Od založení první celostátní volejbalové organizace v tuzemsku uplynulo jubilejních 100 let. Podle volejbalisty roku 2021 Jana Hadravy se volejbal v Česku snaží být profesionálnější, ať už jde o servis, finance, nebo medializaci sportu obecně. „Myslím, že v mládeži se v posledních letech udělal velký posun kupředu,“ dodává český reprezentant a hráč polského klubu Jastrzebski Wegiel. Současně je podle něj stále co zlepšovat, domácím týmům by například prospěli statistici. Rád by také, aby více sportovců získávalo zkušenosti ze zahraničí.

Obdobně smýšlí i volejbalistka roku Míša Mlejnková, hrající za francouzský klub Volero Le Cannet: „Do české ligy míří více zahraničních hráček a tím pádem je tu vyšší konkurence i úroveň. Český ženský volejbal ve světovém žebříčku stoupl.“ Lví podíl na tom podle ní má řecký trenér Jannis Athanasopulos, který dokázal jako jeden z mála najít recept na svéráznou českou mentalitu. Řek nyní prodloužil smlouvu a povede národní tým ještě minimálně 4 roky, což kvitují i další hráčky.

Volejbalistka roku 2021 Michaela Mlejnková v akciVolejbalistka roku 2021 Michaela Mlejnková v akciZdroj: Archiv hráčky

„Pro mě osobně je to jeden z nejlepších trenérů, kterého jsem kdy měla. Pracuje se mi s ním opravdu dobře. Je emotivní, drží s týmem, a ať hrajeme proti sebelepšímu soupeři, vždy nám věří. Jeho práce je vidět na nás všech,“ dodává Veronika Trnková, reprezentantka a blokařka italského Roma Volley Club.

K volejbalu patří emoce, jak dokazuje Veronika Trnková hrající v ItáliiK volejbalu patří emoce, jak dokazuje Veronika Trnková hrající v ItáliiZdroj: Archiv klubu

Století oblíbeného sportu připomněly především turnaje Golden European League žen v Praze, beachvolejbalové akce v Praze a Ostravě, ale především mistrovství Evropy mužů v Ostravě. Kromě ostřílených bardů se na tomto šampionátu představily i mladé talenty jako třeba smečař Lukáš Vašina. „Mám radost, že se v týmu dokázali prosadit mladí hráči, někteří z nich medailisté z juniorských kategorií. To je dobrý příslib do budoucna a zároveň známka, že v chlapecké části funguje práce s mladými talenty,“ kvituje výkony hráčů předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta. České barvy sice skončily ve čtvrtfinále, podařilo se jim ale úspěšně zaskočit i olympijské vítěze z Francie. Hráči ukázali týmovost a dobrou náladu mužstva, což k duchu volejbalu nepostradatelně patří. „Zahrál jsem si dokonce proti některým svým velkým vzorům a bylo skvělé, že jsme s nimi jako tým dokázali držet krok a šli do každého zápasu naplno. Naši fanoušci navíc vytvořili v každém zápase úplně elektrizující atmosféru, za což jim patří velký dík,“ říká Vašina. „Užíval jsem si každý moment divácké kulisy a rozhodně myslím, že se za výslednou hru nemusíme stydět,“ dodává Hadrava.

Hvězdou české reprezentace na ME v Evropě byl hráč Karlovarska Lukáš VašinaHvězdou české reprezentace na ME v Ostravě byl hráč Karlovarska Lukáš VašinaZdroj: Archiv hráčů

Kromě sportovních akcí byly letos na programu oslav i další aktivity. Kdo se chce ohlédnout za tím, jak se v Česku míčový sport vyvíjel, může například ještě do prosince navštívit expozici v pražském Národním muzeu. Český volejbalový svaz se také spojil s Českou poštou a fandové se tak dočkali speciálního výročního archu známek. Stejně tak se ve spolupráci s Českou mincovnou objevily i sběratelské sady pamětních medailí.