břehu řeky Úslavy vyprojektovali rekreační plochu, která kombinuje rekreační využití (hrací plochy, přírodní koupaliště) a zároveň částečně slouží jako protipovodňová ochrana. V ploše jsou umístěna jezírka, která jsou přirozeně plněna podzemní vodou. Ta proniká štěrkopísky přes dno jezírek. V případě, že dojde k rozlití Úslavy, část vody je zachycena v retenčním prorostu jezírek. Po záplavách se pak nashromážděná voda v jezírkách postupně vsakuje do podloží a zajišťuje tím vláhu rostlinám i živočichům v blízkém okolí. Jeden příklad za všechny,“ vysvětluje funkční systém hospodaření s vodou na Lobezských loukách Lucie Krupičková.
Ateliér vodohospodářských staveb plzeňského Valbeku má na svém seznamu úspěšně realizovaných projektů i řadu vodárenských objektů jako jsou úpravy či modernizace vodojemů v městských částech Plzně, či vodojemy v Boru u Tachova nebo Rokycanech.
Více o Valbeku a jeho zajímavých projektech se dovíte na www.valbekstory.cz
Lobezská jezírka, projektové zajištění Valbek spol s r.o.